Γενικά Τι θα διαλεγατε Timbradοs ή Malinois;

chrisbil

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Παιδιά τη γνώμη σας θα ήθελα ανάμεσα σε Timbradοs ή Malinois... Ανάμεσα στα δύο τι θα διαλέγατε;
 
Εγω στην θεση σου θα διαλεγα μαλινουα αλλα απο κι και περα ειναι δικια σου η γνωμη.
 
Ποιανού τραγούδι σου αρέσει περισσότερο; Εγώ για παράδειγμα προτιμώ τα τιμπράντος, ο φίλος πριν τα μαλινουά είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Άκουσε φωνές και από τα δύο και δες τι σου αρέσει πιο πολύ.
 
Παιδιά τη γνώμη σας θα ήθελα ανάμεσα σε Timbradοs ή Malinois... Ανάμεσα στα δύο τι θα διαλέγατε;
Νομίζω πως δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση καθώς τα κριτήρια είναι καθαρά υποκειμενικά. Εσύ θα τα φροντίζεις, εσύ θα τα ακούς. Θα πρέπει δηλαδή να επιλέξεις με βάση αυτό που σου "λέει" το αφτί σου.
 
Eμενα αναμεσα στα δυο μου αρεσουν τα timbrados, αλλα ''περι ορεξεως κολοκυθοπιτα'' λενε στο χωριο μου!
 
Αν είσαι μπαλκονάτος και επιλέξεις timbrando θα μπλέξεις με τους περίεργους γείτονες (είναι πολλά τα db και θα τους ενοχλεί😡), αν πάλι διατηρείς εσωτερική εκτροφή είναι απλά θέμα γούστου.:D
 
ΘΑ συμφωνησω με τον Τιμο πανω στα db. Οταν εχεις σμηνος στο μπαλκονι μια καλη λυση να τα εχεις με το γειτονα ειναι τα malinois.
Αλλα πρεπει να διευκρινιστει κατι το τι ειναι πιο μελωδικο εχει να κανει με το αυτι του καθενος. Σε αλλο αρεσει να ακουει μαλινουα σε αλλον τιμπρανος αλλα πιστευω για να μπορεις να κρινεις καλυτερα πρεπει να εχεις ακουσει και τα δυο να κελαιδανε. Εγω προτιμησα τα μαλινοις για τους εξις λογους :
Ηθελα πουλια με λιγες απαιτησεις δηλαδη πουλια που να μην χρειαζονται καποια ιδιαιτεροτητα στη διατροφη οπως χρωστικες, συγκεκριμενα σπορια κλπ. Γιαυτο επελεξα καναρινι φωνης
Τα καναρινια φωνης εχουν το διαφορετικο μουσικο ταπεραμεντο και εχουν τη χαρη να βελτιωνονται κατι που κανει την ολη διαδικασια διασκεδαστικη
Ετσι λοιπον επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε τιμπρανο μαλινουα χαρζ και ρωσσακια. Τους ρωσσους δεν τους εχω ακουσει ποτε αλλα και ηταν λιγο δυσκολο να βρω τετοια πουλια
ΤΑ χαρζ δε με ενθουσιαζαν αλλα και καλα πουλια παλι ηταν δυσκολο να βρω. Ετσι εφτασα και εγω σε αυτο το διλλημα τιμπρανο η μαλινουα. Το κριτιριο μου δεν ηταν η φωνη πλεον γιατι το καθενα εχει τη μαγεια του και οσο για τα db τους γραφω κανονικα τους γειτονες καθως δε ξεπερνανε με τιποτα τις αγριοφωναρες τους οταν τσακωνονται ή φωναζουν στα παιδια τους.Απο τη στιγμη που εγω δε κανω παραπονα σε κανενα τους, το θεωρω μ... Να ερθει καποιοες και να μου πει τον ενοχλουν τα πουλια.
Ετσι δεν εκρινα απο τα ντεσιμπλελ (αμα μου αρεσαν τα τιμπρανος θα αγοραζα) αλλα απο το χρωμα. Για το ματι μου καλυτερο ειναι τα λαμπερο κιτρινο φτερομα παρα εκεινο το πρασινιαρικο οποτε τα μαλινουα εγιναν η λατρεια μου
 
να προσθεσω οτι τα τιμπραντος εχουν και αλλα χρωματα εκτος του πρασινου λευκα κιτρινα κτλ εκτος απο κοκκινα
 
Ενα θεμα γουστου καθαρα. Εμενα μου αρεσουν και τα δυο. Εγω ειμαι της λογικης το πουλι να κελαιδαει συνεχεια. Απο κει και περα ολα ευπροσδεκτα!
 
Back
Top