Αναπαραγωγή Τι θα είναι οι απόγονοι αυτού του ζευγαριού lovebirds;

Annoulini

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
11
Καλησπέρα. Εχω αυτα τα δυο lovebird τα οποια εχουν κανει δυο αυγα. Τι μπορει να γινει με τους απογονους τους; Σημερα εμαθα οτι θα ειναι υβριδιακαι δεν έπρεπε να ζευγαρωσουν. Μπορειτε να μου πειτε περισσότερα σε αυτο το θεμα; 60265
 
Έχω την εντύπωση οτι απόγονοι απο είδη με αυτόν τον δακτύλιο στα μάτια, είναι γόνιμοι.Αν άκουσες κάποια ένσταση θα πρόκειται μάλλον για την ηθική διάσταση αυτού του ζευγαρώματος, για την προφύλαξη της καθαρότητας τους είδους κλπ.
Εγώ βλέπω ένα black-masked (personatus) και μάλλον ένα blue whitefaced nigrigenis.
Να ξέρεις βέβαια οτι δεν κατέχω το θέμα.
Περισσότερα ίσως να ξέρει ο @kouklakis
 
Τα lovebirds που εχεις μπορουν να ζευγαρωσουν, αλλα οι απογονοι τους θα ειναι στειροι μιας και οι γονεις τους ειναι δυο διαφορετικα ειδη.Αν δεν θελεις να γινει αυτο θα σου προτεινα να αφερεσεις τα αυγα και την φωλια και να μην τα βαλεις να ξαναζευγαρωσουν αφου πρωτα αφησεις την θυληκια να ολοκληρωσει την γεννα της.
 
Τα lovebirds που εχεις μπορουν να ζευγαρωσουν, αλλα οι απογονοι τους θα ειναι στειροι μιας και οι γονεις τους ειναι δυο διαφορετικα ειδη.Αν δεν θελεις να γινει αυτο θα σου προτεινα να αφερεσεις τα αυγα και την φωλια και να μην τα βαλεις να ξαναζευγαρωσουν αφου πρωτα αφησεις την θυληκια να ολοκληρωσει την γεννα της.
Αυτο που γραφεις δεν ισχυει ή τουλαχιστον δεν το εχω διαβασει πουθενα.
Δεν εκτρεφω ουτε lovebird ουτε παπαγαλους,ωστοσο, σε ολοκληρο το διαδικτυο αναφερεται πως διασταυρωση lovebird με δακτυλιο στα ματια δινει γονιμους απογονους, ακομα και αν οι γεννητορες ειναι διαφορετικου ειδους.
Αν εχεις να παραθεσεις μια πηγη για αυτο που ισχυριζεσαι θα ηταν οχι μονο ενδιαφερον αλλα και ουσιαστικο, μιας και προτεινεις αφαιρεση αυγων.
 
Κοίτα, επειδη έχω ένα ζευγάρι peach faced το λέω αυτό γιατί το είχα ψάξει το θέμα περί υβρίδιοποίησης σε ξένα σαιτ και είχα βρει πως οι απογονοι τους είναι στειροι. Πάντως έχω δει από κοντά τέτοιο υβρίδιο το οποίο έχει χαρακτηρηστικα και από τα 2 είδη. Το θέμα περί αφαιρεσης των αυγων το προτεινα επειδη αν τελικά οι απόγονοι είναι στειροι είναι κρίμα να μην μπορούν να ζευγαρώσουν και να μεγαλώσουν τούς δικούς τους νεοσους
 
Κοίτα, επειδη έχω ένα ζευγάρι peach faced το λέω αυτό γιατί το είχα ψάξει το θέμα περί υβρίδιοποίησης σε ξένα σαιτ και είχα βρει πως οι απογονοι τους είναι στειροι. Πάντως έχω δει από κοντά τέτοιο υβρίδιο το οποίο έχει χαρακτηρηστικα και από τα 2 είδη. Το θέμα περί αφαιρεσης των αυγων το προτεινα επειδη αν τελικά οι απόγονοι είναι στειροι είναι κρίμα να μην μπορούν να ζευγαρώσουν και να μεγαλώσουν τούς δικούς τους νεοσους
Γιαννη δεν σε καταλαβα.
Εχεις ζευγαρι roseicollis και οι απογονοι τους θα ειναι στειροι;
Νομιζω οτι ειναι λαθος και αυτο.
Ειναι πολυ κριμα να πεταξω τα αυγα.. Θα είναι σα να σκοτωνω πουλακια...
Μην τα πειραξεις, καθολου.
 
Δεν ειναι αναγκη να το κανεις απλα μια προταση εκανα.
[automerge]1548355730[/automerge]
Γιαννη δεν σε καταλαβα.
Εχεις ζευγαρι roseicollis και οι απογονοι τους θα ειναι στειροι;
Νομιζω οτι ειναι λαθος και αυτο.


Αρχικα ειχα ενα peach face και στην συνεχεια ηθελα να του παρω αλλο ενα. Επειδη ομως μου αρεσαν τα masked αρχισα να ψαχνω πληροφοριες για αυτο τον συνδιαμο και βρηκα πως αν κανουν απογονους αυτοι θα ειναι στοιροι, τοτε εψαξα ποιοι αλλοι συνδιαμοι εχουν το ιδιο αποτελεσμα περι γονιμοτητας. Για αυτο λεω πως μαλλον οι απογονοι θα ειναι στειροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδώ στην Τουρκία τα λοβακια με δακτύλιο θεωρούνται διαφορετικο είδος από εκείνα χωρίς δακτύλιο και έχω δει τους περισσότερους να ζευγαρώνουν πουλιά διαφορετικού χρώματος που ανήκουν στο ίδιο είδος. Δεν γνωρίζω εάν οι απόγονοι είναι στείροι ωστόσο απο τη στιγμή που έγινε τώρα είμαι κι εγώ της άποψης ότι αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα είναι προτιμότερο να τα κρατήσεις. Την ίδια αγάπη θα δεχτούν από εσένα είτε είναι στείρα είτε όχι. Εξάλλου πολλοι παπαγάλοι γόνιμοι δεν ζευγαρώνουν ποτέ επειδή εμείς τους αναγκάζουμε να ζουν χωρίς σύντροφο του είδους τους.
 
Τωρα Γιαννη βγαινει νοημα. Το roseicollis που ειχες αν μπει με black-masked δινει στειρους απογονους.

Αυτο που εχουμε στην φωτογραφια ομως οχι. Υπαρχουν πολλα ειδη lovebirds και σχετικα με την γονιμοτητα υπαρχει αυτος ο κανονας με τον δακτυλιο στα ματια.

Εν προκειμενω το επιχειρημα ειναι αναλογο του " μην το κανεις, γιατι χαλας την ρατσα και αυτο μπορει να διαδοθει".
 
Παιδια εγω αυτο το λεω γιατι το ενα ειναι fisher και το αλλο masked.Αυτο με τον δακτυλιο δεν το ξερω.Αννα σου προτεινω να κρατησεις τα αυγα αν το θες και αν ολα πανε καλα θα δουμε στην συνεχεια τα αποτελεσματα...
 
Όπως λέει ο Δημήτρης είναι σωστά. 2 είδη αλλά και τα 2 με λευκό δακτύλιο γύρω απο το μάτι ΣΥΝΗΘΩΣ δίνουν γόνιμους απογόνους. Τα peach faced δεν έχουν λευκό δακτύλιο κι ενώ μπορούν να δώσουν απογόνους σε διασταύρωση με είδη με λευκό δακτύλιο αυτοί ΣΥΝΗΘΩΣ είναι στείροι.
 
Άννα τι έγινε τελικά με τα παπαγαλάκια σου; Έκαναν και άλλα αυγά;
Οχι, εμειναν στα δυο... Περιεργο εε; Σε κανένα δεκαημερο πρέπει να βγουν😁
 
Back
Top