Αναπαραγωγή Τι θα κανω απο δω και περα περιμενοντας του νεοσσους;

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας παιδια απο προχθες κραταω ημερομηνια απο τοτε που κλοσσαει και θα; Περιμενω μεχρι τις 25-26-27 μπορει και 28 και νομιζω οτι πετυχα μια καλη αναπαραγωγη γιατι η καναρα δεν βγηκε καθολου εξω και αρχισε ο αρσενικος να την ταιζει και την προσεχει ανεβαινενοντας και αυτος στο κλουβι.Αλλα πρεπει και εγω να κανω προετοιμασια γιατι κοντευουν οι μερες και δεν ξερω με τι θα ταισουν τα καναρινακια μου τους νεοσσους που θα βγουνε. Μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες για το τι θα κανω απο δω κι επερα;
 
Βραστό σφιχτό αυγουλάκι κάθε μέρα φρέσκο στο κλουβί για να μεγαλώσουν οι νεοσσοί υγιή και δυνατοί! Όταν ο πιο μικρός νεοσσός κλείσει μια εβδομάδα ζωής μπορείς να βάλεις στο κλουβί μήλο, να ταίσουν οι γονείς και από την 10η μέρα του μικρότερου νεοσσού μπορείς ελεύθερα κάθε μέρα να δίνεις και από κάποιο άλλο χόρτο ή λαχανικό. Όση μεγαλύτερη ποικιλία τόσο καλύτερα! 😉

Αν δε θες αυγό και θεωρείς πως θα είναι λίγο, ή φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή ή αγοράζεις συσκευασμένη! Διαλέγεις και παίρνεις!

Απλά ό,τι αποφασίσεις βάλτο στο κλουβί 2-3 μέρες πριν σκάσουν τα αυγά για να το συνηθίσουν και οι γονείς!

Με το καλό!
 
Ναι σε ευχαριστω πολυ αλικη αλλα μου ειπαν να παιρνω κατι ειδικες τροφες για τους νεοσσους και να τους τα;ιζω στο χερι... Ξερεις μηπως πως λεγονται και ειναι αναγκαιες και απαραιτητες;👎
 
Ναι σε ευχαριστω πολυ αλικη αλλα μου ειπαν να παιρνω κατι ειδικες τροφες για τους νεοσσους και να τους τα;ιζω στο χερι... Ξερεις μηπως πως λεγονται και ειναι αναγκαιες και απαραιτητες;👎
Είναι αναγκαίες και απαραίτητες μόνο στην περίπτωση που η θηλυκιά δεν ταίζει τα μικρά... Σενάριο όχι και τόσο πιθανό, ειδικά αν η κανάρα δεν είναι πρωτάρα. Αν έχει ξαναζευγαρώσει και έχει ταίσει μια χαρά τους νεοσσούς μην πάρεις. Επίσης αν έχεις μόνο ένα ζευγαράκι θεωρώ πως δε χρειάζεται να χαλάσεις τα λεφτά σου εκεί. Και στην τελική αν δεις και δεν ταίζει η μαμά κανάρα τρέχεις και παίρνεις ή φτιάχνεις μείγμα με φρυγανιά, αυγό και ζεστό νερό! Μην αγχώνεσαι.. Όλα θα πάνε καλά!
 
oκ ειναι προταρα θα δω;

Γιάννη αν δεν την ενοχλείς συνέχεια, θα ανταποκριθεί στα καθήκοντά της μια χαρά. Το μόνο που οφείλεις να κάνεις είναι να της παρέχεις ότι σου προανέφερε η Αλίκη χωρίς φειδώ και θα διαπιστώσεις ότι το ένστικτό της λειτουργεί άψογα.
 
Back
Top