Διατροφή Τι θα πάθουν τα πτηνά μου που έφαγαν χαλασμένη αυγοτροφή;

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Χθες που πήγα να αλλάξω την αυγοτροφή στα πουλιά, είδα ότι μέσα στην τροφή είχε διάφορα είδη ζωντανών σκουληκιών. Εννοείται πως την πέταξα απευθείας, αλλά δεν θυμάμαι πόσες μέρες πριν είχα ξαναβάλει και σε τι κατάσταση ήτανε. Αν υποθέσουμε ότι η αυγοτροφή ήταν χαλασμένη και πριν, τι σημάδια να περιμένω στα πουλιά που την έφαγαν;
 
Στο σακκουλάκι είχε σκουλήκια ή στην ταίστρα; Πόσες μέρες την αφήνεις στην ταίστρα;
Εγώ την αυγοτροφή όταν παίρνω έτοιμη, μετά το άνοιγμα την συντηρώ σε ταπεράκι στην ψύξη του ψυγείου.
 
Αν υπήρχε πρόβλημα (δηλητηρίαση) θα το είχες διαπιστώσει πολύ γρήγορα μετά την κατανάλωση της τροφής.
Γενικά οι τροφές πρέπει να διατηρούνται ερμητικά κλειστές ώστε να αποφεύγουμε την επαφή τους με έντομα.
 
Στο σακουλάκι είχε σκουλήκια. Συνήθως δεν την αφήνω για πάνω από δύο μέρες (μιλάμε για ξηρά αυγοτροφή), αλλά αυτή την φορά ξεχάστηκα λόγω άλλων υποχρεώσεων και όπως λέω δε ξέρω πόσες μέρες την άφησα μέσα.

Πίο συγκεκριμένα, είδα και ιστούς στα άκρα της σακούλας, και όπως λέει εδώ Σχετικά με τα έντομα στους σπόρους μάλλον πεταλούδα ήτανε.

Ξέρω ότι την δηλητηρίαση θα την είχα αντιληφθεί αμέσως, αλλά η λογική μου λέει ότι σκουλήκι στην αυγοτροφή σημαίνει χαλασμένη τροφή, άρα βάση για βακτήρια 😛
 
Μάλλον υπήρχαν αυγά σε κάποια πτυχή της σακκούλας και όταν την άνοιξες μπήκαν και μέσα ή είχε τρύπα η σακκούλα και δεν το πρόσεξες.
 
Αυτές οι πεταλούδες τρυπώνουν παντού και όπως λέει και το άρθρο τρυπάνε τις σακούλες των τροφών για να περάσουν μέσα. Το εχω δει πολλές φορές και η λήση είναι πλαστικά δοχεία ερμητικά κλειστά.
 
Αυτές οι πεταλούδες τρυπώνουν παντού και όπως λέει και το άρθρο τρυπάνε τις σακούλες των τροφών για να περάσουν μέσα. Το εχω δει πολλές φορές και η λήση είναι πλαστικά δοχεία ερμητικά κλειστά.
Και ψυγείο τουλάχιστον το καλοκαίρι.
 
Ε ναι τώρα το έμαθα το μάθημα μου. Έβαλα τις τροφές σε πλαστικά τάπερ, εξάλλου δεν έχω και μεγάλες ποσότητες. Απλά ανησυχώ για την περίπτωση που την τάισα στα πουλιά πριν το πάρω χαμπάρι!
 
Χαρακτηριστικός είναι ο ιστός που αφήνουν οι κάμπιες τους...
 
Και ψυγείο τουλάχιστον το καλοκαίρι.
μαρια επειδη ειχα την απορια αν πρεπει να να βαζουμε την ετοιμη αυγοτροφη στο ψυγειο, εστειλα email στην versele laga, μου ειπαν οτι αποθηκευεται σε σκιερο δροσερο μερος καλα κλεισμενη, οχι στο ψυγειο, ηταν κατηγορηματικοι.
 
μαρια επειδη ειχα την απορια αν πρεπει να να βαζουμε την ετοιμη αυγοτροφη στο ψυγειο, εστειλα email στην versele laga, μου ειπαν οτι αποθηκευεται σε σκιερο δροσερο μερος καλα κλεισμενη, οχι στο ψυγειο, ηταν κατηγορηματικοι.
Εντάξει πολύ ενδιαφέρον. Σου εξήγησαν γιατί; Ήταν αρνητικοί ότι δεν κάνει; Ή απλά ότι δεν χρειάζεται, δεν είναι απαραίτητο; Κι εγώ αυτή την μάρκα βρίσκω και αγοράζω.
 
μαρια εψαχνα να σου δειξω το email για να δεις τι ακριβως μου ειχαν απαντησει, αλλα πρεπει να το εσβησα.

νομιζω οτι μου ειχαν πει οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα.

αν θες στειλτους και εσυ, απαντανε αμεσως, με υπογραφη και υπεύθυνα.
 
Ναι, ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη, θα τους στείλω γιατί εγώ την βάζω στο ψυγείο το καλοκαίρι βέβαια και θέλω να ξέρω αν αυτό έχει κάποια αρνητική επίπτωση.
Γενικά το καλοκαίρι βάζω στο ψυγείο διάφορα από τον φόβο των σκόρων τροφίμων, όπως τραχανά, κουάκερ κτλ.
Θα ενημερώσω επακριβώς για την απάντηση :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
αν δεν κανω λαθος μου ειχαν πει οτι κυριως η patte δεν κανει να μπαινει.λογο οτι ηδη ειναι υγρη.

αλλα ξαναρωτα για σιγουρια.
 
αν δεν κανω λαθος μου ειχαν πει οτι κυριως η patte δεν κανει να μπαινει.λογο οτι ηδη ειναι υγρη.

αλλα ξαναρωτα για σιγουρια.
Τους έστειλα, δεν διευκρίνισα για την πατέ, έχει μια λογική γιατί η υγρασία κάνει μούχλα στο ψυγείο. Θα δούμε τι θα πουν και θα ενημερώσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Για τις αυγοτροφές δεν ξέρω αλλά οι σπόροι δεν κάνουν στο ψυγείο.
 
Στο σακουλάκι είχε σκουλήκια. Συνήθως δεν την αφήνω για πάνω από δύο μέρες (μιλάμε για ξηρά αυγοτροφή), αλλά αυτή την φορά ξεχάστηκα λόγω άλλων υποχρεώσεων και όπως λέω δε ξέρω πόσες μέρες την άφησα μέσα.

Πίο συγκεκριμένα, είδα και ιστούς στα άκρα της σακούλας, και όπως λέει εδώ Σχετικά με τα έντομα στους σπόρους μάλλον πεταλούδα ήτανε.

Ξέρω ότι την δηλητηρίαση θα την είχα αντιληφθεί αμέσως, αλλά η λογική μου λέει ότι σκουλήκι στην αυγοτροφή σημαίνει χαλασμένη τροφή, άρα βάση για βακτήρια 😛
Φίλε Γιάννη, το γεγονός ότι είδες ιστούς σημαίνει ότι τα έντομα υπάρχουν καιρό στη συσκευασία - σακουλάκι.
Αν μιλάμε για συσκευασμένη, επώνυμη αυγοτροφή, την οποία έχεις ανοίξει αυτές τις μέρες, θεωρώ ότι θα πρέπει να ενημερώσεις το κατάστημα που το αγόρασες και να τους το δείξεις κιόλας. Λογικά θα πρέπει να στο αντικαταστήσει με ένα καινούριο, το οποίο και θα ανοίξεις μπροστά τους, για να δείς αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.
Αν το πρόβλημα υπάρχει και στο σφραγισμένο, λογικά θα έχει πρόβλημα όλη η παρτίδα και θα πρέπει να ενημερωθεί η εταιρία.
Με είχε τύχει το ίδιο πριν χρόνια με σκυλοτροφή FORPALSE;)
 
Η απάντηση της versele laga στην ερώτησή μου αν μπορώ να διατηρώ την αυγοτροφή στο ψυγείο κατά τους θερινούς μήνες

No problem to keep it in the fridge but be aware that there is not too much humidity inside.
Kind regards,

Dr. Patrick Ghysels


Technical Product Advisor
Birds | Farmyard | Small Mammals

Δηλαδή μπορούμε να την διατηρούμε στο ψυγείο εφόσον βεβαιωνόμαστε ότι δεν υπάρχει (δημιουργείται θα έλεγα) πολλή υγρασία εντός της συσκευασίας.
 
Αν η συσκευασία της αυγοτροφής κλείνει καλά και δεν επικοινωνεί με τον αέρα στο εσωτερικό του ψυγείου δεν μεταβάλλεται η υγρασία του προϊόντος.
 
Back
Top