Γενικά Τι θα πρέπει να κοιτάξουμε αν αποφασίσουμε να αγοράσουμε Zako;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nena

PB New Member
Εγγραφή
27 Αυγ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι καινούργια σαν μέλος και αφού εδώ και καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας, αποφάσισα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Εχω δύο παιδάκια ΑΜΕΑ τα οποία μία μέρα που είμασταν στο σπίτι της πεθεράς μου, η διπλανή κυρία είχε έναν παπαγάλο ζακό στο μπαλκόνι της, και τα παιδιά μου ξετρελάθηκαν στο παιχνίδι μαζί του... Ειδικά η μικρή μου για 1 εβδομάδα συνεχώς μας ζητούσε τον "Κόκο". Αποφασίσαμε με τον σύζυγο να κοιτάξουμε να αγοράσουμε έναν, αλλά όταν είδαμε τις τιμές απογοητεύθηκαμε... Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας, για το τι δυνατότητες έχουμε και το τι θα πρέπει να κοιτάξουμε σε περίπτωση που αποφασίσουμε να αγοράσουμε κάποιον... Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων... Νένα
 
καλημερα κ καλως ηρθες στο φορουμ μεγαλες γνωσεις δεν εχω αλλα αφου εχεις 2 μικρα παιδακια θα πρεπει να παρεις παπαγαλο ταισμενο στο χερι εδω στο φορουμ εχουν αναφερθει καποιοι εκτροφεις που μπορεις να βρεις λεπτομερειες ελπιζω να σου δωσουν οι πιο εμπιροι
 
οι ζακο κοστιζουν αρκετα χρηματα ( με το κιλο!) Οι τιμες κυμαινονται απο 1000 - 1500 ευρω. Οι ωρες που πρεπει να αφιερωνεις ειναι αρκετες, καθημερινα εξοδα, χρειαζεται υποστηριξη αλλιως απο ενα ομορφο πουλι θα καταντησει χωρις πουπουλα και αλλα πολλα. Εισαι σιγουρη πως μπορεις να τα κανεις ολα αυτα; Ειδικα εσυ που θα παρεις για πρωτη φορα παπαγαλο;

ΦΙΛΙΚΑ ,
 
Οι ζακο οπως ειπε και ο Λεωνιδας κοστιζουν αρκετα, κατω απο 1000 ευρω δεν βρισκεις. Εγω παντως δε θα σας στον προτεινα, ειναι επιλεκτικος αρκετα και πιστευω πως δεν ειναι καταλληλος για οικογενεια και μικρα παιδια, βεβαια παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις, αμα θες κατι στο τελος το εχεις!
Ενα εξημερωμενο κοκατιλ θα ηταν το καλυτερο για αρχη και σαφως πολυ πιο οικονομικο :)
 
nai... Και εγω σε μικρομεσαιους παπαγαλους με ποιο αδυναμο ραμφος θα σας προτινα...

ταϊσμενο στο χερι!

κοκατιλακι ειναι καλη επιλογη πιστευω!βεβαια παντα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθε πουλια ανεξαρτιτα απο το ειδος.. Αλλα και το μεγαλωμα του!
 
Λεωνίδα (έχεις και όνομα του γιού μου), σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το θέμα είναι ότι μου χάρισε μια φίλη μου έναν ζακό πριν γνωρίσω τον άντρα μου (πανέμορφο και πανέξυπνο) τον οποίο και λατρέψαμε και οι δύο. Παντρεύτηκα και όταν έμεινα έγκυος έπρεπε να είμαι στο κρεβάτι συνέχεια, ο άντρας μου στη δουλειά, ο γιατρός είχε πει να τον έχω και στο μπαλκόνι για να μην δημιουργήσει πρόβλημα η σκόνη από τα φτερά του στο μωρό και δεν μπορούσα να του μιλάω. Ετσι ξαφνικά έχασε όλα τα φτερά του (μας είπε ο γιατρός από την στενοχώριά του) και τελικά ύστερα από 5 συνολικά χρόνια που τον είχα, τον "έχασα". Είχα δεθεί πάρα πολύ μαζί του και είπα δεν θα ξαναπάρω γιατί μου κόστισε πάρα πολύ ο χαμός του. Δυστυχώς όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, τελικά και τα δύο μου παιδιά έχουν πρόβλημα (άτομα με ειδικές ανάγκες), αλλά λόγω της αντίδρασής τους στον παπαγάλο της διπλανής κυρίας, αποφάσισα να κοιτάξω για την αγορά του. Ξέρουμε και για την περιποίησή του και για την συμπεριφορά του πάρα πολλά πράγματα, γιατί ο σύζυγος αγαπάει πάρα πολύ τα ζώα, ασχολείται πολύ με αυτά (καναρίνια όλων των ειδών, ενυδρείο κλπ). Το κάνουμε γιατί πιστεύουμε ότι θα βοηθήσει πάρα πολύ και τα παιδιά μας η συντροφιά και το παιχνίδι μαζί του. Και σίγουρα θα γίνει αγαπημένο μέλος της οικογένειάς μας. 🙂
 
Καλωσήρθες Νένα!

Να υπολογίζεις στα κόστη του ζακό επίσης ένα κλουβί που μπορεί να κυμανθεί απο 150 ως 250 ευρώ, ένα stand κάπου ίσως στα 100 ευρώ (λέω μέσες τιμές, προφανώς υπάρχουν κλουβιά με 1000 ευρώ! Και stand με 500)
παιχνίδια που θα ανανεώνεις ξέρω γω μια φορά το μήνα γιατί μάλλον θα τα καταστρέφει και φυσικά τροφές.

Θέλει κάθε μέρα κι από λίγο καθάρισμα (γιατί πάντα πετιούνται τροφές και κουτσουλιές γύρω από το κλουβί κι από το stand και θέλει να έχεις πάντα ένα σκουπάκι εύκαιρο) και να προσέχεις τις πατήθρες, τα μπωλ και τα παιχνίδια να είναι καθαρά.

Το πιο σημαντικό, θέλει καθημερινή ενασχόληση, όχι μόνο για να είναι το πουλί ευτυχισμένο, αλλά για να μην γίνετε κι εσείς δυστυχείς με ουρλιαχτά, πεταμένα μπωλ και πούπουλα παντού. Εκτός από το παιχνίδι, κάποιος πρέπει να κρατάει το πουλί πειθαρχημένο (με ηρεμία κι αγάπη, δεν καταλαβαίνουν από τιμωρία οι παπαγάλοι).

Φαίνεται μεγάλος μπελάς, σίγουρα!
Αλλά να είσαι σίγουρη ότι αν τα κάνεις όλα αυτά θα σας το ανταποδόσει στο δεκαπλάσιο. Η αγάπη που σου δείχνουν αυτά τα πλάσματα είναι εξαιρετικά έκδηλη. Ώρες ώρες σου δίνουν την αίσθηση ότι ζουν για σένα. Κι αν βλέπεις τα παιδιά να είναι ευτυχισμένα χάρη σ'αυτό, τότε θα είναι ακόμη πιο πολύτιμος...



Και κάτι ακόμα...
Εκτός από τον κλασσικό Ζακό, υπάρχουν και τα υπέροχτα Τιμνετάκια.
Είναι λίγο μικρότερα σε μέγεθος, εξίσου έξυπνα και παιχνιδιάρικα και θα τα βρεις κάτω από 1.000 ευρώ.
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.
 
Kαλημερα Νενα και καλώς ηρθες στην παρεα μας. 🙂

Πρίν αποφασισεις να πάρεις εναν τοσο μεγαλο και απαιτητικό παπαγάλο, θα σου προτεινα να μάθεις όσα μπορείς περισσοτερα για το συγκεκριμένο είδος και τις ανάγκες του. Ο ζακο είναι ένα μακρόβιο πουλι και αν το φροντίσεις καλά θα το έχεις μεχρι τα βαθια γεράματά σου.
Πέρα απο το οικονομικο γιατην αγορά του ιδιου του πουλιού, που ειναι ενα σημαντικο κομμάτι, θα πρέπει να υπολογίσεις και τα εξοδα αγοράς ενός μεγάλου κλουβιου αλλα και τα εξοδα συντηρησης( τροφές, παιχνιδια, φαρμακα, επισκεψεις σε γιατρο αν αρρωστησει) που δεν ειναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Εχεις χωρο να φιλοξενησεις ενα μεγάλο κλουβι; Στις διακοπές σας τι θα το κάνεις; Μηπως ειναι μια πράξη ενθουσιασμού και μετα τις πρωτες τσιμπιες και γρατσουνιες φανουν τα προβληματα;

Επισης πολυ σημαντικο είναι οι ιδιαιτερες συνθηκες που αναφερεις οτι υπαρχουν στην οικογένεια σου. Μηπως η επιλογη του συγκεκριμένου ειδους δεν ειναι η καλυτερη; Δεν προσπαθώ να σε αποτρεψω απο την αγορά του γνωριζοντας την αγάπη που εχεις για τα πουλιά, απλά να σκεφτείς καλυτερα την επιλογη σου. Οπως διαπιστωσες και απο προσωπικη εμπειρια ειναι πουλια με δυναμικο αλλα και ευαισθητο χαρακτήρα. Τι θα κανεις αν αρρωστησει το πουλί;:) Ξέρω πως τα εχεις σκεφτει πιθανων ολα αυτα. Αν επιμενεις στην επιλογη σου φροντισε να παρεις ενα πουλι που εχει απογαλακτιστει για να μην βιώσεις τον κινδυνο της απώλειας καθως τα μωρά ζακουδάκια έχουν ηψηλό δείκτη θνησιμοτητας. Θα σου προτεινω κάποια γενικά άρθρα να διαβάσεις για να ενημερωθεις και καλή επιτυχια στην επιλογή σου.

https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
https://community.petbirds.gr/threa...αγάλος-african-grey-psittacus-erithacus.1078/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προσφέρω πολλά links για τους Timneh γιατί είμαι στη δουλειά και δεν έχω πρόσβαση σε πολλά site, αν γράψεις όμως Timneh african gray στο google θα βρεις πάρα πολλά.
 
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας και η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά επιφυλακτική στην προοπτική της υιοθέτησης ενός παπαγάλου. Σκέφτομαι όλα αυτά που μου γράφετε και προσπαθώ να ηρεμήσω λιγάκι και τον ενθουσιασμό των παιδιών και πολύ περισότερο του συζύγου (είναι χειρότερος από τα παιδιά)... Το ψάχνω πάντως...
 
α γειά σου... όταν λέω ότι έχω... 4 παιδιά. Γιατί το "μεγαλούτσικο" πιάνει για 2, δεν με πιστεύουν. Κάποια στιγμή να φανταστείτε, είχαμε 14 καναρίνια... ένα μπαλκόνι γεμάτο... και τώρα έχουμε... 25 ψάρια...
 
Υπάρχουν δύο είδη γκρίζου αφρικάνου,
είναι ο κλασσικός ζακό (Congo african gray) και το τιμνετάκι (Timneh african gray).
Το τιμνετάκι έχει ίδιο χρώμα και σουλούπι, αλλά είναι λίγο πιο μικρόσωμο (σαν περιστεράκι), λίγο πιο σκούρο και απότι έχω ακούσει, κάπως πιο ήρεμο εν γένει. Τελευταία φορά που ρώτισα τιμή σε κάποιο μαγαζί (πριν δυο-τρια χρόνια), μου είχαν πει ότι κόστιζε 800 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν οντως ειχες ζακο τοτε μπορεις... αλλα νομιζα οτι θα επαιρνες ζακο για πρωτη φορα. Λυπαμαι.. Δεν το ξερα ☹
 
καλησπερα καταρχην τα ζακο οντως κυμαινονται στην ελληνικη αγορα σε αρκετα υψηλες τιμες. η διαφορα με το τιμνει ειναι στο μεγεθος και το χρωμα κυριως. σαν χαρακτηρες ειναι πιο ανεξαρτητα και εχωντας τιμνει δεν θα το προτεινα για τα παιδια λογω τις ιδιεταιροτητας του πουλιου αλλα και των παιδιων αλλιως ειναι πολυ οικονομικα. Ενημερωτικα οι τιμες που κινουντε αυτη την στιγμη εδω βουλγαρια οι αφρικανικοι γκριζοι ειναι απο 800-950 ευρο για μωρα ταισμενα με το χερι με δακτυλιδια και ολα τους τα εγραφα που απαιτουνται απο το εδω κρατος.
 
Back
Top