Γενικά Τι θα συμβεί αν αλλάξει το φως στα πουλάκια απότομα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Λοιπόν δια βάζω συχνά εδώ ότι πολλά μέλη έχουν πουλάκια μέσα στο σπιτι και τον Μάρτιο θα τα βγάλουν έξω.. Η ερώτηση μου αν στο σπίτι μέσα υπάρχουν 13 ώρες φωτισμού και μολις βγουν έξω 11 ώρες.. Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στα πουλάκια;
 
Λοιπόν δια βάζω συχνά εδώ ότι πολλά μέλη έχουν πουλάκια μέσα στο σπιτι και τον Μάρτιο θα τα βγάλουν έξω.. Η ερώτηση μου αν στο σπίτι μέσα υπάρχουν 13 ώρες φωτισμού και μολις βγουν έξω 11 ώρες.. Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στα πουλάκια;
Και μόνο η μεταφορά τους από μέσα έξω θα προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση.
Αν είναι σε εσωτερικό χώρο, με 13 ώρες φωτισμό και σχετικά μεγαλύτερη θερμοκρασία οδηγηθούν απότομα έξω σίγουρα θα διαταραχτεί κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια.
Αν τώρα ανασταλεί προσωρινά ή μόνιμα και για πόσο είναι κάτι που εγώ σίγουρα δεν το γνωρίζω. Όπως επίσης πιστεύω πως κανείς δεν θα μπορέσει να απαντήσει με σιγουριά στο παραπάνω ερώτημα μια και ο οργανισμός κάθε πτηνού είναι μοναδικός και αντιδρά διαφορετικά σε κάθε ερέθισμα. Θέση μου είναι, πως στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες.
Αν κάποιος στοχεύει να κάνει αναπαραγωγή έξω ενώ τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο καλό είναι να το σχεδιάσει να γίνει σταδιακά και σε βάθος χρόνου, ώστε να έχει τις μικρότερες πιθανές αστοχίες σχεδιασμού για να μην πω αποτυχία και φανεί απόλυτο.
 
Πολύ καλά ευχαριστώ πολύ, δεν έχω ούτε θα κάνω καμιά τέτοια απόπειρα. Απλά διάβαζα συχνά ότι τον Μάρτιο θ μεταφερθούν έξω και απορούσα..
 
Κάποιοι δεν σκέφτονται όπως θα έπρεπε... κάποιοι δεν μπορούν να αντιληφθούν τις συνέπειες... κάποιοι δεν ρωτάνε καν... Το θεωρούν αυτονόητο... κι αυτό ίσως τους βγει λάθος...
Δεν πειράζει όμως και τα λάθη είναι ανθρώπινα και κυρίως διδακτικά.
 
Μπορεί να αρχίσουν να χάνουν και φτερά από το στρες της όλης διαδικασίας! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα είναι σε θέση να ζευγαρώσουν!
 
Back
Top