Γενικά Τι θηλυκό θα ταίριαζε περισσότερο;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Σιγά σιγά, με τον ερχομό του φθινοπώρου όλο και περισσότερα καναρίνια θα είναι διαθέσιμα...
Αν και είναι ακόμα νωρίς για ζευγαρώματα... Τι θυληκό θα ταίριαζε περισσότερο στο Θανάση;
rsz_220151219_094406.webp
 
Σιγά σιγά, με τον ερχομό του φθινοπώρου όλο και περισσότερα καναρίνια θα είναι διαθέσιμα...
Αν και είναι ακόμα νωρίς για ζευγαρώματα... Τι θυληκό θα ταίριαζε περισσότερο στο Θανάση;
View attachment 44296

Ένα κοινό θηλυκό οποιουδήποτε χρώματος νομίζω πως θα ήταν ότι πρέπει για τον Θανασάκη σου!
 
Δεν μπορώ να δω καθαρά το καναρίνι σου, αλλά αν είναι κοινό καναρινάκι... Θα του ταίριαζε μια ανοιχτόχρωμη κανάρα.. Να ξανοίξει λίγο το φτέρωμα.
 
τι θυληκό θα ταίριαζε περισσότερο στο Θανάση;
Οτιδήποτε μπορεί να ζευγαρώσει Αλέξανδρε. Δεν έχει σημασία αφού δεν χρειάζεται ν' ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο.
 
Οτιδήποτε μπορεί να ζευγαρώσει Αλέξανδρε. Δεν έχει σημασία αφού δεν χρειάζεται ν' ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο.
Θα μπορούσα, όμως, να επιλέξω κάτι όμοιο του αρσενικού προκειμένου να διατηρηθεί το χρώμα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Θα μπορούσα, όμως, να επιλέξω κάτι όμοιο του αρσενικού προκειμένου να διατηρηθεί το χρώμα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν είναι σίγουρο. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.
 
Στα κοινά καναρίνια η προσπάθειες να πετύχεις χρωματικά κάτι... Ξεπερνά τις πιθανότητες επιτυχίας του λόττο.
 
θα του ταίριαζε μια ανοιχτόχρωμη κανάρα..
Τα λευκά καναρίνια πάντα αποτελούσαν μία από τις αδυναμίες μου...
Οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με μία ολόλευκη κανάρα...
 
Στα κοινά καναρίνια η προσπάθειες να πετύχεις χρωματικά κάτι... Ξεπερνά τις πιθανότητες επιτυχίας του λόττο.
... Κάποτε, έχοντας έναν ολόιδιο Θανασάκη και ζευγαρώνοντας τον με ένα ιδίου χρώματος θηλυκό, όλα τα μωρά τους (10 από δυο γέννες) βγήκαν πράσινα με κίτρινα καπελάκια ή στεφανάκια✩♡:D
 
... Κάποτε, έχοντας έναν ολόιδιο Θανασάκη και ζευγαρώνοντας τον με ένα ιδίου χρώματος θηλυκό, όλα τα μωρά τους (10 από δυο γέννες) βγήκαν πράσινα με κίτρινα καπελάκια ή στεφανάκια✩♡:D
Με βάζεις πάλι σε σκέψεις για το χρώμα του θηλυκού...😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με βάζεις πάλι σε σκέψεις για το χρώμα του θηλυκού...😛
Δεν γνώριζα ούτε γνωρίζω από ''αυτά'', απλά μου άρεσε αυτό το χρώμα.
Σε γενικές γραμμές όλα πράσινα βγήκαν με καπελάκια ή στεφανάκια και μερικά με κάποια κίτρινα σχέδια. Μου άρεσαν πολύ εκείνα τα πουλάκια:D
 
Τα λευκά καναρίνια πάντα αποτελούσαν μία από τις αδυναμίες μου...
Οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με μία ολόλευκη κανάρα...
Μια ολόλευκη κανάρα δεν είναι κοινό καναρίνι. Είναι λευκό υπολειπόμενο. Αν πάλι έχει μια κίτρινη γραμμή στο πλάι είναι λευκό κυρίαρχο. Υπάρχουν βέβαια και τα παρδαλά λευκά κοινά καναρίνια που είναι πανέμορφα.
 
Αν ζευγαρώσεις Τιμπραντο αρχέγονου χρωματος, που ειναι παραπλήσιο με αυτό το πράσινο του δικού σου, με λευκό, τότε συχνά βγαίνουν πουλακια με απόχρωση γκρι - μπλέ. Βέβαια, ο δικός σου εχει κίτρινη βάση, αλλά αν πράγματι βρεις κανάρας ολόλευκη, μπορεί και να δεις αυτήν την απόχρωση που σου αναφέρω. Βάλε στο Ίντερνετ tibrando blue και θα δεις φωτό.
 
Αν ζευγαρώσεις Τιμπραντο αρχέγονου χρωματος, που ειναι παραπλήσιο με αυτό το πράσινο του δικού σου, με λευκό, τότε συχνά βγαίνουν πουλακια με απόχρωση γκρι - μπλέ. Βέβαια, ο δικός σου εχει κίτρινη βάση, αλλά αν πράγματι βρεις κανάρας ολόλευκη, μπορεί και να δεις αυτήν την απόχρωση που σου αναφέρω. Βάλε στο Ίντερνετ tibrando blue και θα δεις φωτό.
Το δικό μου όμως είναι κοινό;
 
Δεν ξερω, αν δεν σου εχει πει αυτός που σου το έδωσε οτι ειναι κάποιας ράτσας, μάλλον κοινό θα ειναι.
 
Θα μπορούσα, όμως, να επιλέξω κάτι όμοιο του αρσενικού προκειμένου να διατηρηθεί το χρώμα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
Αν σ αρέσει ο πρασινοκίτρινος Θανάσης τότε να πάρεις μια κοινή καναρινίτσα που θα είναι και εκείνη πρασινοκίτρινη! Και πραγματικά θα εντυπωσιαστείς με το πόσο διαφορετικά θα βγουν τα μικρά (όπως λέει και η Σίσσυ)! Άλλα θα έχουν κίτρινο καπελάκι, άλλα θα είναι σαν πειρατές, άλλα θα γίνουν ίδια με τον μπαμπά τους! Για μένα μια πρασινοκίτρινη ή πράσινη ίδιο χρώμα με τον Θανάση θα ήταν ό,τι έπρεπε!

Αν θες λευκά καναρίνια τότε πας σε κατηγορία καναρίνια χρώματος! 😉
 
Και εγώ συμφωνώ με τα λεγόμενα της Αλίκης, στην θέση σου θα προτιμούσα μια πράσινη ή πρασινοκίτρινη κοινή κανάρα, ώστε να κρατηθεί όσο μπορεί το πράσινο χρώμα και να βγει και μια ποικιλία χρωματιστών απογόνων! Θα μείνεις έκπληκτος με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά ως προς το χρώμα των μικρών! 🙂
 
Back
Top