Φροντίδα Τι ιδιαίτερο χρειάζονται τα καναρίνια φωνής σε σχέση με τα κοινά;

KanarAlexis

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2017
Μηνύματα
22
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια και φχαριστω για την αποδοχη αν και νεος στο χομπι εχω μια μεγαλη αγαπη στα καναρινια ειχα 10 στα οποια ηταν 5 ζευγαρια και εβγαλα αρκετα που χαριστηκαν σε φιλους συγγενεις αλλα και ανταλαχθηκαν... Εχω μια εμπειρια στο ζευγαρωμα και θελω τωρα να ασχοληθω με ενα ζευγαρι φωνης τι να κανω ωστε να μπορεσω να διατηρησω ενα ειναι κατι ιδιαιτερο σε σχεση με τα κοινα σε θεμα φωνης η εμφανισης; Να στε καλα εκ των προτερων
 
Καλώς ήρθες στην παρέα.
Με ποια ακριβώς καναρίνια φωνής θέλεις να ασχοληθείς;

Κυριως εχω μια αγαπη στα Μαλινουα αλλα δεν εχω θεμα οτι και να βρεθει ειτε απο χαρισμα ειτε απο αγορα εγω βασικες πληροφοριες να μαθω ωστε να με προετοιμασμενος! 🙂
 
αλλα δεν εχω θεμα οτι και να βρεθει ειτε απο χαρισμα ειτε απο αγορα
Αλέξη, νομίζω ότι ξεκινάς σε λάθος βάση. Για να ασχοληθείς και κυρίως για να ασχοληθείς με ενδιαφέρον και μακροπρόθεσμα με ένα είδος καναρινιών, πρέπει να τα ακούσεις, να τα δεις για να καταλήξεις. Η φωνή, αν δεν σου αρέσει πραγματικά είναι κάτι που δεν μπορείς ούτε να αγνοήσεις ούτε να αντέξεις για πολύ. Τουλάχιστον προσωπικά, αν και μου αρέσουν πολύ τα καναρίνια χρώματος, δεν τα αντέχω για περισσότερες από δύο ώρες ούτε σε απόσταση 20 μέτρων.

Ξεκίνησε διαβάζοντας μερικές βασικές πληροφορίες για τα καναρίνια φωνής. Στη συνέχεια, προσπάθησε να έρθεις σε επαφή με ιδιοκτήτες τέτοιων πουλιών που θα σου επιτρέψουν να τα ακούσεις και να τα δεις να τραγουδούν, όσες φορές χρειαστεί μέχρι κάποια ράτσα από αυτά να σου κάνει κλικ. Τα υπόλοιπα, ακολουθούν αυτή σου την απόφαση.
 
Καλησπερα Κ. Σταυρο! Εχω ερθει σε επαφη με ατομα που εχουν ασχοληθει ερασιτεχνικα με τα μαλινουα και τα λατρευω σαν καναρια βεβαια οτι καναρι να ναι καλο ειναι και το θεμα ειναι οτι θα περασει τελεια μαζι μυο μιας και παρεχω παντα τροφες σωστες μιας και ειμαι 5 χρονια σε αυτο εκτος φετος που τα παρατησα και λεω να ξαναξεκινησω! Περα βεβαια απο φωνη ποτε δε μπορουσα να χω καναρινι που να μην ειναι κιτρινο αλλιως κατι δε μου πηγαινε! 😛
 
Περα βεβαια απο φωνη ποτε δε μπορουσα να χω καναρινι που να μην ειναι κιτρινο αλλιως κατι δε μου πηγαινε
Σε καταλαβαίνω. :)

Να ξέρεις πάντως από τώρα, ότι εάν ασχοληθείς με καναρίνια φωνής και κυρίως εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς κάπως πιο βαθιά με τη φροντίδα και την εκτροφή τους, δεν μπορείς να έχεις άλλα πουλιά μαζί με αυτά. Τα καναρίνια μιμούνται, αντιγράφουν ήχους άλλων πουλιών και τους εντάσσουν στο ρεπερτόριό τους, κάτι που χαλάει το πρότυπο της φωνής τους.

Έτσι, κάποια στιγμή φτάνεις στο σημείο που έχεις Μαλινουά μόνο κατά την εμφάνιση, που αν και όμορφα πουλάκια, δεν είναι αυτό το δυνατό σημείο της ράτσας.
 
Σε καταλαβαίνω. :)

Να ξέρεις πάντως από τώρα, ότι εάν ασχοληθείς με καναρίνια φωνής και κυρίως εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς κάπως πιο βαθιά με τη φροντίδα και την εκτροφή τους, δεν μπορείς να έχεις άλλα πουλιά μαζί με αυτά. Τα καναρίνια μιμούνται, αντιγράφουν ήχους άλλων πουλιών και τους εντάσσουν στο ρεπερτόριό τους, κάτι που χαλάει το πρότυπο της φωνής τους.

Έτσι, κάποια στιγμή φτάνεις στο σημείο που έχεις Μαλινουά μόνο κατά την εμφάνιση, που αν και όμορφα πουλάκια, δεν είναι αυτό το δυνατό σημείο της ράτσας.

Ειχα προσπαθησει να περασω σε εναν απογονο που κρατησα απο ζευγαρι φωνες απο αγρια γιατι ελεγαν ολοι οτι μπορουν να περασουν σε μουλους και ειπα ας περασω σε καναρινι και καταφερα να περασω μονο αηδονι και τουρλι το πουλι τελικα βγηκε σκουπιδατο😛...χαζομαρα αλλα το αγαπησα αυτο το πουλακι και μετα χαριστηκε σε φιλο μου!
 
το αγαπησα αυτο το πουλακι
Όλα είναι πολύ όμορφα. Γι' αυτό ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα σε αυτή τη συζήτηση, ότι για να ασχοληθεί κάποιος με μια ράτσα, πρέπει να το κάνει επειδή θέλει να ασχοληθεί αποκλειστικά με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της. Διαφορετικά, κάθε κατοικίδιο πουλί σου δίνει χαρά και ευχαρίστηση, ειδικά όταν το φροντίζεις σωστά και με συνέπεια.
 
Back
Top