Γενικά Τι ιδιαιτερότητες έχουν τα άσπρα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα παιδια ηθελα να ρωτησω τα λευκα καναρινια τα οποια με κερδισαν λιγακι μπορω να πω εχουν ιδιετεροτητες; Σε αναπαραγωγες υγεια κτλ?
 
Καλημερα παιδια ηθελα να ρωτησω τα λευκα καναρινια τα οποια με κερδισαν λιγακι μπορω να πω εχουν ιδιετεροτητες; Σε αναπαραγωγες υγεια κτλ?
Συγκεκριμένα γιατί καναρίνια μιλάς; Για κυρίαρχα ας πούμε;
 
Λοιπόν υπάρχουν 2 είδη λευκων καναρινιών α) τα κυριαρχα λευκά και β) τα υπολειπομενα λευκά.

Τα κυριαρχα λευκά έχουν ένα φτερό ή ένα σημάδι κίτρινο στο φτερωμα τους.
Σαν αυτό.

Ενώ τα υπολειπομενα είναι ολολευκα.
Σαν αυτό.

Η βασική ιδιαιτερότητα αυτή της κατηγορίας καναρινιών χρώματος είναι ότι αν ζευγαρωσεις 2 λευκά κυριαρχα τότε το κάθε έμβρυο στο κάθε αυγό θα έχει 25% να μην επιβιώσει λόγω κυριαρχου γονιδιου. Όπως όταν ζευγαρωνεις 2 σκουφατα. Γι αυτό η συγκεκριμένη αναπαραγωγή καλό θα ήταν να αποφεύγεται. Εδώ φαίνονται τα αποτελέσματα των διαφόρων ζευγαρωματων με κίτρινα λευκά και κόκκινα καναρινια.

Μια άλλη ιδιαιτερότητα λόγω χρώματος είναι ότι συνήθως έχουν έλλειψη βιταμίνης Α και γι αυτό καλό θα ήταν να τους παρέχουμε συμπλήρωμα βιταμίνης Α και λαχανικά που περιλαμβάνουν βιταμίνη Α.
 
Οο να σαι καλα ευχαριστω και δλδ για να φτιαξεις ενα ζευγαρι και να εχεις λευκα μικρα αλλα και να μην εχεις προβλημα βεβαια γινετε η ρισκαρεις;
 
Οο να σαι καλα ευχαριστω και δλδ για να φτιαξεις ενα ζευγαρι και να εχεις λευκα μικρα αλλα και να μην εχεις προβλημα βεβαια γινετε η ρισκαρεις;
Αν θες να έχεις μόνο λευκά μικρά τότε ζευγαρωνεις 2 λευκά υπολειπομενα. Δες και τον πίνακα που σου έβαλα και θα δεις όλα τα ζευγάρια και πως θα βγουν τα μικρά!
 
Αν θες να έχεις μόνο λευκά μικρά τότε ζευγαρωνεις 2 λευκά υπολειπομενα. Δες και τον πίνακα που σου έβαλα και θα δεις όλα τα ζευγάρια και πως θα βγουν τα μικρά!
Πολυ ωραια σε ευχαριστω...
Φετος θα εχει ζευγαρωματα μεσω φωτογραφιων αστα να πανε!
 
Πολυ ωραια σε ευχαριστω...
Φετος θα εχει ζευγαρωματα μεσω φωτογραφιων αστα να πανε!
Ναι σαι καλά! Γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγαράκι λευκά; Και εγώ τα έχω απωθημένα. :)
 
Ναι σαι καλά! Γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγαράκι λευκά; Και εγώ τα έχω απωθημένα. :)
Ειναι περιεργο και το επαγγελμα και η σχολη δν θελω να ρισκαρω αν το κανω θα το κανω στην αθηνα!
Απλα σκεφτομουν απο ποσο νωρις μπορω να ξεκινησω το ζευγαρωμα;
Και εσωτερικο δν με πηραζει;
 
Αν θες να έχεις μόνο λευκά μικρά τότε ζευγαρωνεις 2 λευκά υπολειπομενα.
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το ζευγάρωμα ενέχει πολλούς κινδύνους για τους απογόνους τους... χρειάζεται και καλή ανάγνωση της σκληρότητας των φτερών του ζευγαριού.
Τα υπολειπόμενα γονίδια (άρα και τα υπολειπόμενα πουλιά) χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή από τους εκτροφείς τους.
Υπάρχουν σχετικές πληροφορίες:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
  2. https://community.petbirds.gr/threa...νιδίων-στις-μεταλλάξεις-των-καναρινιών.29029/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Ορολογία-και-ανάλυση-όρων-στην-εκτροφή-πτηνών.26059/
Απλα σκεφτομουν απο ποσο νωρις μπορω να ξεκινησω το ζευγαρωμα;
Και εσωτερικο δν με πηραζει;
Ας μείνουμε στην αρχική απορία σου σ' αυτό το θέμα...
Αν όμως θέλεις περισσότερα... μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα... Που φυσικά είμαι σίγουρος πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
 
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το ζευγάρωμα ενέχει πολλούς κινδύνους για τους απογόνους τους... χρειάζεται και καλή ανάγνωση της σκληρότητας των φτερών του ζευγαριού.
Τα υπολειπόμενα γονίδια (άρα και τα υπολειπόμενα πουλιά) χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή από τους εκτροφείς τους.

Ας μείνουμε στην αρχική απορία σου σ' αυτό το θέμα...
Αν όμως θέλεις περισσότερα... μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα... Που φυσικά είμαι σίγουρος πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
Εγινε ανοιγει κιολας 🙂
 
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το ζευγάρωμα ενέχει πολλούς κινδύνους για τους απογόνους τους... χρειάζεται και καλή ανάγνωση της σκληρότητας των φτερών του ζευγαριού
Αυτό νομίζω λίγο πολύ χρειάζεται σε όλες τις εκτροφικες μας επιλογές. Πάντα πρέπει να κοιτάμε την σκληρότητα του φτερωματος των γονιών.
Όσον αφορά τα υπολειπομενα πρώτη φορά το ακούω... αλλά για να το λες εσύ. :)
 
Μια διευκρίνιση. ΜΟΝΟ τα υπολειπομενα λευκά έχουν ανάγκη ΠΑΝΤΑ συμπληρωματος βιταμινης Α, αυτο συμβαίνει γιατί δεν αφομοιωνουν τα καροτινοειδη και δεν την παράγουν με φυσικό τρόπο απο την τροφή τους. Υπάρχουν και ειδικες αυγοτροφες για αυτό το σκοπό.
Επίσης η ομοζυγωτια στο κυρίαρχο έχει αμφισβητηθει κατά καιρους ότι επιφέρει θάνατο.
Το κατά πόσο ενα λευκό κυρίαρχο που κρύβει λευκό υπολειπομενο θέλει συμπλήρωμα βιταμίνης Α είναι υπό συζήτηση. Μάλλον θέλει, λόγω ανεπαρκους αφομοιωσης.
 
Back
Top