Γενικά Τι κάνετε τα θηλυκά καρδερινοκαναρα

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Αν στο ζευγάρωμα καρδερίνας χ καναρίνι βγουν περισσότερα θηλυκά τι τα κάνετε; Εχω ακούσει κάποιοι τα αφήνουν ελεύθερα στην φύση καταδικάζοντας τα σε θάνατο. Αραγε αυτή που βγάζουν μέσα στο φόρουμ τι τα κάνουν;
 
Αν στο ζευγάρωμα καρδερίνας χ καναρίνι βγουν περισσότερα θηλυκά τι τα κάνετε;
Τί εννοείς, περισσότερα απο πόσα;Δεν πιστεύεις πως έχει σημασία και ο αριθμός;
 
Αν στο ζευγάρωμα καρδερίνας χ καναρίνι βγουν περισσότερα θηλυκά τι τα κάνετε; Εχω ακούσει κάποιοι τα αφήνουν ελεύθερα στην φύση καταδικάζοντας τα σε θάνατο.
Είναι εύλογο το ερώτημα σου και έχει τεθεί σε πολλούς που ασχολούνται με αναπαραγωγή υβριδιων. Τα περισσότερα θηλυκά καρδερινοκάναρα είναι καταδικασμένα από το αυγό. Δυστυχώς, υπάρχουν αρκετοί που τα αφήνουν ελεύθερα και δύσκολα επιβιώνουν.
Αραγε αυτή που βγάζουν μέσα στο φόρουμ τι τα κάνουν;
Σύμφωνα με τις καταθέσεις τους, άλλοι τα χαρίζουν, άλλοι τα χρησιμοποιούν ως παραμάνες και άλλοι απλά τα κρατάνε και τα φροντίζουν όπως θα φρόντιζαν κάθε πουλάκι. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του @Deukalion στο θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ποιος-έχει-διάθεση-να-σώσει-ένα-μάλλον-καρδερινοκάναρο.27090/
όπου ανέλαβε ένα καταδικασμένο θηλυκό καρδερινοκάναρο και ζει βασιλικά. Καλό θα ήταν πριν προχωρήσεις σε τέτοιου είδους αναπαραγωγές να έχεις σκεφτεί από πριν τι θα κάνεις τα θηλυκά που θα γεννηθούν.
 
Έχω την αίσθηση και φυσικά δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά πιστεύω πως ένας απίθανος αριθμός θηλυκών και "άχρηστων" υβριδίων θανατώνεται... Ούτε καν απελευθερώνεται για να έχει έστω και 1% πιθανότητα να ζήσει μια παραπάνω μέρα.
Γνωρίζω εκτροφές που διαθέτουν προς πώληση περισσότερα από 100 αρσενικά καρδερινοκάναρα.
Που λέτε πως έχουν τον αντίστοιχο αριθμό θηλυκών πουλιών;
Σε κλούβα και τα ταΐζουν όλα τα χρόνια ή ψάχνουν αναδόχους για να υιοθετήσουν;
Έχω καταθέσει στο petbirds πιο παλιά μια πικρή εμπειρία μου.
Ο "εκτροφέας" έπιασε από το κλουβί το θηλυκό καρδερινοκάναρο... μου το έδειξε από μακρυά... και το ακούμπησε νεκρό στο τραπέζι...
Ένα μικρό σφίξιμο ήταν αρκετό.
Αυτή είναι η πραγματικότητα ...
Αυτό όσο κι αν σοκάρει είναι το μέλλον κάθε "άχρηστου" υβριδίου.
Αυτό αν θέλετε με κάνει να στέκομαι απόλυτα αρνητικά στον υβριδισμό...
Και αν θέλετε τη γνώμη μου μόνο με ένα τρόπο σταματάει...
Σταματήστε να ζητάτε, σταματήστε να ζευγαρώνετε και σταματήστε να αγοράσετε υβρίδια...
 
Γιάννη καλημέρα:)! Πάντα είχα την απορία... Τέτοια πουλιά κάνουν για παραμάνες; Τουλάχιστον έχεις δεί;
 
Φυσικά και κάνουν και είναι και πολύ καλές!
Υπάρχουν αναφορές πως είναι καλές παραμάνες..
Αλλά ακόμη και αυτοί που θα έπρεπε να έχουν πολλά θηλυκά καρδερινοκάναρα μια και τα αναπαράγουν. Για "παραμάνες" βάζουν καναρίνια κι όχι τα υβρίδια.
Προσωπικά πιστεύω πως είναι το ίδιο καλές μητέρες με όλα τα άλλα πουλιά...
Επίσης πιστεύω πως τροφοδοτείται και διανθίζεται συνεχώς ο "μύθος" της καλής παραμάνας για να μπορούν να φυγαδεύουν κάποια θηλυκά.
 
Επίσης πιστεύω πως τροφοδοτείται και διανθίζεται συνεχώς ο "μύθος" της καλής παραμάνας για να μπορούν να φυγαδεύουν κάποια θηλυκά.
Αυτό δεν το κατάλαβα ή δεν είμαι σίγουρος.
Να δικαιολογηθεί είτε η παραγωγή είτε η απομάκρυνσή τους απο την αναπαραγωγή;
 
Έχω την αίσθηση και φυσικά δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά πιστεύω πως ένας απίθανος αριθμός θηλυκών και "άχρηστων" υβριδίων θανατώνεται... Ούτε καν απελευθερώνεται για να έχει έστω και 1% πιθανότητα να ζήσει μια παραπάνω μέρα.
Γνωρίζω εκτροφές που διαθέτουν προς πώληση περισσότερα από 100 αρσενικά καρδερινοκάναρα.
Που λέτε πως έχουν τον αντίστοιχο αριθμό θηλυκών πουλιών;
Σε κλούβα και τα ταΐζουν όλα τα χρόνια ή ψάχνουν αναδόχους για να υιοθετήσουν;
Έχω καταθέσει στο petbirds πιο παλιά μια πικρή εμπειρία μου.
Ο "εκτροφέας" έπιασε από το κλουβί το θηλυκό καρδερινοκάναρο... μου το έδειξε από μακρυά... και το ακούμπησε νεκρό στο τραπέζι...
Ένα μικρό σφίξιμο ήταν αρκετό.
Αυτή είναι η πραγματικότητα ...
Αυτό όσο κι αν σοκάρει είναι το μέλλον κάθε "άχρηστου" υβριδίου.
Αυτό αν θέλετε με κάνει να στέκομαι απόλυτα αρνητικά στον υβριδισμό...
Και αν θέλετε τη γνώμη μου μόνο με ένα τρόπο σταματάει...
Σταματήστε να ζητάτε, σταματήστε να ζευγαρώνετε και σταματήστε να αγοράσετε υβρίδια...
Τραγικό... Δεν περίμενα πως οι εκτροφείς και γενικά όσοι ασχολούνται με πουλάκια, κάνουν τέτοιες πράξεις... Δηλαδή, όσα δεν χρειάζονται τα "ξεκάνουν"... Και αν είναι πολλά; Το ίδιο; Σοκαρίστηκα...
 
Και δεν ειναι μονο αυτό, σκεφτείτε εκτροφέα με μαζική παραγωγή καρδερινοκάναρων, ο οποίος τα περυσινά θηλυκά υβρίδια τα χρησιμοποιεί ως παραμανες...άρα να συναγω το συμπέρασμα οτι τα θηλυκά καναρίνια τα ξεπατωνει στις γέννες;
Συμφωνώ οτι δεν πρεπει να αγοράζουμε καρδερινοκάναρα, γιατι έτσι γινόμαστε συμμέτοχοι στο έγκλημα, διότι περί αυτού προκειται, όπως κι αν το σκεφτεί ο όποιος νοήμονας ανθρωπος.
Πω, πω, η όλη κατάσταση μου προκαλεί απώθηση και αηδία. Και απορία, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω, πως αυτοί οι άνθρωποι μπορεί να ειναι τόσο σκληροί και ασυνείδητοι.
 
Και δεν ειναι μονο αυτό, σκεφτείτε εκτροφέα με μαζική παραγωγή καρδερινοκάναρων
Συμφωνώ και το έχω γράψει κάπου πως αυτοί είναι εκείνοι που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά και στην αρπαγή καρδερινών απο την φύση.
 
Σε σχετικά ή κάπως σχετικά θέματα, έχω ξανά γράψει πως είμαι της άποψης πως πρέπει να δημιουργήσουμε έναν ηθικό κώδικα εκτροφής των πτηνών.
Υπάρχουν πολλά ακόμα θέματα ηθικής τάξης και δικαιοσύνης γύρω από την εκτροφή. Ο υβριδισμός είναι το "ευκολάκι" της υπόθεσης, το αυταπόδεικτο.
Αν δεν δημιουργηθεί από εμάς από ποιους; Όταν έχεις στόχο την μαζική ή επιλεκτική αναπαραγωγή, σπρώχνεις κάτω από το χαλί πολλά ζητήματα που δεν είναι ορατά σε πρώτη φάση από τον καθένα.
 
ο οποίος τα περυσινά θηλυκά υβρίδια τα χρησιμοποιεί ως παραμανες...
Σε μια έντονη παρόμοια συζήτηση που είχα με εκτροφέα πολλών υβριδίων στη Θεσσαλία, ζήτησα να μου δείξει φωτογραφία με θηλυκά πουλιά (υβρίδια)...
Υποσχέθηκε πως θα μου τη στείλε σε μήνυμα..
Αναμενόμενο... αλλά ακόμη δεν έχει έρθει σε μένα τέτοιο μήνυμα!
Συμφωνώ και το έχω γράψει κάπου πως αυτοί είναι εκείνοι που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά και στην αρπαγή καρδερινών απο την φύση.
Δεν είναι οι μόνοι...
Ούτε μπορούμε να ισχυριστούμε πως όλοι όσοι ασχολούνται με υβρίδια συμπεριφέρονται "απάνθρωπα", στα πουλιά.
Αλλά δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος τους.. έτσι κινείται.
 
Μην ξεχνάμε πως τα πουλιά που κάνουν τις παραμάνες, πιθανότατα δεν θα τις κάνουν για καναρίνια αλλά για φωλιες απο καρδερίνες...

Γιατί πώς αλλιώς θα βρουν καρδερίνες... (όχι όλοι φυσικά)
 
Δεν ξερω να βαλω ή οχι για καρδερινοκαναρα; Παντως καρδερινες θα παρω 100€ τελως αυγουστου θα βαλω και φοτο. Μου εστειλε καποιες
 

Συνημμένα

  • received_1150655224956886.webp
    received_1150655224956886.webp
    6,5 KB · Προβολές: 49
  • received_1150655344956874.webp
    received_1150655344956874.webp
    32,7 KB · Προβολές: 43
  • received_1150655284956880.webp
    received_1150655284956880.webp
    36,4 KB · Προβολές: 50
  • received_1150655248290217.webp
    received_1150655248290217.webp
    39,1 KB · Προβολές: 44
  • received_1150654998290242.webp
    received_1150654998290242.webp
    76,2 KB · Προβολές: 44
Εάν τα καρδερινοκαναρα δεν τα δασκαλευεις, να τα κάνεις τι;
Κρατά τα καναρινακια σου,έχε μπολικη υπομονή και επιμονη και προσπάθησε να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή τις καρδερινας, άλλη γλύκα...
 
Μαρια τα εχω διαβασει ολα αύτα. Ξερω ανθρωπους κ θα ρωτησω. Τα βασικα τα ξερω. Τι υληκο χρησιμοποιουν για την φωλια;. Θα πρεπει να τα βαλω απο τωρα (οταν τις αγωρασω) σε ζευγαρωστρα με χωρισμα; ή να μην βλεποντε καθολου;
 
Back
Top