Γενικά Τι κάνουμε τα νεκρά πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια! Το θεμα που θα αναφερω δεν ειναι και πολυ ευχαριστο αλλα πολυ καιρο με προβληματιζει και θα ηθελα να σας ρωτησω. Οταν πεθενει ενα φτερωτος μας φιλος τι κανουμε με το πτωμα του; Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να πεταξω ενα απο τα πτωματα τον πουλιων μου στα σκουπιδια...
 
Στεφανε εαν εχουμε κηπο τοτε τα θαβουμε εκει, εαν οχι πηγαινουμε σε ενα χωραφι η παρκο και παλι τα θαβουμε. Ο,τι ζουσε και ανεπνεε δεν πετιεται στα σκουπιδια.
 
Το αναφερνω γιατι γνωριζω οτι με τα μικροσωμα κατοικιδια ετσι γινετε και δεν μου αρεσει καθολου αυτο...
 
"χους εις χου" και η αναμνηση του για παντα μεσα μας


θα σε θυμαμαι τσιτσιφριγκο(η καρδερινα μου). 🙂


*οταν καποτε φυλακιζα αγριοπουλια
 
Εγώ πάντως, όταν είχε πεθάνει ένα παπαγαλάκι μου, το είχα θάψει κάτω από ένα δέντρο και ελπίζω να αναπαύεται τώρα "εν ειρήνει"... Εγώ πάντως θα το θυμάμαι και θα το έχω πάντα στην καρδιά μου...☹
 
☹ Όσο μακάβριο και να ακόυγεται αυτό...όσα ζώα μου πέθαναν, τα τύλιγα σε ένα σεντονάκι μαζί με το αγαπημένο τους παιχνίδι και ένα σημείωμα απο μένα, και τα έθαβα. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω πετάξει ζώο στα σκουπίδια.☹
 
Μπράβο σου Stefan για το θέμα που έχει ή θα απασχολήσειόλους όσους τα αγαπάμε. Με βάση άρθρο σε πρόσφατο ενημερωτικό έντυπο με τίτλο "Αποτέφρωση κατοικιδίων", συζητήσαμε & αποφασίσαμε κι εμείς ταφή, στη μακρινή ιδιαίτερη πατρίδα μας. Για όσους δεν μπορούν να τα θάψουν, (ηλικιωμένοι - ασθενείς κλπ), γνωστοποιείται ότι: προκειμένου να μην απορρίπτονται τα ζώα συντροφιάς, μετά το τέλος της ζωής τους, στα σκουπίδια, ο Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος Δήμων Αθήνας - Πειραιά, προχώρησε στη δημιουργία αποτεφρωτήρα [τηλεφωνική επικοινωνία με Διαδημοτικό Κέντρο].
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Θεωρώ τα πουλάκια μου μέλη της οικογένειας. Δεν μπορώ να σκεφτώ οτι το άψυχο κορμάκι τους θα πεταχτεί στα σκουπίδια μαζί με τα αποφάγια.

Ολα αυτα τα χρόνια που έχω πουλάκια, ο κήπος μας έχει μετατραπεί σε κοιμητήριο και φιλοξενεί οσα πουλάκια πέθαναν.

Πιστέυω πως αν δεν είχα την δυνατότητα μιας αυλής, θα πήγαινα κάπου σε ένα πάρκο, ή σε ένα δάσος και θα τα έθαβα κάπου εκεί.

Για τα μεγαλύτερα κατοικίδια πχ.σκυλιά έχω ακούσει για οργανωμενα κοιμητήρια σκύλων. Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει σχετικά.:)
 
Υπαρχει ενα στο 38ο χιλιομετρο της εθνικης οδου Αθηνων-Λαμιας. Ιδιοκτητης του ειναι ο πρωην βουλευτης Ιπ. Σαββουρας. Το θεμα εχει παιξει πολλες φορες στην τηλεοραση
 
Back
Top