Φροντίδα Τι κάνουμε όταν ο παπαγάλος μας τρώει το σκοινί που παίζει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Τι κάνουμε όταν ο παπαγάλος μας τρώει το σκοινί που παίζει;;;

Η απόδειξη για του λόγου το αληθές…
 

Συνημμένα

  • 9542A176-D07F-4653-AD6A-130284E1BB66.webp
    9542A176-D07F-4653-AD6A-130284E1BB66.webp
    89,8 KB · Προβολές: 26
@liaktas Εάν τρώει το βαμβακερό σχοινί πρέπει να το αφαιρέσεις άμεσα. Είναι πολύ επικίνδυνο καθώς λόγω ότι το βαμβάκι δεν έχει ίνες που αποβαλονται από τον οργανισμό κολλάει στον πρόλοβο και στο έντερο με αποτέλεσμα την απόφραξη τους που είναι πολύ επικίνδυνο. Μπορείς να πάρεις εάν θέλεις μια από φυσικό σχοινί με φυτικές ίνες που αποβαλονται από τον οργανισμό.
552D88E0-4BBE-427B-998A-6D68400CB8E8.jpeg
Μία εικόνα με πουλιά που κατάπιαν το σχοινί
 
@liaktas Το είχα δοκιμάσει κι εγώ κάποια στιγμή. Δυστυχώς με το που άρχισαν να το τσιμπάνε το αφαίρεσα γιατί είδα στο Ίντερνετ τις παραπάνω εικόνες. Καλύτερα ξύλινες πατηθρες και μένεις ήσυχος.😉
 
@liaktas Κάποια πουλιά τις μασάνε άλλα όχι. Η δικιά μου δεν τος μασάει. Οποιαδήποτε πουλι το μασάει το αφαιρούμε. Είναι κατάλληλο για πουλιά καθώς είναι άνετο και για τα πόδια τους.
 
@Ledagcc να την παρατηρήσω γιατί πραγματικά το έχει βολευτεί παρά πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω… Αν όντως δημιουργησει θέμα θα της το βγάλω για να αποφύγω τα χειρότερα…
 
@liaktas Υπάρχουν πολλά προϊόντα που πωλιούνται και δεν είναι ασφαλή ή ακόμη και κατάλληλα για τα πουλάκια μας.
@Ledagcc να την παρατηρήσω γιατί πραγματικά το έχει βολευτεί παρά πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω… Αν όντως δημιουργησει θέμα θα της το βγάλω για να αποφύγω τα χειρότερα…
Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
 
@liaktas Αναστάση δεν φαίνεται να λείπουν κομμάτια. Τα χρησιμοποιώ κι εγώ χρόνια αυτά τα σχοινιά πατήθρες χωρίς πρόβλημα. Έχε απλά το νου σου προς το παρόν. Είναι επιθυμητό να τα καταστρέφουν και δεν είναι συχνό το φαινόμενο του να καταπίνουν κομμάτια απο αντικείμενα. Αν το παρατηρήσεις σαφώς και θα πρέπει να το βγάλεις άμεσα, μέχρι τότε δεν υπάρχει λόγος πανικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν θα ήταν και αντιστοιχως ασφαλές?
Εδώ κατασκευάζουν και πωλούν προϊόντα επικίνδυνα για την υγεία μικρών παιδιών, θεωρείς ότι θα νοιαστούν για την ασφάλεια ενός παπαγάλου ή ενός σκύλου; Αν παρατηρήσεις ότι τρώει κάποιες ίνες αφαίρεσέ το, όπως σου πρότειναν και τα υπόλοιπα μέλη.
 
Back
Top