Αναπαραγωγή Τι κάνω αν τα αυγά αποδειχτούν άσπορα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babis69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babis69

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.

Βρισκόμαστε στην 13η ημέρα της επώασης. Έχουμε 4 αυγά τα οποία τα αντικαθιστούσα με ψεύτικα οπότε ξεκίνησαν όλα μαζί.
Δεν έκανα ωοσκόπηση όταν έπρεπε καθότι είμαι πρωτάρης και δίσταζα όχι μόνο για την διαδικασία, αλλά και επειδή και να την τολμούσα, δεν θα ήμουν σε θέση να πω με βεβαιότητα εάν τα αυγά είναι άσπορα η όχι, παρότι έχω δει 70 video και 100 φωτο..

Τα πουλιά μου είναι ένα ασπρόμαυρο ενάμιση χρονών περίπου και ένα κίτρινο λίγο μικρότερο απο ένα έτος, όχι σκουφάτα. Είναι και για τα δυο το πρώτο ζευγάρωμα. Το αρσενικό το είχα καιρό και του έκανα σχετικά καλή προετοιμασία, ενώ το θηλυκό (κίτρινο) το πήρα από σοβαρό pet shop με 55+ χρόνια εμπειρία στα καναρίνια στις 15 Μαρτίου όπου και το έβαλα στην ζευγαρώστρα χώρια. Μου είπαν ότι είναι έτοιμη..

Είναι μέσα στο σπίτι σε αρκετά ήσυχο σημείο με φυσικό φως όλη την ημέρα.
Ξυπνάνε με την ανατολή και κοιμούνται όταν σουρουπώσει καλά, κάποιες φορές λίγο αργότερα. Τα έχω σε ζευγαρωστρα 60cm με συρόμενο ταψί και σχάρα και κάτω βάζω την ειδική άμμο. Θερμοκρασία 21 με 22,3 βαθμούς πάνω κάτω και υγρασία από 37% μέχρι 55% ανάλογα την ημέρα.
Από τις 20 έως τις 26 Μαρτίου όπου και έβγαλα το χώρισμα έχουν συνευρεθεί δεκάδες φορές και καθημερινά. Στις 26 έκανε το πρώτο αυγό. Στις 27 τίποτα, 28,29 και 30 τα υπόλοιπα τρία.

Κατά την διάρκεια των ημερών 26 με 30 Μαρτίου που έκανε τα αυγά οι επαφές συνεχίστηκαν. Όπως και στην συνέχεια, από τις 31 Μαρτίου δηλαδή και μετά, αλλά με συνεχώς μειωμένο ρυθμό αφού η θηλυκιά σταδιακά έχανε την διάθεση για επαφή. Έχω αρκετές μέρες να τους πιάσω στα πράσα αλλά έχω κόψει και τις πολλές ώρες μαγνητοσκόπησης οπότε δεν είμαι βέβαιος μιας και λείπω όλη μέρα.

Η κανάρα κλωσάει ευλαβικά. Αύξησε τις ώρες που καθόταν από το πρώτο έως το τρίτο αυγό σταδιακά και από το τέταρτο και μετά έχει βιδωθεί. (Όπως είπα έβαζα ψεύτικα αυγά.)

Ο αρσενικός δεν την έχει ταΐσει ποτέ έως τώρα στην φωλιά, αλλά περνάει ώρες ατέλειωτες στο κλαρί μπροστά στη φωλιά τραγουδώντας της πολύ χαμηλόφωνα (τραγούδι που δεν είχα ξανακούσει) και χαζο τσιμπώντας της την ουρά χωρίς να την ενοχλεί. Όταν αυτή βγαίνει για λίγο ποτέ δεν ενόχλησε την φωλιά η έδειξε κάτι ανησυχητικό.
Γενικά επικρατεί μια πρωτόγνωρη ηρεμία.
Σήμερα, αφού πια με έφαγε η αγωνία, την ώρα που σηκώθηκε η κανάρα βρήκα το κουράγιο και έβαλα χέρι στην φωλιά με τον φακό. Δεν ήταν και τόσο φοβερό όπως φοβόμουν... Είδα 3 διάφανα see throught αυγά και ένα το οποίο ήταν αδιαφανές. Θαρρείς και ήταν από άλλο υλικό και ο φακός, το φως, δεν το διαπερνούσε. Φώτισα από δω φώτισα από κει τίποτα…Αδιαπέραστο.
Υποθέτω πως έχω 3 άσπορα και ένα γονιμοποιημένο, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος, αλλά και χωρίς να ξέρω την κατάσταση του πιθανόυ εμβρύου μέσα στο τελευταίο.
Φυσικά θα περιμένω, εδώ που φτάσαμε να ολοκληρωθεί ο κύκλος της επώασης χωρίς να κάνω τίποτα.
Σε περίπτωση που έχουμε έστω έναν νεοσσό και αυτός εκκολαφτεί επιτυχώς, συνεχίζω κανονικά σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ και αλλού και αφήνω τα πουλιά να το μεγαλώσουν πράττοντας ανάλογα με την συμπεριφορά τους.

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Εάν μέχρι την Δευτέρα (17η ημέρα της επώασης) δεν έχω τίποτα, πως προχωρώ ώστε να προετοιμάσω τα πουλιά για δεύτερη και τελευταία για φέτος προσπάθεια;

Μαζεύω τη φωλιά; Δε θα πάθει σοκ η κανάρα;
Τι κάνω τα αυγά ώστε να πάρω κάποιες πληροφορίες; Τα σπάω; Τι προσέχω να δω μέσα;

Χωρίζω τα πουλιά και ξαναξεκινώ διατροφή; Εάν ναι πως τα χωρίζω; Βάζω το χώρισμα στην ζευγαρώστρα, να βλέπονται η όχι; Να ακούει η κανάρα το αρσενικό?

Η τα αφήνω μαζί προσδοκώντας απλά να επανέλθει ο έρωτας τους αφού αυτή πάψει πλέον το κλώσημα;
Να μετακινήσω ίσως την ζευγαρωστρα στο μπαλκόνι για μεγαλύτερη ησυχία;

Τι είναι πιο σωστό να κάνω για τα πουλιά και με πια σειρα ώστε να αποφύγω λάθη ελπίζοντας σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα;


Ευχαριστώ και συγνώμη εάν σας κούρασα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Βασικά εφόσον τα αυγά επιστράφηκαν στο τελευταίο και η κανάρα είχε βιδωθεί στη φωλιά τότε, ναι, είσαι στην 13η ημέρα και βάσει της ωοσκόπησης που έχεις κάνει, προφανώς σήμερα - αύριο θα έχεις έναν νεοσσό. Εύχομαι τα πράγματα να γίνουν έτσι. Αν όχι,
όντως τη 17η ημέρα αποσύρεις τα αυγά, αποσύρεις και τη φωλιά και αφήνεις το θηλυκό πουλάκι, παρουσία του αρσενικού να ξεκουραστεί για 2-3 ημέρες, καθώς συνεχίζεις και προσφέρεις υπερπληθώρα σπόρων, αυγών, αυγοτροφής, πράσινων λαχανικών / χορταρικών κλπ. Έπειτα, αναλόγως και με τις συμπεριφορές δίνεις πάλι τη φωλιά και νήμα, και αφήνεις να τη στρώσει και πας σε επόμενη γέννα.
Νύχια, κούρεμα στη γεννετήσια περιοχή έχεις κάνει; Ίσως και να χρειάζεται στην περίπτωση της θηλυκής τουλάχιστον που τη βλέπω κάπως μαλακόφτερη.
Καλή Επιτυχία.
 
Απο τα βατέματα μόνον το τελευταίο ήταν επιτυχημένο.
Για ποιο λόγο το λες αυτό; Με τη λογική ότι εφόσον υπάρχει ένα αυγό ένσπορο, αυτό λογικά είναι και το τελευταίο, διότι αν ήταν π.χ. κάποιο προηγούμενο, θα ήταν ένσπορα και όσα ακολούθησαν;
 
Απο τα βατέματα μόνον το τελευταίο ήταν επιτυχημένο.
Για ποιο λόγο το λες αυτό; Με τη λογική ότι εφόσον υπάρχει ένα αυγό ένσπορο, αυτό λογικά είναι και το τελευταίο, διότι αν ήταν π.χ. κάποιο προηγούμενο, θα ήταν ένσπορα και όσα ακολούθησαν;

Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση.. Καιγόμαστε εδώ πέρα :).

Πραγματικά και εγώ θα το ρωτούσα αυτό, μα με προλάβατε. Είναι η ουσία του προβληματισμού μου.

Τα βίντεο που ανέβασα είναι ενδεικτικά, περισσότερο για να πάρετε μια εικόνα από το ζευγάρι, τον χώρο κλπ ώστε να μπορείτε να με βοηθήσετε πιο εύκολα.
Το τελευταίο ειδικά βάτεμα έγινε στις 31/3, μία μέρα δηλαδή μετά το τελευταίο αυγό οπότε δεν μετράει δυστυχώς και κρίμα βέβαια αφού το βλέπετε ως σίγουρα επιτυχημένο.
Εάν έχω δει σωστά τα αυγά με τον φακό (πράγμα για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος) και εάν όντως είναι άσπορα, νομίζω πως για αυτό δεν φταίει η πιθανότητα αποτυχημένης συνεύρεσης και πρέπει αλλού να αναζητηθούν τα αίτια.
Διότι:
Τα πουλιά έχουν έρθει σε επαφή δεκάδες φορές από τις 20 Μαρτίου έως τις 26 που έκανε η κανάρα το πρώτο αυγό και επίσης αρκετές στην συνέχεια ενδιάμεσα στα αυγά μέχρι να βγει δηλαδή και το τελευταίο στις 30 Μαρτίου.
Έχοντας διαβάσει πως και μια μόνον επιτυχημένη απόπειρα ζευγαρώματος αρκεί για να δώσει ολόκληρη σειρά ένσπορων αυγών, στο διάστημα 20 με 26 Μαρτίου όπου έχω δεί τουλάχιστον 27-35 επαφές είμαι σίγουρος - παρότι ο δικός μου είναι λίγο αδέξιος - πως κάποια από αυτές ήταν σίγουρα επιτυχημένη. Πολλές μάλιστα είναι πανομοιότυπες με την παραπάνω που βλέπετε ως επιτυχημένη, αφού και την κίνηση κάνει που την βρίσκει κατεβαίνοντας χαμηλά αλλά και στην συνέχεια σηκώνει το κεφάλι στον ουρανό με ικανοποίηση. (Δεν ξέρω βέβαια τι άλλο βλέπουν πιό έμπειρα μάτια)

Σε περίπτωση που παρόλα αυτά τα πουλιά δεν κατάφεραν να κάνουν επιτυχημένη επαφή πριν το πρώτο αυγό, τότε –εάν έχω ένα ένσπορο όντως – μπορούμε να θεωρήσουμε ότι αυτό επετεύχθη σε μια από τις ενδιάμεσες επαφές/ανάμεσα στα αυγά; Η μπορεί να είχα επαφή πρίν τις 26 αλλά μόνο ένα αυγό να τα "κατάφερε" λόγω άλλων παραγόντων;

Έχω μπερδευτεί πραγματικά! Ποια ακριβώς η σχέση βατέματος αυγών πριν και μετά η ενδιάμεσα και ποιες οι πιθανότητες να πάρουμε τι και ποτέ.
Με τις κότες όπως διάβασα είναι απλά τα πράγματα. Με τα πουλιά μας όχι;

Βασικά εφόσον τα αυγά επιστράφηκαν στο τελευταίο και η κανάρα είχε βιδωθεί στη φωλιά τότε, ναι, είσαι στην 13η ημέρα και βάσει της ωοσκόπησης που έχεις κάνει, προφανώς σήμερα - αύριο θα έχεις έναν νεοσσό. Εύχομαι τα πράγματα να γίνουν έτσι. Αν όχι,
όντως τη 17η ημέρα αποσύρεις τα αυγά, αποσύρεις και τη φωλιά και αφήνεις το θηλυκό πουλάκι, παρουσία του αρσενικού να ξεκουραστεί για 2-3 ημέρες, καθώς συνεχίζεις και προσφέρεις υπερπληθώρα σπόρων, αυγών, αυγοτροφής, πράσινων λαχανικών / χορταρικών κλπ. Έπειτα, αναλόγως και με τις συμπεριφορές δίνεις πάλι τη φωλιά και νήμα, και αφήνεις να τη στρώσει και πας σε επόμενη γέννα.
Νύχια, κούρεμα στη γεννετήσια περιοχή έχεις κάνει; Ίσως και να χρειάζεται στην περίπτωση της θηλυκής τουλάχιστον που τη βλέπω κάπως μαλακόφτερη.
Καλή Επιτυχία.

Η θηλυκιά ήταν κομπλε και έτοιμη όταν την αγόρασα 15 Μαρτιου. Επίσης ο άνθρωπος απο το pet shop μου ζήτησε και του πήγα τον αρσενικό να τον τσεκάρει, τον είδε από κάτω και του έκοψε τα νύχια.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για ποιο λόγο το λες αυτό;
Αν παρατηρήσετε τα βίντεο, το αρσενικό δείχνει, πότε άφησε σπερματικό υγρό. Στο τρίτο, όταν κατέβει απο την πλάτη της κανάρας, χαμηλώνει το σώμα και γυρίζει πίσω το κεφάλι τιτιβίζοντας.
 
Μια μεγαλύτερη προσοχή στα βιντεάκια και μπορεί να παρατηρήσει κανείς πόσο σπουδαίο ρόλο παίζει η στήριξη του θηλυκού και κατά συνέπεια η ΣΩΣΤΗ ΠΑΤΗΘΡΑ !
 
Καλημέρα.
15η μέρα επώασης.
Σας στέλνω τις φωτο των αυγών στην προσπάθεια που έκανα με τον φακό προ ολίγου.. Οτι καλύτερο μπόρεσα τέλος πάντων, δεν ξέρω πόσο κατατοπιστικές δείχνουν.
Το τέταρτο αυγό που είναι σκούρο και διαφορετικό απο τα υπόλοιπα που ειναι διάφανα και φωτεινά μας δίνει μιά ελπίδα η πρόκειται για κάτι άλλο; (νεκρό κλπ). Πάντως άσπορο δεν ήταν νομίζω όπως τα άλλα;
Περιμένω μέχρι Δευτέρα η άσκοπο;

Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • EGGS (1).webp
    EGGS (1).webp
    19,8 KB · Προβολές: 40
  • EGGS (2).webp
    EGGS (2).webp
    11,8 KB · Προβολές: 38
  • EGGS (5).webp
    EGGS (5).webp
    17,3 KB · Προβολές: 39
  • EGGS (3).webp
    EGGS (3).webp
    14,3 KB · Προβολές: 40
Τι σημαίνει αυτό κ Μάκη; Για να μαθαίνουμε;
Ο αεροθάλαμος μεγαλώνει τόσο, μόνον το ένα ή τα δυό τελευταία 24ωρα πριν την εκκόλαψη.Αν δεν βγεί ο νεοσσός σε εύλογο χρόνο σημαίνει οτι δεν τα κατάφερε.
 
Kαλησπέρα

Σήμερα, απόγευμα, 17η ημέρα της επώασης μάζεψα την φωλιά και τα 4 αυγά.
Ήμουν ικανός να τα αφήσω κι’άλλο, φοβούμενος μην κάνω ζημιά στο "σκοτεινό" αυγό, εάν για κάποιο λόγο είχε αργήσει η έναρξη της επώασης από την κανάρα, αλλά η συνεχής αύξηση του αεροθάλαμου και ότι αυτό συνεπάγεται όπως με ενημερώσατε, με έπεισε να προχωρήσω μην έχοντας πλέον καμία ελπίδα. Υπενθυμίζω πως άλλαζα τα αυγά με ψεύτικα οπότε άρχισαν όλα μαζί την επώαση.
Τα άνοιξα. Τα τρία ήταν όντως, όπως άλλωστε φαινόταν, άσπορα / αγονιμοποίητα. Ήταν μέσα καθαρά και είχαν μόνο κατακίτρινο νερουλό κρόκο.
Στο τέταρτο, βρήκα ένα νεκρό έμβρυο, ένα νεκρό πουλάκι θα έλεγα καλύτερα, αφού ήταν σχεδόν σχηματισμένο έτοιμο για να βγει αλλά δεν τα κατάφερε.
Πιστεύω ότι θα χρειαζόταν ακόμη περίπου 1-2 μέρες για να σχηματιστεί τελείως, δηλαδή θα πρέπει να έχασε την μάχη κάπου στην 11η ή την 12η ημέρα. Βέβαια αυτό τελείως υποθετικά αφού κάθε άλλο από ειδικός είμαι. Το αυγό ήταν μέσα στεγνό, εκτός από την περιοχή γύρω από το ασχημάτιστο αριστερό του πόδι, όπου ήταν υγρό σκούρο κίτρινο πορτοκαλί και κολλώδες
Εχω τραβήξει φωτογραφία, δεν ξέρω εάν θα βοηθούσε να την ανεβάσω - μιας και δεν είναι ότι πιο ευχάριστο - ώστε κάποιος με γνώσεις να μου πει την άποψη του.
Το μόνο θετικό που κρατώ μέσα στην απογοήτευση μου είναι ότι τουλάχιστον ξέρω πως τα πουλιά κατάφεραν να γονιμοποιήσουν.
Πραγματικά θα ήθελα να ρωτήσω τι προκάλεσε την παύση της ανάπτυξης του εμβρύου κατά την επώαση και μάλιστα στο τελευταίο στάδιο, ώστε να διορθώσω τουλάχιστον τυχόν λάθη που έκανα εγώ και να βοηθήσω τα πουλιά όσο περνάει από το χέρι μου, αλλά μάλλον είναι περιττό, αφού όπως διάβασα σε σχετικό άρθρo: “είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά την όλη διαδικασία, ώστε είναι πραγματικά άξιο απορίας τελικά... όταν αυτή ολοκληρώνεται επιτυχώς”!
Αυτό είναι βέβαια και το μεγαλείο της φύσης και το θαύμα της δημιουργίας.

Ξαναπήγα για έλεγχο νύχια/ κούρεμα/ πάχος κατάσταση γενικά και αφού όλα οκ ξεκινώ υποθέτω για δεύτερη προσπάθεια, σύμφωνα και με τις οδηγίες παραπάνω, χωρίς να αλλάξω κάτι δραστικά και αναμένοντας οποιαδήποτε συμβουλή τυχόν προέκυψε από τα νέα δεδομένα που ανέφερα.

Ευχαριστώ όλους που προσπάθησαν ήδη να βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους.
 
Back
Top