Φροντίδα Τι κάνω αν τα χελιδόνια φτιάχνουν φωλιά κοντά στα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Greckos

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Ιθάκη
Γειά σας.

Σήμερα άρχισαν κάποια χελιδόνια να φτιάχνουν φωλιά στο μπαλκόνι που έχω τα καναρίνια μου.
Τι να κάνω τώρα; Να τα αφήσω; Μου αρέσουν τα καημένα αλλά ελπίζω να μην ενοχλήσουν τα καναρίνια μου. Έχουν και νεοσσούς τα καναρίνια τώρα 10 ημερών.
Το μπαλκόνι είναι στεγασμένο και το φτιάχνουν από την απέναντι μεριά που έχω τα καναρίνια και όχι από πάνω τους.
Παρουσιάζουν κανέναν κίνδυνο για τα καναρίνια μου;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Γειά σας.

Σήμερα άρχισαν κάποια χελιδόνια να φτιάχνουν φωλιά στο μπαλκόνι που έχω τα καναρίνια μου.
Τι να κάνω τώρα; Να τα αφήσω; Μου αρέσουν τα καημένα αλλά ελπίζω να μην ενοχλήσουν τα καναρίνια μου. Έχουν και νεοσσούς τα καναρίνια τώρα 10 ημερών.
Το μπαλκόνι είναι στεγασμένο και το φτιάχνουν από την απέναντι μεριά που έχω τα καναρίνια και όχι από πάνω τους.
Παρουσιάζουν κανέναν κίνδυνο για τα καναρίνια μου;

Ευχαριστώ πολύ.
Άλλος στη θέση σου θα χαλούσε τη φωλιά των χελιδονιών ή θα απέτρεπε το χτίσιμό της. Τουλάχιστο εμείς μέσα εδώ φροντίζουμε να υπάρχουν όλα σε όσο το δυνατό καλή αρμονία.
Η αλήθεια είναι πως θα χρειαστεί να παλέψεις με πολλά πράγματα, κυρίως με την καθαριότητα του χώρου.
Η απόσταση που χωρίζει τα πουλιά σου από τα χελιδόνια δεν είναι απαγορευτική για τη μετάδοση νόσων και παρασίτων από το ένα είδος πτηνού στο άλλο..
Για να το αποφύγεις αυτό θα χρειαστεί να "κάνεις" μικροεπεμβάσεις...
Πριν ολοκληρωθεί η φωλιά και κλείσει...ψέκασμα με αντιπαρασιτικά υγρά... Που θα κρατήσουν και τα πουλιά σου ασφαλή και τα χελιδόνια καθαρά..
Μπορείς να συνεχίσεις την ίδια τακτική και στην πορεία... κρίνοντας ανάλογα.
Για την καθαριότητα του χώρου... ίσως χρειαστεί να στρώσεις κάποια προστατευτικά για 8-10 ημέρες μέχρι να αφήσουν τη φωλιά τα μικρά χελιδόνια.
 
Σήμερα άρχισαν. Έχουν πάει μόνο λίγους κόκκους μέχρι στιγμής αλλά αυτά όταν βάλουν έναν χώρο στο μάτι άντε να τους αλλάξεις γνώμη.

Είναι στα 4-5 απόσταση τώρα αλλά και στα πιο κοντινά σημεία θα είναι περίπου στα 2-2.5 μέτρα από τα κλουβιά των καναρινιών.

Αυτό που φοβάμαι είναι και για τυχόν μικρόβια αλλά και για ενοχλήσεις. Μην τυχόν και πάνε και κάθονται πάνω στα κλουβιά των καναρινιών κλπ. Φαντάζομαι οτι θα ψάχνουν και τα σποράκια που θα πέφτουν κλπ.

Αντιπαρασιτικά σπρέι δεν έχω. Και δεν έχει pet shop εδώ στο νησί. Θα δω αν μπορώ να βρω κάπου.
 
Σήμερα άρχισαν. Έχουν πάει μόνο λίγους κόκκους μέχρι στιγμής αλλά αυτά όταν βάλουν έναν χώρο στο μάτι άντε να τους αλλάξεις γνώμη.
Δε χρειάζεται να τους αλλάξεις... ας κάνουν την προσπάθειά τους εκεί που θέλουν.
Να ξέρεις πως για να έρθουν τα χελιδόνια τώρα σε σένα... κάποιος άλλος τα έχει διώξει χαλώντας τη φωλιά τους...
Σήμερα άρχισαν. Είναι στα 4-5 απόσταση τώρα αλλά και στα πιο κοντινά σημεία θα είναι περίπου στα 2-2.5 μέτρα από τα κλουβιά των καναρινιών.
Όντως δεν υπάρχει απόσταση ασφαλείας. Γι' αυτό σου πρότεινα τις λύσεις στο δεύτερο ποστ..
Αυτό που φοβάμαι είναι και για τυχόν μικρόβια αλλά και για ενοχλήσεις. Μην τυχόν και πάνε και κάθονται πάνω στα κλουβιά των καναρινιών κλπ. Φαντάζομαι οτι θα ψάχνουν και τα σποράκια που θα πέφτουν κλπ.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με τα καναρίνια, τις τροφές ή τα κλουβιά τους... Ούτε καν για ξεκούραση. Δεν τρώνε σπόρους τα χελιδόνια... Αντίθετα θα καθαρίζουν την περιοχή από τα κουνούπια. Γιατί τρώνε μόνο έντομα.
Αντιπαρασιτικά σπρέι δεν έχω. Και δεν έχει pet shop εδώ στο νησί. Θα δω αν μπορώ να βρω κάπου.
Υπάρχουν παντού... Θα τα χρειαστείς έτσι ή αλλιώς... Τα παράσιτα καραδοκούν.
 
Back
Top