Φροντίδα Τι κάνω σε περίπτωση που αποκτήσουν μικρά τα παπαγαλάκια μου;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
αν και πολυ νωρις ακομα.. Θελω να ξερω τι μπορω να κανω σε περιπτωση που αποκτησουν μικρα τα κοινα παπαγαλακια μου ή τα κοκατιλ, δεν θα τα παρω απο τη φωλια να τα ταϊσω αποκληστικα με κρεμα εκτος αν πρεπει (πχ δεν ταϊζουν οι γονεις)... Μερικες ερωτησεις..
1)θελω απο μικρα να τα βγαζω απο την φωλια για να με συνιθησουν... Πρεπει να ειναι απο καποιον ημερων και πανω για να τα βγαζω;
2)θελω να τους δινω κατι οταν τα βγαζω απο την φωλια για να εξυκιοθουν μαζι μου ποιο ευκολα, αυτο πρεπεο να ειναι ειδικη φορμουλα ή μπορω να τους δινω και κατι αλλο;
3)αν πρεπει να δινω φορμουλα πρεπει να εχει καποια συγκεκριμενη θερμοκρασια;
4)πως μπορω να ταϊζω αν μεροι τα μωρα... Κατι ποιο αναλυτικο... Πραγματα που πρεπει να προσεξω...
5)το να ταϊζω εν μεροι τα μωρα ειναι επιφοβο;

...ηθελα να κανω απο καιρο αυτες τις ερωτησεις...
 
1)θελω απο μικρα να τα βγαζω απο την φωλια για να με συνιθησουν... Πρεπει να ειναι απο καποιον ημερων και πανω για να τα βγαζω;
Καλο θα ειναι να ανοιξουν πρωτα τα ματακια τους γιατι αμα τα ματακια τους! Γιατι σε περιπτωση που οι γονεις ενοχληθουν και αφησουν τα μικρα εσυ τι θα κανεις;
2)θελω να τους δινω κατι οταν τα βγαζω απο την φωλια για να εξυκιοθουν μαζι μου ποιο ευκολα, αυτο πρεπεο να ειναι ειδικη φορμουλα ή μπορω να τους δινω και κατι αλλο;
Καλο θα ηταν να τους δινεις φορμουλα ειδικη για νεοσσους! Οσο πιο μεγαλα σε ηλικια ειναι τοσο πιο πιχτο γινεται το μειγμα!(ακριβεις δοσολογιες αναγραφονται στο πισω μερος της συσκευασιας)! Αλλα αν θες μπορεις να τους δινεις ελαχιστο μαρουλακι η λιγο μηλο η γενικα καποιο φρουτο αλλα σε μικρη ποσοτητα!
3)αν πρεπει να δινω φορμουλα πρεπει να εχει καποια συγκεκριμενη θερμοκρασια;
Το μειγμα πρεπει να χει θερμοκρασια δωματιου.Αν ειναι κρυο υπαρχει πιθανοτητα κρυωματος του νεοσσου!
4)πως μπορω να ταϊζω αν μεροι τα μωρα... Κατι ποιο αναλυτικο... Πραγματα που πρεπει να προσεξω...
Πρεπει την συριγγα να την βαζεις στα πλαγια του στοματος γιατι αν την βαζεις απο μπροστα μπορει να πνιγει!(πραγμα απιθανο πιστευω αλλα υπαρχει κι αυτος ο κυνδινος)Επισης πρεπει να τους δινεις το μειγμα διαδοχικα.. Να μην μπουκωνουν και να το φτυνουν. Σε καμια περιπτωση δεν ταιζουμε τα μικρα οταν ο προλοβος τους ειναι γεματος ακομη κι αν αυτα θελουν γιατι μπορει να σαπισει η τροφη μεσα στον σακο να παθουν δηλητηριαση και να πεθανουν!
5)το να ταϊζω εν μεροι τα μωρα ειναι επιφοβο;
Επιφοβο γιατι;Εγω πιστευω πως ειναι το καλυτερο! Αλλα αφου ουτος η αλλος θα ναι μικρα σε ηλικια και θα μπορεις ευκολα να τα εκπαιδευσεις και να τα κανεις να σε συνηθισουν!
 
ευχαριστω φωτη!
κατι ακομα... Αν ο προλοβος δεν ειναι γεματος αλλα ουτε και αδιος...υπαρχει προβλημα; Γιατι αν ειναι μεσα στη φωλια δεν νομιζω να τα βλεπω με αδιους προσοβους...🙄
 
υπαρχει αλλη φορμουλα για κοκατιλ και αλλη για κοινα;η ειναι μια φορμουλα με την οποια ταϊζουν ολα τα ειδοι;στο πετ εδω ειχα δει για ζακο.. Αυτη θα κανει;
 
Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζεις αναπαραγωγή; Οι γονείς πόσο εξοικειωμένοι είναι μαζί σου; Αν δεν είσαι σίγουρος για τα πουλιά που έχεις ότι θα ανεχτούν να τους παίρνεις τα μικρά καθημερινά καλύτερα να αρχίσεις την εκπαίδευση έξω από τη φωλιά (όταν θα έχουν βγει τα μικρά) γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα να τα παρατήσουν οι γονείς τους. Από τη στιγμή που θα αποφασίσεις να ταΐσεις στο χέρι φόρμουλα (έστω και μερικώς) κάνε μια αναζήτηση σε σχετικά θέματα. Θερμοκρασία δωματίου είναι πολύ χαμηλή για τάισμα όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο ευαίσθητα στη θερμοκρασία. 27 με 30 βαθμοί είναι το κατάλληλο ανάλογα πάντα με την ηλικία. Ρίξε κι εδώ μια ματιά Handfeeding Step-By-Step
Τέλος πριν απογαλακτιστούν δεν δίνεις πράσινα (μαρούλι) ΠΟΤΕ υπάρχει κίνδυνος διάρροιας. Ακόμη και τα φρούτα τα εισάγεις σιγά σιγά στη διατροφή τους γιατί το στομάχι τους δεν είναι έτοιμο να δεχτεί οποιαδήποτε τροφή.
 
Και τοτε πως δεν εχουν διαρροια οταν εμεις δινουμε στους γονεις μαρουλι η μηλο κι ολα τα σχετικα και τα δινουν στα μικρα τους; Εγω κατα την διαρκεια που ειχα τα μωρα τους εδινα λιγο ρυζακι λιγο ροδι μαρουλακι μηλο και δεν ειχα καποιο προβλημα! Αλλα ξαναλεω σε πολυ μικρες ποσοτητες! Ισα ισα να τις γευτουν και να τις γνωριζουν ωστε μελλοντικα να ειναι εξικοιωμενα μ αυτα και να τα τρωνε!
 
ακομα δεν εχω βαλει φωλιες αλλα οταν θα ειναι η ωρα να ειμαι προετοιμασμενος, απο τους γονεις..στα κοινα το αρσενικο δεν ειναι ημερο αλλα το θηλυκο οσο ηταν μονο του ανεβενε στο χερι μου και το χαϊδευα... Τα κοκατιλ το αρσενικο με αφηνε που και που να χαϊδεψω για λιγο στο κεφαλι, στα κοκατιλ οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι δεν διχνουν κανενα προβλημα...η φορμουλα ειναι για ολα τα ειδοι;

ΥΠ δεν ξερω αγγλικα.
 
Οι γονείς ότι ταΐζουν το επεξεργάζονται στη γούσα τους πρώτα. Και πάλι όταν έχουν νεογέννητα συνήθως δίνουμε μόνο μήλο από φρούτα. Είναι διαφορετικό να παίρνει την τροφή ο νεοσσός χωνεμένη από τους γονείς από το να την χωνεύει μόνος του.
 
ακομα δεν εχω βαλει φωλιες αλλα οταν θα ειναι η ωρα να ειμαι προετοιμασμενος, απο τους γονεις..στα κοινα το αρσενικο δεν ειναι ημερο αλλα το θηλυκο οσο ηταν μονο του ανεβενε στο χερι μου και το χαϊδευα... Τα κοκατιλ το αρσενικο με αφηνε που και που να χαϊδεψω για λιγο στο κεφαλι, στα κοκατιλ οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι δεν διχνουν κανενα προβλημα...η φορμουλα ειναι για ολα τα ειδοι;

ΥΠ δεν ξερω αγγλικα.
Για τη φόρμουλα για τους παπαγάλους δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορετική για κάθε είδος. Όπως τους περιγράφεις τους γονείς είναι σχετικά ήμεροι οπότε θα έχεις περισσότερη ευχέρεια να ασχολείσαι με τα μικρά. Να παρατηρείς τη συμπεριφορά τους όποτε επιστρέφεις τη φωλιά. Αν δεις και καθυστερούν να μπουν ή ενοχλούνται από την αφαίρεση μην το συνεχίσεις. Κυρίως με τα κοκατίλ πάντως θα έχεις καλά αποτελέσματα ακόμη και αν δεν ταΐσεις φόρμουλα, αν τα χειριστείς σωστά από τη στιγμή που θα εγκαταλείψουν τη φωλιά.
 
οποις ξερει ας απαντησει για την φορμουλα...
ευχαριστω πολυ φωτη και βασιλη!
 
2 ερωτηματα ακομα... Οποιος ξερει...

1)αν ο προλοβος δεν ειναι τελιος γεματος αλλα ουτε και αδιος θα υπαρχει προβλημα αν ταϊσω λιγο και εγω; Γιατι αν ειναι μεσα στη φωλια δεν νομιζω να τα βρω με αδιους προλοβους...🙄
2)η φορμουλα ειναι μια για ολα τα ειδοι ή υπαρχουν διαφορες κατηγοριες και αν υπρχουν πια πρεπει να παρω εγω;

συγμνωμη αν σας ζαλισα...
 
Μπορεις να βρεις και για παπαγαλους! Ολα τα μειγματα για τους παπαγαλους αφορουν ολα τα ειδη! Δηλαδη δεν ειναι αλλη για κοκατιλ κι αλλη για Budgies! Εγω χρησιμοποιω μια που ειναι για ολους τους νεοσσους!


Αν δεν ειναι εντελως γεματος ο προλοβος τοτε μπορεις να δωσεις κι εσυ λιγο...
 
επειδη ειχε πεσει και σε εμενα το κλουβι και χαθηκε η θηλθκια αναγκαστηκαμε να ταιζουμε εμεις το νεογεννητο bungie, ειχε κλειστα τα ματια.
δεν γνωριζαμε για φορμουλα αλλα καναμε δικη μας συμφωνα με συμβουλη απο το petshop.
αλεσμενη τροφη για bungies-βραστη πατατα-βραστο αυγο-τριμενο μηλο-λιγακι νερο
ολα μαζι σε ενα μειγμα σαν χυλος αλλα καπως σφιχτο.
ταισμα καθε δυο ωρες και οσο μεγαλωνε αραιωναμε το ταισμα(καθε 3 ωρες, καθε 4 ωρες)
εκ του αποτελεσματος σας πληροφορω οτι πετυχε γιατι το bungie μεγαλωσε εγινε ενα ωραιοτατο θηλυκο που μας χαρισε πολλες ωραιες στιγμες μεσα στο σπιτι καθως μας ειχε συνηθισει και ερχοταν στο χερι μας-κεφαλι μας-ωμο μας.
θα βρω φωτογραφιες και θα σας φερω!
ελπιζω να βοηθησα
 
πηρα τι φορμουλα... Τα μωρα ειναι 4 και μαλλον θα γινουν 5 οποτε θα ταϊζω και εγω και για εξηκιωση και για να βοηθαω τους γονεις...
 
πηρα την φορμουλα τις ΚΑΥΤΕΕ exact hand feeding formula και λεει οτι το μηγμα πρεπει να εχει 41 βαθμους οταν ειναι να το δωσω, δεν ειναι πολυ; 🙄
 
41 βαθμους Κελσιου;
Αγγελε μηπως εννοουσε βαθμους Fahrenheit;
Οι 41 βαθμοι φαρεναιτ ειναι περιπου 5 βαθμοι κελσιου, δηλαδη παλι δε στεκει, ειναι κρυο, αλλα κ 41 βαθμοι κελσιου ειναι περιπου το μισο απο το σημειο βρασμου...

Παντως προσεχε, το μικρουλι ειναι ευαισθητο
 
το ταϊσα ηδη μια φορα, στους 39 βαθμους... Πολυ νερουλο μου φενετε το 1 προς 6... Ελπιζω να τα καταφεςρει το μικρο...
 
Νερουλο πρεπει να ειναι στην αρχη, για να παιρνει κ υγρα, σταδιακα θα το κανεις πιο πηχτο, ακολουθα τις οδηγιες της συσκευασιας, καλη επιτυχια!

Υ. Γ. Τα 2 μεγαλυτερα ποσο ειναι; Μηπως ειναι πιο ασφαλες να ταισεις τα μεγαλυτερα για να προλαβαινουν κ τα μικρα να ταιζονται απο τη μανα; Δεν ξερω απλα μια σκεψη κανω, καλυτερα να σου πουν κ πιο εμπειροι
 
41 βαθμους Κελσιου;
Αγγελε μηπως εννοουσε βαθμους Fahrenheit;
Οι 41 βαθμοι φαρεναιτ ειναι περιπου 5 βαθμοι κελσιου, δηλαδη παλι δε στεκει, ειναι κρυο, αλλα κ 41 βαθμοι κελσιου ειναι περιπου το μισο απο το σημειο βρασμου...

Παντως προσεχε, το μικρουλι ειναι ευαισθητο

Το μείγμα αναφέρει 49 βαθμούς νερού, διότι στο σημείο εκείνο γίνεται η σωστή ένωση του μείγματος με το νερό. Αν υπολογίσουμε τις απώλεις και την διαδικασία που γίνεται το μείγμα, και την απώλεια του σκεύους χάνει περίπου 5-7 βαθμούς, σύν τους βαθμούς που θα χάσει απο την ηρεμία του μείγματος (το συγκεκριμένο αναφέρει 1 λέπτο ηρεμίας) τότε η θερμοκρασία θα φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, τα οποία εξαρτώντε απο την θερμοκρασία σώματος του πτηνού (συγκεκριμένα το kaytee που χρησιμοποιείται κατα κόρον απο εκτροφείς παπαγάλων αναφέρει οτι το σερβίρισμα γίνεται στους 39-43 βαθμούς) Η θερμοκρασία των κοκατίλ είναι απο 40 έως 44 βαθμούς κελσίου.
 
Back
Top