Γενικά Τι καναρινακια ειναι αυτα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα και χρονια πολλα μπωριτε να μου πειτε τι καναρινια ειναι αυτα;
 

Συνημμένα

  • DSC00646m.webp
    DSC00646m.webp
    18,8 KB · Προβολές: 165
  • DSC00654m.webp
    DSC00654m.webp
    20,6 KB · Προβολές: 168
  • DSC00655m.webp
    DSC00655m.webp
    21,9 KB · Προβολές: 168
  • DSC00660m.webp
    DSC00660m.webp
    16 KB · Προβολές: 129
  • DSC00665m.webp
    DSC00665m.webp
    20,2 KB · Προβολές: 141
  • DSC00669m.webp
    DSC00669m.webp
    38,1 KB · Προβολές: 132
  • DSC00675m.webp
    DSC00675m.webp
    26,6 KB · Προβολές: 157
  • DSC00679m.webp
    DSC00679m.webp
    26,9 KB · Προβολές: 120
  • DSC00691m.webp
    DSC00691m.webp
    28,1 KB · Προβολές: 144
ειναι αχατες κοκκινα μωσαϊκα και τα πουλια στη φωτο 1-5-6 ειναι αρσενικα και στις 2-3-4-7-8-9 ειναι θηλυκα
 
Οι φωτο 7,8,9 δείχνουν μαυροκόκκινο ή καφεκόκκινο μωσαικού(λιγότερο)
Αυτά ίσως να μην είναι "καθαρά" πουλιά. (απο γεννήτορες)
Νο 2- μαυροκόκκινο μωσαικου
Νο 3-αχάτης κόκκινο μωσαικου
Νο 6-αχάτης κόκκινο μωσαικου
Τα υπόλοιπα είναι πολύ δύσκολο έτσι όπως είναι η θέση τους και ο φωτισμός(φλας) να πείς το ένα ή το αλλο, εκτός βέβαια οτι είναι μωσαικού.
- Εχεις, την προέλευσή τους Γιάννη; ή ρωτάς και σύ απο αμφιβολία;
 
φιλε Μακη ειναι ολανδικα μου τα κανανε δωρο και εχω λιγο της αμφηβολιες μου
 
Αν μπορέσεις να βρείς τον Ολλανδό(εκτροφέα).
θα ήταν ότι καλύτερο γιατί αξίζει τον κόπο να προσεχθούν ιδιαίτερα,
στο ζευγάρωμά τους, μιας και είναι πολύ όμορφα πουλιά. Εκτός πιά,
κι' αν πάρεις γνώμη απο κανέναν ΜΑΙΤΡ του είδους εδώ στον σύλλογο.
Πάντως απο τις φωτογραφίες είναι εξαιρετικά δύσκολο να βάλει κανείς
το χέρι του στην φωτιά νομίζω. Ξέρεις πόσο λεπτές είναι εδώ οι γραμμές
που χωρίζουν τις κατηγορίες. ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΣΕ !
 
Μέσω των δακτυλιδιών.Φαντάζομαι θα βρείς βοήθεια απο τον σύλλογο
σ'αυτήν την προσπάθεια. Μη δυστάσεις να ρωτήσεις.
 
Μακη ειχα σκοπο να τα προσεξω ιδιετερα γιατι ειναι ενα παο τα ειδοι που μου αρεσουν
 
Μέσω των δακτυλιδιών.Φαντάζομαι θα βρείς βοήθεια απο τον σύλλογο
σ'αυτήν την προσπάθεια. Μη δυστάσεις να ρωτήσεις.
Ποιο σύλλογο, του Γιάννη ή του εκτροφέα στον οποίον ανήκαν τα πουλιά;
 
Απο τον ΑΛΟΠ , για να βρεθεί ο Ολλανδικός και ο εκτροφέας.
 
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά με υγεία.

Γιάννη πιστεύω ότι είναι μαυροκόκκινα μωσαϊκά. Τα πόδια τους είναι μαύρα. Το Νο 7 έχει πολλή απλωμένο χρώμα για μωσαϊκό. Μοιάζει σχεδόν με κόκκινο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι και το ράμφος μαύρο. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε γιατί δεν έχουν καλό γενετικό παράγοντα (δεν είναι καθαρά μαύρα) είτε γιατί δεν τους δώθηκε φυσικό σκεύασμα για την ενίσχυση της μελανίνης.
Πιστεύω ότι είναι φορείς του καφέ. Τέτοια ζευγαρώματα (μαύροΧκαφέ) γίνονται από πολλούς εκτροφείς για να ενισχυθεί η μελανίνη στο καφέ χρώμα, ενώ για το μαύρο είναι άχρηστα, το καταστρέφουν. Αν είναι φορείς καφέ μπορείς να το διαπυστώσεις εύκολα, βγάζοντας ένα φτεράκι πάνω από την ουρά του πουλιού (κοντά στο σπιράκι). Κοιτόντας προσεκτικά το φτερό θα δεις ότι χαμηλά μέσα στα πούπουλα, θα υπάρχει κάποιο πούπουλο σαν γραμμή (μεγάλο σε μήκος) που θα προεξέχει έξω από το περίγραμμα του φτερού. (ελπίζω να το περιέγραψα καλά). Αυτός είναι ένας εμπειρικός τρόπος να καταλάβεις αν τα πουλιά που αγοράζεις έχουν κάποιον φυλλοσύνδετο παράγοντα.
Αν τα πουλιά αυτά είναι φορείς του καφέ μπορούν μέσα από συγκεκριμένα ζευγαρώματα να σε οδηγήσουν σε καλά εκθεσιακά καφέ (ως προς τη μελανίνη), για την παραγωγή καλών εκθεσιακών μαύρων δεν πρόκειται να σε οδηγήσουν πουθενά.
 
καλη χρονια Σακη οταν λες σιγκεκριμενα ζευγαροματα τι ενοεις δηλαδη με τι πουλι;
 
είτε γιατί δεν τους δώθηκε φυσικό σκεύασμα για την ενίσχυση της μελανίνης.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι πληροφοριακά… ενισχύεται τεχνικά και η μελανίνη; Τι είδους σκευάσματα υπάρχουν για αυτήν την περίπτωση;
 
Γιάννη

αυτά τα πουλιά (φορείς του καφέ) τα βάζεις με καφέ θηλυκά. Ότι βγει σε καφέ το κρατάς, ότι βγει σε μαύρο (ακόμη και θηλυκό να είναι) δεν το χρησιμοποιείς για αναπαραγωγή.

Σταύρε
μπορεί να ενισχυθεί η μελανίνη στα μαύρα με κάποια φύκια ή με το φυτό πολυγόνι.
http://www.graf-versand.de/?itemId=1694&categorieId=957
http://www.graf-versand.de/?itemId=5038&categorieId=957
http://www.graf-versand.de/?itemId=5038&categorieId=957
τα παραπάνω λίνκ τα αναφέρω για να δείξω ότι στο εξωτερικό υπάρχουν πληθώρα σκευασμάτων και φυσικά δεν έχω κανενός είδους σχέση με την παραπάνω εταιρεία.
Στα καφέ ο Γερμανός κριτής Bayer μας είπε ότι δίνει τα άνθη του φυτού "κατηφές" κατα τη διάρκεια της πτερόρροιας.
Επειδή δεν έχω ούτε μαύρα ούτε καφέ γραμμές αυτά έτυχε να τα γνωρίζω, κάνοντας τις μεταφράσεις για κάποιον φίλο που εκτρέφει αυτές τις ποικιλίες.
Γιάννη μπορώ όμως να πω, ότι ο φίλος ακολουθόντας αυτή τη γραμμή (φορέας καφέΧκαφέ) μετά από υπόδειξη του Γερμανού κριτή Gruenhagen, φέτος παρουσίασε εξαίρετο πουλί στην έκθεση του ΕΠΑΜ.
 
καλημερα Σακη επιδι εχω μπερδευτει λιγο εχεια καμια φωτο με καφε πουλι; Και μηπως εχεις και της μεταφρασεις;
 
Γιάννη έψαχνα στο διαδίκτυο να βρω φωτογραφίες καφέ κόκκινου μωσαϊκού, βρήκα μόνο καφεκόκκινου, ελπίζω να σε βοηθήσουν να καταλέβεις ποιά πουλιά είναι καφέ. Η δεύτερη φωτογραφία είναι Μαυροκόκκινο μωσαϊκού.
Δεν έχω μεταφράσει κείμενα για το καφέ, απλά πέρισυ και φέτος στον διαγωνισμό του ΕΠΑΜ μετέφραζα τις ερωτήσεις φίλων μιας και οι κριτές ήταν Γερμανοί.
 

Συνημμένα

  • braunrot0622.webp
    braunrot0622.webp
    9,1 KB · Προβολές: 67
  • D-swmoskl.webp
    D-swmoskl.webp
    8,8 KB · Προβολές: 63
Back
Top