Φροντίδα Τι κανετε με τα πουλια σας οταν πατε διακοπες;

Γιώργος Ν.

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
46
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
Παιδια εχω μια ερωτηση.Εσεις τι κανετε με τα πτηνα σας οταν αποφασιζεται να πατε για καποιες ημερες διακοπες; Θα ηταν λαθος το καλοκαιρι να λειπω κ να αναθεσω το φαγητο το νερο κ τον καθαρισμο σε αλλο ατομο μεχρι να γυρισω ή καλυτερα να παρω τον παπαγαλο μαζι μου οταν παω διακοπες;
 
Αν αναθέσεις το καθήκον αυτό σε κάποιον, θα πρέπει από τώρα να προσπαθήσεις να εξοικειωθεί με το πουλάκι ενόσω θα είσαι παρών και βέβαια να ξέρεις πως το συμπαθεί, δεν το φοβάται και είναι ευσυνείδητο άτομο.
Αν γίνεται να το πάρεις μαζί σου, είναι το καλύτερο. Τότε κατά την μεταφορά ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ειδικό κλουβί μεταφοράς ή να καλύψεις το υπάρχον κατά τα 3,5/4 για να μην τρομάξει, αλλά και να μην κρυώσει από τυχόν ρεύματα.
 
Μια καλη ιδεα ειναι να του χαρισεις και εκεινου μερικες μερες διακοπων να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο αν εχεις ενα πουλι:)
 
Λιγο δυσκολο το ατομο που θα κατσει μαζι του να το συνηθισει, μονο φαγητο κ νερο θα του αλλαζει γιατι μονο εγω απ την οικογενεια προλαβαινω να περναω χρονο μαζι του (να το βγαζω εξω κλπ). Υπαρχουν ειδικα κλουβια μεταφορας; Ποια ειναι; Δεν εχω δει ποτε.
 
αστο με μπολικη τροφη και πολυ νερο το διπλασιο απο αυτο που θα πιει, βαλε μεσα 5 μλ μυλοξιδο σε μια 200 ποτιστρα το νερο ετσι αντεχει 10 μερες ανετα, αυτο κανω εγω τοσα χρονια που φευγω διακοπες και ποτε δεν ειχα απωλεια καναρινιου
 
Το νερο κ το φαγητο θα υπαρχει ατομο να το αλλαζει ετσι κ αλλιως, απλως ρωτησα για το τι ειναι καλο για το πουλι γενικα..Αλλωστε δεν εχω πεσει κ με τα μουτρα πανω του ωστε να συνηθισει κ χωρις εμενα..
 
Αν έχει τροφή (σπόρους) και φρέσκο νερό δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εφόσον πρόκειται για μία εβδομάδα.
 
Αα ωραια γιατι δεν ηθελα να το βαλω το παγαλακι κ μεσα στο αμαξι για τοσες ωρες ταξιδι που θα κανω .. Ευχαριστω πολυ..
 
Εγω παντως τους παιρνω μαζι μου και τους δυο εφοσων οι καιρικες συνθηκες το επιτρεπουν(δηλ εαν εδω στο χωριο δεν εχουμε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες). Και στους δυο μου παπαγαλους αρεσει πολυ το ταξιδι και το απολαμβανουν μαλιστα! Εαν βεβαια δε μπορω να τους εχω μαζι μου τοτε τους αφηνω στους γονεις μου οπου και ειναι εξικοιωμενοι μαζι τους.
Ο παπαγαλος σου ειναι ημερος;
 
Δεν εχουν περασει ακομη 2 μηνες που τον εχω. Καθε μερα προσπαθω οσο μπορω για να εξημερωθει.Eιναι 3 μηνων σχεδον τωρα.
 
Τωρα αν σου πω μια ιστορια μου; Ειχα αγορασει εναν ringneck αγριο, δεν ηξερα ουτε ηλικια αλλα ειχα υποθεσει πως πρεπει να ηταν λιγοτερο απο 1 ετους. Δεν τον πλησιαζες καθολου. Ωσπου τον πηρα ταξιδι μαζι μου στο χωριο (για να τον βαλω κ τον βγαλω απο το καλαθακι μεταφορας μου εφυγε η ψυχη!) και απο τη στιγμη που γυρισαμε ηταν αλλο πουλι! Φτασαμε στο σημειο να καθεται πανω μου!
(Τι παπαγαλο εχεις, μπατζι 😉
 
Lovebird .. Ενταξει εμενα δεν ειναι τοσο αγριος, τον βγαζω καθημερινα εξω κ καθεται πανω μου, τον χαιδευω . Που και που ειναι λιγο επιθετικος γιατι φοβαται επειδη δεν με εχει συνηθισει εντελως ακομη.
 
Τωρα αν σου πω μια ιστορια μου; Ειχα αγορασει εναν ringneck αγριο, δεν ηξερα ουτε ηλικια αλλα ειχα υποθεσει πως πρεπει να ηταν λιγοτερο απο 1 ετους. Δεν τον πλησιαζες καθολου. Ωσπου τον πηρα ταξιδι μαζι μου στο χωριο (για να τον βαλω κ τον βγαλω απο το καλαθακι μεταφορας μου εφυγε η ψυχη!) και απο τη στιγμη που γυρισαμε ηταν αλλο πουλι! Φτασαμε στο σημειο να καθεται πανω μου!
(Τι παπαγαλο εχεις, μπατζι 😉
Tι διαφορετικό έκανες; Πως το εξηγείς;
 
Δε γνωριζω τι διαφορετικο εκανα και αν εκανα, αλλα απο τη στιγμη που τον πηρα μαζι μου εγινε αλλο πουλι. Με εμπιστευτηκε.
 
Back
Top