Γενικά Τι κελάηδισμα είναι αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης carlos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

carlos

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Χαίρεται! Δεν είμαι σχετικός και παρακαλώ οι γνώστες μήπως μπορούν να με ενημερώσουν τι είδους κελάδισμα είναι αυτό; Το καναρινάκι μου είπαν πως είναι χρονιάρικο. Θα εξελιχθεί με καθαρές νότες ή θα παραμείνει σαν να φωνάζει η κλώσα τα κλωσόπουλα; Το έχω 13 μέρες, του έχω βάλει πολλές φορές να ακούει άλλα καναρίνια στο youtube, αν είναι αυτή χρήσιμη η πληροφορία, και μέσα στο σπίτι. Ακούστε τον εδώ τον Πεπίτο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα.
τι είδους κελάδισμα είναι αυτό;
Κελαηδάει με κλειστό ή ανοιχτό το ράμφος του ?
Ανέβασε ένα βίντεο που να φαίνεται και το πουλί.
 
Το καναρινάκι μου είπαν πως είναι χρονιάρικο
Με άλλα λόγια είναι στο 1ο έτος ζωής του; Αν ναι, γνωρίζεις πότε γεννήθηκε και πότε πέρασε πτερόρροια; Μήπως το πουλάκι έχει κλειστού τύπου μεταλλικό δαχτυλίδι στο οποίο αναγράφονται στοιχεία; Αν ναι, πες μας τι χρώμα είναι το δαχτυλίδι.
 
Έτσι κελαηδούν τα μικρά αρσενικά όταν είναι περίπου 6-8 μηνών, το ξέρω ως σαλιάρισμα. Μετά αρχίζουν και κελαηδούν όπως τα ενήλικα αρσενικά.
 
Παιδιά τον πήρα από πανηγύρι. Ο τύπος που το πούλαγε μου είπε πως είναι χρονιάρικο. Είναι κίτρινο δεν έχει δαχτυλίδι και παραμορφωμένα δάχτυλα στο ένα του ποδαράκι. Αυτός είναι και ο λόγος που το πήρα. Δείτε τον σε video για τελικό συμπέρασμα. Ευχαριστώ!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα.
Από τον τρόπο που κελαηδάει μου δίνει την εντύπωση ότι έχει κάποια σχέση με Μαλινουά (καναρίνι φωνής, μάλλον ο ένας από τους γονείς του προέρχεται από αυτή την ράτσα).
Δοκίμασε να τους βάζεις να ακούει ήχους από την συγκεκριμένη ράτσα και παρακολούθησε την εξέλιξη του.

παραμορφωμένα δάχτυλα στο ένα του ποδαράκι.
Ανέβασε μια κοντινή καθαρή φωτογραφία (μέγεθος έως 1Mb) του ποδιού.

Το κλουβάκι αυτό είναι ιδιαίτερα μικρό, ένα κλουβί με μήκος 40cm-60cm θα είναι ιδανικό για να μπορεί να πετάει και να γυμνάζεται, επίσης οι ξύλινες πατήθρες είναι πολύ καλύτερες για τα πόδια τους.

Να το χαίρεσαι !
 
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω και κοιτώντας διάφορα βίντεο βγάζω το συμπέρασμα πως μάλλον σαλιαρίζει. Το καναρινάκι δεν είναι προφανώς χρονιάρικο όπως μου είπε ο πωλητής του αλλά λίγων μηνών. Προφανώς δεν έχει βρει τις τελικές του νότες. Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρινάκι δεν είναι προφανώς χρονιάρικο όπως μου είπε ο πωλητής του αλλά λίγων μηνών
Λέγοντας χρονιάρικο εννοούσε ότι γεννήθηκε φέτος.
 
Back
Top