Φροντίδα Τι κλουβί πρέπει να πάρω για τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimrho
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimrho

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2014
Μηνύματα
20
καλησπέρα,
εχθές μου χάρισαν δύο καναρίνια, ένα θηλυκό και ένα αρσενικό. Δυστυχώς δεν ξέρω τι ράτσα είναι ούτε πόσο χρονών. Σκοπός μου είναι να τα μάθω να κελαηδούν και να τα αναπαράγω! Τα έβαλα στο ίδιο κλουβί αλλά διαβάζοντας κατάλαβα ότι θέλουν διαφορετικό Τι κλουβί πρέπει να πάρω; Γενικά θα ήθελα κάποιες συμβουλές για αρχή...
Ευχαριστώ!
 
Γεια σου Δημήτρη; καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου.
Σ' αυτήν την ενότητα μπορείς να διαβάσεις άρθρα για την διατροφή Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών .
Και εδώ για την αναπαραγωγή Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών .
Καλά κατάλαβες ξεχωριστά πρέπει να είναι και σε πρώτη φάση να μην βλέπονται μεταξύ τους.
Προς το παρόν δώσε προσοχή στην διατροφή και εν τω μεταξύ θα ενημερωθείς για τις μετέπειτα ενέργειές σου. :)
Ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 
ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση!

Τι κλουβί να πάρω; 2 ξεχωριστά ή ένα με διαχωριστικό; και τι διαστάσεις πρέπει να είναι;
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη! Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου!

Πες μας λίγο που τα έχεις; Μέσα ή έξω; Ο χώρος που τα έχεις τι θερμοκρασία έχει;

Καταρχήν πρέπει να βεβαιωθείς ότι είναι το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό και ότι είναι απόλυτα υγιή! Δεν βάζουμε για αναπαραγωγή καναρίνια που ασθενούν...

Μετά τα χωρίζεις τώρα και ξεκινάς διατροφική προετοιμασία... Δηλαδή ξεκινάς και δίνεις αυγό βραστό 1 φορά την εβδομάδα και μετά σιγά σιγά και σταδιακά αυξάνεις τη συχνότητα που δίνεις. 2 φορές την εβδομάδα, 3 φορές κτλ. Η διατροφή τους πρέπει να περιλαμβάνεις φρούτα και λαχανικά! Να δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα. Προαιρετικά μπορείς να δώσεις βιταμίνες στο νεράκι και ασβέστιο στο νερό... Και όταν θα φτάσεις να δίνεις αυγό καθημερινά τότε θα έχουν λογικά πυρώσει και θα ζευγαρώσουν.. Πιο πολλές λεπτομέρειες όταν θα έρθει η ώρα!
ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση!

Τι κλουβί να πάρω; 2 ξεχωριστά ή ένα με διαχωριστικό; και τι διαστάσεις πρέπει να είναι;
Μια ζευγαρώστρα είναι ιδανική για σένα τώρα:
2409.webp
Μήκος 60 πόντους το λιγότερο, ύψος 30-40 πόντους και πλάτος 30-40

Το πιο σημαντικό είναι το μήκος γιατί τα καναρίνια πετάνε οριζόντια! 😉
 
καλήμερα,
Τα πουλιά το πρωί τα έχω στο μπαλκόνι και το απόγευμα μόλις φύγει ο ήλιος τα βάζω μέσα στο σπίτι. Το βράδυ για να μήν τα ενοχλούν τα φώτα τα σκεπάζω με μία πετσέτα. Θα ανεβάζω και μία φωτογραφία για να μου πείτε αν είναι κάποιο είδος η πρέπει να προσέξω κάτι.

Το ζευγάρωμα αν διάβασα σωστά γίνεται αρχές Μαΐου; Μέχρι τότε υπάρχει πρόβλημα από θέμα χώρου τα πουλιά να είναι στην ζευγαρώστρα; Επίσης τη ειδική διατροφή που μου περιγράψατε πρέπει να την ξεκινήσω από τώρα ή εναν μήνα πρίν;

Τα πουλία πέρα απο ενα απλό τιτίβισμα δεν τραγουδούν. Είναι σωστό να τα εκπαιδεύσω με κάποιο cd; Η εκπαίδευση πως Γίνεται;
Και αν υποθέσουμε οτι το ζευγάρωμα ειναι τον Μάιο μπρολαβαίνω να κάνω και εκπαίδευση και ζευγάρωμα;

Σας κούρασα αλλά μου αρέσουν παρα πολύ και δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο λάθος!

να και οι φωτογραφίες

rsz_img_20140211_080038.webp
 
Πριν απ' όλα χώρισε τα πουλάκια. Γράψε αν το λευκό είναι το αρσενικό(σαν αρσενικό το βλέπω).Αν ξέρω το φύλλο του θα προσπαθήσω να σου βρώ ένα αντιθέτου φύλλου κίτρινο(δωρεαν) για να το ζευγαρώσεις. Είναι κρίμα ένα λευκό να μπεί ζευγάρι με ένα παρδαλό πουλάκι. Η Αλίκη πιο πάνω σου έδειξε το σωστό κλουβάκι(ζευγαρώστρα) που χρειάζεσαι.
 
το λευκο θα σου δωσει καταπληκτικα χρωματα και οπως ειπε ο Μακης πρεπει να το ζευγαρωσεις με αντιστοιχο (αρσενικο-θηλυκο ) το παρδαλο αν ειναι αρσενικο το κρατας για το κελαηδισμα του, εαν ειναι θηλυκο εγω θα το εδινα σε εναν που θα ειχε παρδαλα και θα επαιρνα ενα κιτρινο η ασπρο, αλλα ολα αυτα ειναι θεμα γουστου, τα πουλακια ειναι δικα σου και πρατεις οπως εσυ νομιζεις καλυτερα, εμεις απλα γνωμες λεμε, αλλα τοσα χρονια κατι... Ξερουμε 😉
 
Τα πουλάκια μην τα μπαινοβγαζεις μέσα-έξω.. Οι εναλλαγές στη θερμοκρασία μπορεί να τα σκοτώσει! Είναι τόσο ευαίσθητοι οργανισμοί που ακόμα και 2-3 βαθμοί διάφορα τους νιώθουν! Θα τα έχεις είτε μόνιμα μέσα σε ένα δωμάτιο ήσυχο χωρίς πολύ φασαρία, και θα πρέπει να ξυπνάνε και να κοιμούνται με την ανατολή και τη δύση του ήλιου αντίστοιχα είτε μόνιμα έξω προφυλαγμενα από το αέρα, την βροχή, τα καιρικά φαινόμενα και φυσικά τα αρπακτικά! Καλύτερα να τα έχεις μέσα γιατί έχουν συνηθίσει υψηλές θερμοκρασίες..

Θα πρέπει να πάρεις το κλουβί που έδειξα και να τα έχεις εκεί χωρισμένα. Το πότε θα ξεκινήσεις την προετοιμασία για ζευγάρωμα έχει να κάνει με. Τις συνθήκες που θα τα έχεις.. Αν τα έχεις μέσα λογικά σε ένα μήνα θα έχουν πυρωσει.. Αν έξω τότε γύρω στον Μάρτη Απρίλη.. Φυσικά ο καιρός παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο! Πες μας που θα τα έχεις μόνιμα να σου πούμε τι να κάνεις από άποψη προετοιμασιας... :)

Στα καναρίνια κελαηδάει μόνο το αρσενικό και όταν τα έχουμε μαζί σταματάει γιατί δεν υπάρχει λόγος να τραγουδάει! Το έχει το θηλυκό! 😉 όταν τα χωρισεις το αρσενικό θα αρχίσει να κελαηδάει! Αν τραγουδάνε και τα δύο τότε έχεις 2 αρσενικά..

Αυτές οι παρατηρήσεις από μένα! Να τα χαίρεσαι! Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
 
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είναι το θηλυκό και ποιο το αρσενικό. Πως μπορώ να τα ξεχωρίσω; Να παρατηρήσω όταν τα χωρίσω πιο θα κελαηδά;
Το κλουβί θα το παραγγείλω από το internet γιατί είναι ποιο φθηνά από την Ρόδο που μένω. Για να μην κάνω πολλές παραγγελίες και πληρώνω μεταφορικά τι άλλο πρέπει να πάρω (τροφές, βιταμίνες, εξοπλισμός) είδα ότι πουλάνε και ξύλινα κλαδιά. είναι καλά;


Το καλύτερο για μένα θα ήταν να τα έχω έξω αλλά φοβάμαι το κρύο και την υγρασία.
 
Εκτός από το κλουβί να πάρεις 4 ξύλινες πατήθρες, συσκευασμένους σπόρους και κάποιες εξτρά αυγοθήκες.
Μην πάρεις κούνια είναι άχρηστη στα καναρίνια και μην πάρεις γλυκίσματα σε στικς ή αυγοτροφή, (θα φτιάξεις δική σου).
Αν θέλεις μπορείς να πάριε και κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα σε υγρό για προσθήκη στο νερό.
Τίποτ' άλλο. Οι αυγοθήκες είναι σαν αυτές της φωτογραφίας.
Αν θα τα έχεις έξω μόνιμα έξω, θα πρέπει να έχεις πάρει μέτρα προστασίας για αέρα, ήλιο, κρύο και αρπαχτικά.αυγοθήκες2.jpg

α και σουπιοκόκαλο πάρε εκτός και έχεις κάποιο ψαράδικο να πάρεις οπότε θα σου πούμε πως θα το προετοιμάσεις
 
Οταν τα χωρισεις το αρσενικο θα αρχισει να κελαιδαει! Για τον εξοπλισμο και τα απαραιτητα που χρειαζεσαι στα ειπε η μαρια.. Αυτην την αυγοτροφη φτιαχνω εγω στα καναρινια μου: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ειναι ενα πολυ καλο συμπληρωμα περα απο τους σπορους..

Προς το παρον να τα εχεις μονιμα μεσα, και οταν ανοιξει ο καιρος τα βγαζεις εξω σε σημειο που δε θα τα πιανουν τα ρευματα του αερα και θα ειναι προστατευμενα απο τα αρπακτικα. στο κρυο δεν παθαινουν τιποτα αρκει να εχουν συνηθισει σε τετοιες θερμοκρασιες. Αν τα βγαλεις ξαφνικά εξω μπορει να εχεις και απωλειες...
 
Back
Top