Γενικά Τι κλουβα να φτιαξω για τα τοσα ειδη πουλιων;

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
37
Πόλη
Ρόδος
παιδια γεια σας! Ειμαι απελπισμενος και δεν ξερω τι να κανω!3 απο τα παπαγαλακια μου μολις γεννησαν απο 4 μωρα. Το ζευγαρι κοκατιλ ετοιμαζει φωλια. Τα Lovebirds(2 ζευγη) εχουν απο 4 αυγα. Τα παραδεισακια επισης 4 αυγα καθως και τα πιγκουινακια.Αποφασισα να κανω μια κλουβα αλλα δεν ξερω τι κλουβα ακριβως για τα τοσα ειδη πουλιων!
 
Μπορεις να χαρισεις καποια απο αυτα! 🙂
Σαφως κ αν φτιαξεις κλουβες για να τα χαιρεσαι ειναι καλυτερα, αλλα μην τα αφηνεις να ζευγαρωνουν ανεξελεγκτα. 🙂
 
παιδια καλημερα σας στελνω μερικες φωτο που μολις τραβηξα. Αρχιζω απο αυριο την κατασκευη καινουριας κλουβας!
 

Συνημμένα

  • DSC00936.webp
    DSC00936.webp
    55,2 KB · Προβολές: 121
  • DSC00927.webp
    DSC00927.webp
    40 KB · Προβολές: 114
  • DSC00919.webp
    DSC00919.webp
    38,5 KB · Προβολές: 107
  • DSC00930.webp
    DSC00930.webp
    42,5 KB · Προβολές: 108
  • DSC00939.webp
    DSC00939.webp
    71,1 KB · Προβολές: 109
Πολύ όμορφα τα πουλάκια σου να σου ζήσουν.. Αν και πλέον είσαι πολυτεκνος!
 
Πολύ όμορφα τα πουλάκια σου, καλορίζικα όλα, να τα χαίρεσαι!
 
συγνώμη αλλά σκουριά είναι αυτό στην πρώτη φωτο;

Έκανα παράθεση το παραπάνω μύνημα για να τονίσω την υγιεινή των κλουβιών. Είναι το Α και το Ω σε μια σωστή εκτροφή! Καλό θα ήταν αυτό το κλουβάκι ή να πεταχθεί άμεσα ή να το επνικελώσεις σε περίπτωση που δεν θες να το πετάξεις. Επίσης η πατήθρα είναι σε άσχημη κατάσταση με κουτσουλιές πάνω κολλημένες (κοκκίδια μικρόβια, μύκητες και ότι μπορεί να φανταστείς), καλό θα είναι να την απολυμάνεις και να αλλάξεις θέση στην πατήθρα με αποτέλεσμα να μην λερώνεται όταν το πουλί είναι απο πάνω της. Προσοχή στην υγιεινή! (στα λέω εντελώς φιλικά, και χωρίς ίχνος κακίας)
 
παιδια προσπαθω τωρα να φτιαξω καινουρια κλουβια γιατι η οικογενεια μεγαλωνει και τα αλλα οντος δεν βρισκονται και στην καλυτερη κατασταση. Τα ζεμπρακια γεννησαν μεσα στην ταιστρα αλλα δεν τα ενοχλω,τα Lovebirds εινα δευτερη φορα που γεννουν. Το προβλημα ειναι με τα κοκατιλ που δεν ξερω αν οντος τα αυγα ειναι ενταξει.φιλε efthimi λογο του οτι ειμαι απο ροδο εχω επισκευτει το εκτροφειο παπαγαλων. Ειναι τεραστιο και καταπληκτικο, αλλωστε απο εκει πηρα τα περισσοτερα πουλια μου
 
ξερει καποιος να μου πει γιατι το αρσενικο κοκατιλ περνα πετρισσοτερη ωρα μεσα στη φωλια απο οτι το θυλικο;
 
Back
Top