Φροντίδα Τι κλουβιά προτείνετε για Gouldians και ζεμπράκια;

Τι κλουβιά προτείνετε για τα Gouldians και τα ζεμπράκια αντίστοιχα;
Ζευγαρωστρες Κώστα, οι εξηντάρες είναι ιδανικές για μόνιμη διαβίωση και στα δύο είδη. Απλά καλύτερο θα ήταν το κάθε ζευγάρι να έχει το δικό του κλουβί (για τα zebra το λέω)
 
Πολύ καλό Κώστα. Έχω την εντύπωση ότι ενώνονται και σχηματίζουν ένα μεγάλο κλουβί. Θα χρησιμεύσει αν βγάλεις μικρά κάτι τέτοιο. Επίσης νομίζω ότι αυτά τα κλουβιά τα χρησιμοποιεί ο Σπύρος @TZANNSPY . Ας μας πει και ο ίδιος τις εντυπώσεις του αν θέλει 🙂
 
Ναι, χρησιμοποιώ και αυτές...
Ότι πληρώνεις, παίρνεις...
Ισχύει και εδώ.
Μιλάμε για ακριβώς για διπλάσιο κόστος από τις κινέζικες και μέχρι εκεί... 😉
Οι συγκεκριμένες ζευγαρώστρες γίνονται και κλούβες πτήσης όπως ανέφερε ο @Γιαννης17;
Επισης την δυνατότητα να γίνουν κλούβες πτήσης την έχουν οι γνωστές σε όλους μας 'κινέζικες';
 
Κοίταξε, έχουν τη δυνατότητα να ενώσεις την μία δίπλα στην άλλη.
Μπορείς να ενώσεις και παραπάνω από δύο αλλά δεν έχει νόημα λόγω του περιορισμένου ύψους και βάθους.
Άν σε καλύπτει για κλούβα πτήσης ένα σύνολο 1,20×0,40×0,40 στο περίπου, τότε γίνεται...
[automerge]1577543883[/automerge]
received_2410357879276533.webp
 
Δεν εχουν αποσπωμενη σχαρα αυτές Κωστα!
Υπάρχουν άλλες σε αυτές τις διαστάσεις με αποσπώμενη σχάρα; Αν όχι τότε θα πάρω όσες εξηντάρες χρειάζομαι για τα ζευγάρια μου με αποσπώμενη σχάρα και θα κάνω ιδιοκατασκευή κλούβες πτήσης.
 
Εγώ, επειδή προτιμάω τις φαρδιές ζευγαρωστρες και μπαίνω σε διαδικασία για πατέντες, παίρνω τις μεγαλύτερες, βγάζω τη σχαρα και την δενω στον πάτο. Μένει μόνο το σκαφακι, στο οποίο βάζω άμμο με όστρακα. Τα παραδείσια, ειδικά τα Star τους αρέσει πολύ να περπατάνε κάτω και να ψάχνουν. Οπότε, διατηρώντας πάντα καλές συνθήκες υγιεινής έχω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.
 
Εγώ, επειδή προτιμάω τις φαρδιές ζευγαρωστρες και μπαίνω σε διαδικασία για πατέντες, παίρνω τις μεγαλύτερες, βγάζω τη σχαρα και την δενω στον πάτο. Μένει μόνο το σκαφακι, στο οποίο βάζω άμμο με όστρακα. Τα παραδείσια, ειδικά τα Star τους αρέσει πολύ να περπατάνε κάτω και να ψάχνουν. Οπότε, διατηρώντας πάντα καλές συνθήκες υγιεινής έχω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.
Όταν εννοείς ότι δένεις την σχάρα, με ποιόν τρόπο το κάνεις; Με δεματικα/δέστρες;
 
@Kostaskar Ακριβώς. Επειδή αυτα τα κλουβιά είναι εύκολο να αποσυναρμολογηθουν, βγάζω την σχαρα που έχει ενσωματωμένη, και την στερεώνω με δεματικά στον πάτο. Οπότε το συρτάρι μπαινοβγαίνει από πάνω. Με αυτόν τον τρόπο βέβαια ακυρώνεις το να βάλεις το χώρισμα στη μέση, όμως τα παραδείσια δεν το χρειάζονται όπως τα καναρινια. Ένα τεταρτακι με εικοσάλεπτο δουλειά είναι. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω φωτο το κλουβί από τα Star.
 
Εγώ έχω μια τριπλή ζευγαρώστρα στην οποία έχω το ένα από τα 2 χωρίσματα, οπότε έχω 2 χώρους, είναι σαν να έχω μια εξηντάρα ζευγαρώστρα και ένα βοηθητικό χώρο περίπου 30*34,5*43,5.
Το μόνο μειονέκτημα που έχω βρει είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις κάποιες φωλιές με μεγάλο βάθος χωρίς να καταργήσεις τις ταΐστρες που είναι κάτω από τις μπροστινές πόρτες.
Επίσης, όταν θες να καθαρίσεις τη σχάρα από κάτω τα πουλιά μπορεί να περάσουν κάτω από το χώρισμα στον δίπλα χώρο, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις ζευγαρώστρες με χώρισμα, που αφαιρείται η κάτω σχάρα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να δημιουργήσεις μία άνετη κλούβα πτήσης αν δεν χρησιμοποιείς τα χωρίσματα.
Έτσι σκεφτόμουν να πάρω άλλη μία για να έχω τα αρσενικά στη μία και τα θηλυκά στην άλλη, Gouldian και Bengalese μαζί κατά την περίοδο ανάπαυσης.
Όμως επειδή είναι πολύ οικονομικές θέλω να δοκιμάσω και μία εξηντάρα να δω πως θα με βολέψει...
 
Back
Top