Διατροφή Τι μείγμα τροφής είναι κατάλληλο για λευκό καναρίνι την περίοδο του χειμώνα;

nicoleasm

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2023
Μηνύματα
26
Καλησπέρα.. έχω ένα καναρίνι λευκο και δεν ξέρω τι μείγμα τροφής είναι κατάλληλο για την περίοδο του χειμώνα που σιγά σιγά αλλάζει ο καιρός ώστε να είναι υγιες το καναρίνι...
Αυτή τη στιγμή έχω το κλασσικό καναβουρι τη μίξη και μια αλλη πολύχρωμη που είναι με φρούτα ..
 

Evia Parrots Canaries White Maintenance
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
να το χαιρεσαι το ασπρουλι σου! εχω την εντυπωση οτι πρεπει να του δινεις καπου καπου σταγονες βιταμινης Α, αλλα καλυτερα να μας πουν οι καναριναδες της παρεας!
 
@kika το συγκεκριμένο που μου λες για πρόληψη είναι μια σταγόνα ανά 4 ημέρες..
Αλλά για πόσο καιρό να το βάζω;
 
@nicoleasm Αν υποθεσουμε απ'ο,τι διαβαζω οτι τα λευκα υπολλειπομενα καναρινια οπως και οι μπλε σπινοι γκουλντιαν ΔΕΝ μπορουν να συνθεσουν βιτΑ απο τα καροτενοιδη που προσλαμβανουν, αρα θα θελουν συμπληρωμα εφ'ορου ζωης . Αλλα δεν ξερω για ποια ακριβως καναρινια ισχυει αυτο-ας μας πουν οι καναριναδες παρακαλω.
 


[automerge]1695419421[/automerge]
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: kika
Καλημέρα. Εφόσον το καναρίνι δεν είναι λευκό υπολειπόμενο (μια και έχει και κίτρινο χρώμα) η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το μεταβολισμό της Βιταμίνης Α, και δεν χρειάζεται πρόσθετη πρόσληψη αυτής.
 
Back
Top