Γενικά Τι μετάλλαξη είναι το καναρίνι μου

Darthsidious

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2020
Μηνύματα
41
IMG_20200806_181905.webp
[automerge]1596729287[/automerge]
IMG_20200806_182054.webp
[automerge]1596729308[/automerge]
IMG_20200806_182043.webp
[automerge]1596729432[/automerge]
Σε μια φωλιά με καφέ κόκκινα μωσαϊκα έβγαλα 7 πουλάκια. 2 αρσενικά όπως την 2 και φώτο 4 θρυλικά, όλα καφέ κόκκινο μωσαϊκα και 1 όπως την πρώτη, τι μετάλλαξη είναι;
[automerge]1596729520[/automerge]
Τα πουλιά είναι 5 μηνών στη φωτο
 
Αυτές οι φωτογραφίες είναι ότι καλύτερο μπορώ και γιατί δεν έχω τόσο καλό κινητό και γιατί δεν θέλω να ανησυχώ τα πουλια
 
Η ευμελανίνη τους λέει, κάτι μεταξύ Καφέ και Aχάτη κόκκινου.Εντονο και χιονέ. Αν είναι Αχάτες, έχουν πολύ άτονη γράμμωση. Αν πρόκειται για Καφέ έχουν πολύ "σπασμένη" γράμμωση. Γενικά, πάρα πολύ φαιομελανίνη (μακρυά απο το πρότυπο).
 
Είναι Αχάτης κόκκινο χιονέ, αλλά σ' αυτό η μελανίνη έχει ατονίσει ακόμα περισσότερο γι' αυτό και η φαιομελανίνη κάνει πάρτυ. Είναι πουλάκια που για να καταφέρεις να τα πάς σε κάποιο σωστό δρόμο θα χρειαστείς πολλές αναπαραγωγικές περιόδους..
 
@mgerom από τη στιγμή που κυριαρχεί η φαιό μελανίνη πως γέρνουν προς τον αχατη, και σπασμένες γραμμές να έχουν προς την καφέ σειρά πάνε. Να μου λέγατε μαύρα πασπαρτού ίσως αλλά και πάλι δε νομηζω
[automerge]1596870577[/automerge]
@mgerom και το πρώτο πουλάκι δεν έχει ίχνος ευμελανινη, τίποτα, πως γίνεται να είναι αχάτης και με κακό πρότυπο. Δεν κολλάει καθόλου με αχατη ούτε καν. Τουλάχιστον με αυτά που βλέπω. Τέλος παντον κύριε Μάκη ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, σγουρά έχεις δίκιο αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω με αυτά που βλέπω, θα πρέπει να διαβάσω περισοτερο
 
Εχεις καταλάβει οτι η φαιομελανίνη είναι μια δεύτερη μελανίνη που είναι τοποθετημένη στην περίμετρο του φτερού και υπάρχει ανεξάρτητα απο την μετάλλαξη ,καθώς δεν επιρεάζεται απο αυτήν ; Αλλοι είναι οι παράγοντες που δημιουργούν τις προϋποθέσεις για την ύπαρξή της ή μή. Πήρες την γνώμη μου όπως την ζήτησες.Τα υπόλοιπα, αν πράγματι σε ενδιαφέρουν, στο επόμενο σεμηνάριο που θα κάνει η ΑΛΟΠ ή η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ με θέμα ΜΕΛΑΝΙΝΕΣ και ΛΙΠΟΧΡΩΜΑΤΑ.
 
@mgerom ευχαριστώ πάρα πολύ και σίγουρα είναι σωστή αλλά δεν μπορώ να την καταλάβω, βέβαια δε θα κάτσετε όλη μέρα να μου εξηγείτε, καλή σας μερα
[automerge]1596871154[/automerge]
αχατης_κοκκινο_μωσαικου.webp
[automerge]1596871179[/automerge]
καφε_κοκκινο_frost..webp
 
Μπορώ να κάτσω όχι μία άλλα δυό και τρείς μέρες για να εξηγώ τις όποιες απορίες. Το κακό είναι ότι σ' αυτή την ανάλυση χρειάζεται οπτικό υλικό και θεωρία της γενετικής με ταυτόχρονη επεξήγηση για να γίνουν αντιληπτά κάποια πράγματα. Αυτό φυσικά δεν γίνεται μέσα απο ένα φόρουμ. Εκτός απο τα πουλιά που υπάρχουν στις φωτό , που και αυτά έχουν πολλά λάθη σε σχέση με το πρότυπο, υπάρχει μια κλιμάκωση που ξεκινάει απο ΑΡΙΣΤΑ δείγματα μέχρι ΜΠΑΖΑ . Πολλές φορές ένα πουλάκι έχει τόσο κακό φαινότυπο που μεταπίπτει ΟΠΤΙΚΑ σε άλλη κατηγορία. Αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο πιο εξεικευμένο και έχει να κάνει περισσότερο με την εκμάθηση των τεχνικών αναγνώρισης και ανάλυσης των εκθεσιακών κρίσεων. Οσοι έχουμε περάσει απο εκεί, βλέπουμε κάποιες φορές κάτι "διαφορετικό" απο αυτό που βλέπει ο εκτροφέας. 😉 . Αυτά για σήμερα. Καλημέρα.
 
Back
Top