Γενικά Τι μετρα να παρω για επιθεση καρακαξας;

LIASDynamics

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Αμφιάλη
Καλημερα.
Χτες το βραδυ που γυρισα σπιτι βρηκα το λουγαρακι μου νεκρο και του ελειπε το ενα ποδι, δεν υπηρχαν αιματα, φανταστηκα οτι θα του την εκανε καποιο τρωκτικο, σημερα το πρωι παω να δω τα πουλια και βλεπω μια καρακαξα πανω στο κλουβι της καρδερινας. Το πουλι το ειχε δολοφονηση η καρακαξα και μετα το ετρωγε κιολας. Τι μετρα να παρω; Μια καλη ιδεα ειναι η σιτα στο κλουβι.
 
σημερα το πρωι παω να δω τα πουλια και βλεπω μια καρακαξα πανω στο κλουβι
Με παραγγελία απο pet shop που συνεργάζεται με κλουβοτεχνική παίρνεις αυτό στις διαστάσεις που θέλεις:
missing-image.png


Η σήτα θα προσαρμοστεί επάνω του, κυρίως για κουνούπια.
Μεγάλη ποικιλία ιδιοκατασκευών προστατευτικού θα βρείς αν ψάξεις εδώ.
Για να πειστείς για την σημασία και την βαρύτητά του ρίχνεις μια ματιά στο https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/
Οι καρακάξες επιστρέφουν στον τόπο της τροφής τους.
 
Σε χιλιοευχεριστω οσο για το τελευταιο ακομα την ακουω και φοβαμαι για τα αλλα.
 
Συνηγορώ κι εγώ για τα μέτρα προστασίας που προτείνει ο Δημήτρης.
Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή για τέτοιες περιπτώσεις.
Το ζητούμενο είναι πως εσύ, ένα τόσο παλιό μέλος του petbirds άφησε εκτεθειμένα τα πτηνά του;
Έλλειψη ενημέρωσης ή ήταν κάποια αβλεψία;
Επιπρόσθετα οφείλω να αναφέρω πως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μιλάμε για ιθαγενή πουλιά εκτροφής... κι όχι πιασμένα που και πάλι ως παλιό μέλος γνωρίζεις πως αντιβαίνουν στους όρους χρήσης του Petbirds... Και τους κανόνες λειτουργίας του forum των ιθαγενών https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
oi καρακάξες είναι μάστιγα πλέον. Οι πληθυσμοί τους αυξάνονται συνεχώς και με αφορμή και αυτό το περιστατικό πρέπει να απαγρυπνούμε όλοι όσοι έχουμε πουλιά έξω.
 
Εξίσου μεγάλο πρόβλημα μπορεί να αποβεί και το γεγονός ότι η καρακάξα μπορεί να καθήσει πάνω στο κλουβί ή πάνω στην προστασία του κλουβιού. Κι αυτό γιατί η καρακάξα, όπως και κάθε άγριο πουλί, μπορεί να μεταφέρει μικρόβια έστω κι αν δεν έχει άμεση επαφή με τα πουλιά μας. Π.χ., με τα πούπουλα, τα περιττώματά τους, σκόνη από τα πόδια κλπ.
Οπότε, θα σου πρότεινα να κάνεις προστασία σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη απόσταση από τα κλουβιά σου και στο επάνω τμήμα αυτής να μην μπορεί να καθήσει ένα άγριο πουλί. Για το τελευταίο, είτε θα βάλεις ακίδες, όπως αυτές που χρησιμοποιούνται σε κάποια δέντρα κοντά σε καφετέριες, είτε το άνω τμήμα της προστασίας των κλουβιών θα είναι πολύ κοντά σε ένα ταβάνι, ώστε να μην χωρά ένα έστω μικρό σπουργίτι να κάτσει εκεί.
 
Παιδια δυστηχως περασανε 3 μερες και ακομα η καρακαξα-ες. Ακομα ειναι εδω κοντα, εμφανιζονται συνηθως 9:00 με 10:00 το πρωι.
ασχολουμε περιπου 15 χρονια με πουλια, ειχα και παλαιοτερα θεματα με κουναβια, γατες και ποντικια αλλα με καρακαξα ποτε και ειδικα στην αθηνα.
 
Και κάποιο σκιάχτρο ίσως να έκανε κάποια δουλειά. Φτιάξε κάτι σαν σκιάχτρο με ένα σκουπόξυλο και παλιά ρούχα.
 
Και κάποιο σκιάχτρο ίσως να έκανε κάποια δουλειά. Φτιάξε κάτι σαν σκιάχτρο με ένα σκουπόξυλο και παλιά ρούχα.
Εντάξει, επειδή κυκλοφορούν διάφορα αρπακτικά εκτός από τις καρακάξες, το σκιάχτρο είναι μία λύση αλλά όχι για τις καρακάξες.
Είναι πανούργες και θρασσείς. Κλέβουν αυγά κότας, με κοντινή παρουσία του αδελφού μου.
 
λοιπον να πουμε μερικα πραγματα για το χωρο που τα εχω.
προσφατα μετακομισα σε ενα σπιτι που δυστηχως εχει ενα μπαλκονι, ευτηχως υπαρχουν τεντες,το μπαλκονι για καλη μου τυχη ειναι καπως μεγαλο.
το μονο κακο που εχει ειναι οτι δεν το βλεπει ο ηλιος, καθως βλεπει στο ακαλυπτο πισω και οχι στο δρομο.
εβαλα σιτες στο κλουβι και δεματικα τα δεματικα λειτουργουν σαν προστατευτικο για το κλουβι.
ειναι σαν τσιρκο αλλα τι να κανουμε.
 
λοιπον να πουμε μερικα πραγματα για το χωρο που τα εχω.
προσφατα μετακομισα σε ενα σπιτι που δυστηχως εχει ενα μπαλκονι, ευτηχως υπαρχουν τεντες,το μπαλκονι για καλη μου τυχη ειναι καπως μεγαλο.
το μονο κακο που εχει ειναι οτι δεν το βλεπει ο ηλιος, καθως βλεπει στο ακαλυπτο πισω και οχι στο δρομο.
εβαλα σιτες στο κλουβι και δεματικα τα δεματικα λειτουργουν σαν προστατευτικο για το κλουβι.
ειναι σαν τσιρκο αλλα τι να κανουμε.
Νομίζω πως η καλύτερη επιλογή τότε είναι αυτό:

missing-image.png


Ή μια παρόμοια δική σου (που θα μπορείς να βάλεις και σίτα ή νάυλον, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου) κατασκευή.
 
Back
Top