Φροντίδα Τι μου προτείνετε για τις σκουριές στην κλούβα;

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
Καλησπερα παιδια, εχω βαλει στο ματι εδω και λιγο καιρο, μια πανεμορφη κλουβα απο τον γειτονα μου, ο οποιος εχει κατι χρονια να βαλει κατι ζωντανο εκει μεσα. Ναι μεν ειναι πανεμορφη, εχει και τα θεματακια της, σε ορισμενα σημεια υπαρχουν σκουριασμενα μερη, δεν ειναι πολλα και ειναι κατα τοπους. Αν τελικα την παρω, θα την απολυμανω με dettol . Τι μου προτεινετε για τις σκουριες; Υπαρχει ειδικο spray/μπογια το οποιο ειναι ακυνδυνο για τα πουλια;
 
Θα πρέπει να ξύσεις οπωσδήποτε τις σκουριές για να εμφανιστεί το βάθος και το μέγεθος της φθοράς από τον καιρό.
Πολλές φορές ενώ βλέπουμε πως επιφανειακά είναι εντάξει και πιστεύουμε πως έχει αντοχή εντούτοις όταν πιέσουμε λίγο παραπάνω διαλύονται τα σίδερα.. κι αυτό εμείς δεν το θέλουμε.
Αν παραμένει "καλή" υπάρχουν βαφές προστασίας που βάφουν πάνω στη σκουριά...
όταν τελειώσεις μπορείς να βάλεις και κάποιο "οικολογικό" χρώμα..
 
παντως αν θυμαμαι καλα, η προσοψη που ειναι τα καγκελα δεν εχω προσεξει καποια σκουρια, τα αλλα μερη κατα τοπους υπαρχει αλλαγη χρωματος του σιδερου, λες και εχει χυθει η σκουρια σαν λεκες. Θα βγαλω φωτος και θα σας επισυναψω.
 
Νομιζω οτι το μινιο ειναι τοξικο, δεν ξερω αν κ τα υπολοιπα εχουν κατι βλαβερο! Το προβλημα θαναι αν το πουλακι δαγκωσει το πανω υποστρωμα και απο κατω θα ειναι το αντισκωριακο
Ψαχνωντας βρηκα αυτο που εχει λεει κ πιστοποιηση στοποιηση τροφιμων https://tsimouxes.blogspot.com/2017/11/nsf-rust-loosener-fluid-weicon.html
 
Τάκη τα καναρίνια και τα ιθαγενή δεν επιμένουν όσο οι παπαγάλοι στα "δαγκώματα".
Δηλαδή δεν είναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος να φάει "μπογιά" και κυρίως να φτάσει στο υπόστρωμα όπως φοβάσαι.
Επιπρόσθετα δεν πρότεινα μίνιο.. αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό (τύπου hammer right http://www.e-technostore.com/hammerite-sfyrilato.html )..
Όχι κι αυτό πως είναι εντελώς ακίνδυνο.. αλλά με κάτι τέλος πάντων πρέπει να βάψουμε τους κλωβούς.
Εγώ αυτό βάζω...
 
Ξεχασα να πω, οτι θα βαλω τα pekin robins εκει, που απο οτι θυμαμαι και αυτα δεν ειναι πτηνα που θα δαγκωσουν καγκελα.
 

Συνημμένα

  • IMG-01f3b7d0638a999122b46880071ff08d-V.webp
    IMG-01f3b7d0638a999122b46880071ff08d-V.webp
    121,9 KB · Προβολές: 65
  • IMG-ce327c7649c979e0a5c7d6568ba55f2f-V.webp
    IMG-ce327c7649c979e0a5c7d6568ba55f2f-V.webp
    52,1 KB · Προβολές: 62
  • IMG-dd7ec9c658cdfb0deb0e3ec235a37d52-V.webp
    IMG-dd7ec9c658cdfb0deb0e3ec235a37d52-V.webp
    114,6 KB · Προβολές: 62
  • IMG-858a2a0768bcfb7485510537d1c9e688-V.webp
    IMG-858a2a0768bcfb7485510537d1c9e688-V.webp
    73,9 KB · Προβολές: 61
  • IMG-979283faead3baaa8ed6a5526dca9f41-V.webp
    IMG-979283faead3baaa8ed6a5526dca9f41-V.webp
    100 KB · Προβολές: 60
  • IMG-31b113a385b3cba52df57d36485c9158-V.webp
    IMG-31b113a385b3cba52df57d36485c9158-V.webp
    69,8 KB · Προβολές: 74
  • IMG-99c210a6367472c4522e747281bde773-V.webp
    IMG-99c210a6367472c4522e747281bde773-V.webp
    124,5 KB · Προβολές: 76
ξυλα, ταιστρες και κατι αυγοθηκες που υπαρχουν και δεν φαινονται, ουτε καν απολυμανση, απευθειας για τα σκουπιδια, για πατηθρες θα ψαξω αν και δυσκολα να αγορασω κλαδια, αν και εδω που βρισκομαι δεν υπαρχουν, η αλλη περιπτωση ειναι αυτο που εχω κανει στην κλουβα με τις καρδερινες, πατηθρες που τις ενωνεις και τις δινεις οτι σχημα θελεις. Το κλουβι μπορει να φαινεται για 4 κλουβια, αλλα θα αφαιρεσω με τροχο τους μεσαίους πατους, ετσι ωστε να γινει ενα μεγαλο κλουβι.
 
Πολύ ωραίο το κλουβί και εγω στην θέση σου τις ταίστρες τα ξύλα και τα λοιπά θα τα πέταγα. Τώρα όσο αναφορά τα 4 κλουβιά που λες εγω θα τα άφηνα έτσι όπως είναι για να είναι λίγο πιο ελεγχόμενα τα πράγματα(δηλαδή τα πουλιά που θα έχεις εκεί). Αυτά που λέω φιλικά πάντα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@tasioskis μπορείς να τρίψεις πολύ καλά τις επιφάνειες με γυαλόχαρτο και μετά να βάψεις με ειδικό χρώμα για γαλβανιζέ επιφάνειες (Hammerite GALV περίπου 15Ε το κιλό)
Μιά άλλη λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις paint remover μετά τρίψιμο και βάψιμο.
Οι προσόψεις μάλλον με απλά καθαριστικά θα επανέλθουν σε καλή κατάσταση.
Ότι κι αν κάνεις να υπολογίσεις ότι όταν θα έχεις ολοκληρώσει την αποκατάσταση θα πρέπει να αφήσεις κάποιο χρονικό διάστημα για να στεγνώσει καλά το χρώμα και να μην μυρίζει.
καλή επιτυχία!
 
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι για να πετυχει μια βαφη σε τετοιο κλουβι γιατι βλεπω εκτενη φθορα η οποια θα μεγαλωνει, ειναι να φυγει ολη η μπογια με remover να περαστει ενα χερι ασταρι και δυο χερια μπογια εκ νεου.. Κατι που προφανως δεν συμφερει.. Η να γινει ηλεκτροστατικη βαφη..

Επειδη ομως ολα τα παραπανω αφενως δεν συμφερουν αφετερου θα γινει η κλουβα..χημειο, εγω προσωπικα, θα κοιταζα να αντικαταστησω τις προσοψεις με τις ετοιμες που υπαρχουν στο εμποριο και οτι παλιο υπαρχει θα το αντικαθιστουσα με καινουργιο.. Κοστος μεν, καινουργιες κλουβες δε.
 
Τάσο κανε ελαφρύ πέρασμα με γυαλόχαρτο και μετά μπορείς να την πας σε συνεργείο βαφής αμαξιών να στην ασταρώσουν και βάψουν πολύ γρήγορα και οικονομικά.
 
Μια λυση που βρηκα στα καταστηματα, ειναι αυτη που γραφει και ο Ιωαννης πιο πανω, υπαρχει το hammerite σε spray που λενε οτι παει ψεκαζεις/βαφεις απευθειας πανω στην σκουρια, και ειναι ειδικα σχεδιασμενο ασταρωμα, υποστρωμα, και επιστρωση. " Especially formulated to perform as primer, undercoat and topcoat. "
 
εχεις δικιο σε αυτο που λες, το θεμα ειναι οτι τα καγκελα ειναι τελειως καθαρα απο σκουρια (με την πρωτη ματια βεβαια, θα τα τριψω και αυτα με γυαλοχαρτο για πιο σιγουρια) η εμφανης σκουρια στις ακρες του κλουβιου.
 
Τελικα και το κλουβι πηρα, και το εβαψα και ολα ετοιμα ειναι. Το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι να βαλω μεσα, ενημερωθηκα σημερα απο τον γειτονα μου οτι οι καρδιναλιοι του ηρθα, αλλα τα pekin robin που παραγγηλα δε θα ερθουν. Και τωρα ειμαι προς αναζητηση εκτροφειου, αν γνωριζει καποιος ας γραψει.
 
αυριο θα σας βαλω και τις φωτο, να σας πω την αληθεια δεν γνωριζω με ποια μπογια το εβαψαν, μου προτειναν να παω σε εναν σιδερά που φιαχνει και κλουβες, παντως οταν μου το εφεραν σπιτι, δεν ειχε μυρωδια μπογιας.
 
Back
Top