Αναπαραγωγή Τι μου προτεινετε;

zewasoftis

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σε όλους. Αποκτησα προσφατα μια ασπρη καναρα και σκεφτομαι να την ζευγαρωσω με καποιο αγριοπουλο. Τι μου προτεινετε ωστε να εχω ενα ομορφο αποτελεσμα τοσο οπτικα οσο και σε θεμα φωνης;
Ευχαριστώ
 
αμα εχεις εμπειρια απο αναπαραγωγες τοτε εγω θα σου προτεινανα την βαλεις με μια καρδερινα για να παρεις πολυ ομορφο υβριδιο(γνωμη μου)Αν δεν εχεις εμπειρια θα ειναι λιγο δυσκολο να πετυχεις αναπαραγωγη με τετοια πουλια γιατι η καρδερινα εχει σκουρα χρωματα και το καναρινι ειναι ασπρο και μαλλον η καρδερινα θα φοβατε το χρωμα της καναρας.
 
εχω ζευγαρωσει στο παρελθον καρδερινοκαναρα αλλα με σκουρα καναρα. Ειναι και λιγο μεγαλοσωμη αυτη και ασπρη και δυσκολευομαι να βρω με τι να την ζευγαρωσω. Ειναι και λιγο αργα τωρα οποτε μετα το καναρινι τι θα ηταν πιο ευκολο να ζευγαρωσει μαζι της; Μηπως ενα σκαρθι;
 
Έχω λούγαρο με άσπρη κανάρα φέτος και δεν είχε κανένα πρόβλημα το λουγαράκι με το χρώμα. Αλλά και με τα υπόλοιπα ιθαγενή εξαρτάται από το πουλί και όχι τόσο από το είδος πιστεύω. Στις καρδερίνες η θηλυκιά διαλέγει τον αρσενικό οπότε αν ο αρσενικός σου ζευγαρώνει με κανάρα και είναι έτοιμος για ζευγάρωμα δεν νομίζω να έχεις κάποια ιδιαίτερα προβλήματα.
 
Ενας φιλος μου εβαλε ασπρη καναρα με φλωρο. Θα δω τα αποτελεσματα και θα σου πω.
 
Back
Top