Φροντίδα Τι μπογια να χρησιμοποιησω για την ξυλινη κλουβα ;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα στην ομαδα. Εδω και κατι μερες σκεφτομαι να φτιαξω μια κλουβα πτησης σε διαστασεις 1,50 x 1. Υπαρχουνε οικολογικες μπογιες για να αποφυγουμε δηλητηριασεις; Και επισης οποιος θελει να στειλει φωτογραφιες για ιδεες ας στειλει ετσι κι αλλιως θα την ξεκινησω σε μια εβδομαδα δηλαδη προλαβενουμε να παρουμε ιδεες!
 
Κατάλαβα πως θα είναι ξύλινη... Δεν μπορείς να την κάνεις μεταλλική.

Το μεταλλο στιχιζει πιο πολυ απο το ξυλο απο το ατομο που θα το αγορασω εγω αλλα εχω σκεφτει και να κανω το περιγραμμα απο πλαστικο.
 
Κατάλαβα πως θα είναι ξύλινη... Δεν μπορείς να την κάνεις μεταλλική.

Το μεταλλο στιχιζει πιο πολυ απο το ξυλο απο το ατομο που θα το αγορασω εγω αλλα εχω σκεφτει και να κανω το περιγραμμα απο πλαστικο.
Εννοείς πλαστική σήτα;
Τα ξύλα κατά τη γνώμη μου... Δίνουν ασφάλεια και στέγη στις ψείρες και στα παράσιτα...
Μεταλλικός σκελετός και μεταλλική σήτα... ότι καλύτερο.
 
Εννοείς πλαστική σήτα;
Τα ξύλα κατά τη γνώμη μου... Δίνουν ασφάλεια και στέγη στις ψείρες και στα παράσιτα...
Μεταλλικός σκελετός και μεταλλική σήτα... ότι καλύτερο.


Ενοω αντι να βαλω ξυλο να βαλω πλαστικο και κουνελοσυρμα αλλα εχω σκεφτει σκληρη σιτα.

Αν βαλω ξυλο δεν μπορω να ψεκασω το σπρε'ι' για παρασιτα και ψιρες ωστε να μην μπορεσουνε να πλησιασουνε;
 
Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον χρώματα στην αγορά που μπορούν να βλάψουν. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να χρησιμοποιήσεις χρώματα που προορίζονται για βαφή ξύλου και να μην χρησιμοποιήσεις κάτι που περίσσεψε από τη βαφή των τοίχων του σπιτιού.

Χρησιμοποιώντας ένα χρώμα που προορίζεται για τη βαφή συγκεκριμένου υλικού, πιστεύω ότι διαθέτει τις απαραίτητες προδιαγραφές που καλύπτουν στοιχειωδώς τουλάχιστον τα θέματα ασφάλειας της υγείας των ατόμων που θα έρθουν σε επαφή με αυτά τα χρώματα.

Υπάρχουν βερνίκια νερού, άλλα που χρειάζονται διαλυτικό για να χρησιμοποιηθούν και ίσως να υπάρχουν περισσότερα. Αν και δεν γνωρίζω περισσότερα, πιστεύω ότι οποιοδήποτε χρώμα έχει δημιουργηθεί για να χρησιμοποιηθεί σε επιφάνεια ξύλου, δεν έχει πολλές πιθανότητες να βλάψει τα πουλιά.
 
Ειμαι ελαιοχρωματιστης και σου προτεινω βερνικι νερου, αν θελεις να το χρωματισεις αγορασε Κασια, ανακατεψετο με νερο και κανε το βαψιμο με σφουγκαρι, την αλλη μερα βαψε με το βερνικι νερου
 
Βερνικι νερου, εμποτισμου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Για ξυλεία προτίμησε ελατη η πευκο.
Σωστός... Το ρετσίνι που έχουν μέσα τους αυτά τα ξύλα... είναι πολλαπλά αποτρεπτικό στο να φωλιάζουν κάθε είδους έντομα και παράσιτα.
 
Back
Top