Ασθένειες Τι μπορεί να έχει στο ματάκι της η κανάρα μου;

ΜΑΒΡΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
29
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα σας τη μπορεί να εχει στο ματακι της η καναρα?

Δεν έχει βρόγχο, δεν έχει υγρή μύτη η κουτσουλιά της είναι η σύνηθες, εκτός αυτό στο Μάτι το πουλί είναι μια χαρά και τώρα χτίζει φωλιά

Σας ευχαριστώ!
[automerge]1644602268[/automerge]
Screenshot_20220210-193930_Viber.jpg
 
@ΜΑΒΡΟΣ Καλησπερα! Να το χαιρεσαι 😁
Την εχεις δει να τριβει το ματακι της στα καγκελα του κλουβιου ή στις πατηθρες; να ξυνει το ματακι της με το ποδαρακι της;
Εχεις κανει ελεγχο για ψειρες; γιατι αυτα τα σημαδια στην αυγοθηκη δεν μου αρεσουν.
Polish_20220211_201023161.webp
 
Είναι της αυγοθυκης το πλαστικό, στα πουλιά γίνεται γενική καθαριότητα μερα πάρα μέρα το πλαστικό είναι η αυγοθήκη, εχω 10 ζευγάρια και είδει 12 νέα μικρά χωρισμένα από τους γονείς,αυτή η καναρα είναι έτσι 2 μήνες, η πρώτη γέννα 4 αυγά 3 πουλιά όλα μια χαρά
[automerge]1644604320[/automerge]
Είναι της αυγοθυκης το πλαστικό, στα πουλιά γίνεται γενική καθαριότητα μερα πάρα μέρα το πλαστικό είναι η αυγοθήκη, εχω 10 ζευγάρια και είδει 12 νέα μικρά χωρισμένα από τους γονείς,αυτή η καναρα είναι έτσι 2 μήνες, η πρώτη γέννα 4 αυγά 3 πουλιά όλα μια χαρά
Ψείρες ουτε λόγος, ούτε βρόγχο βγάζει ουτε υγρή μύτη είναι μια χαρά πλιν αυτό που βλέπετε στο Μάτι,
 
Ναι το ξερω οτι ειναι το πλαστικο της αυγοθηκης, για τα μαυρα στιγματα λεω που σου εχω κανει τον κυκλο!
Δες εδω:
Thread 'Καναρίνι χάνει πούπουλα γύρω από τα μάτια του' https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-χάνει-πούπουλα-γύρω-από-τα-μάτια-του.2148/

Μια θεραπεια με το Τobrex το παιδικο (3 φορες την ημερα για 2 μερες) και θα περασει γρηγορα!
Να τα χαιρεσαι ολα και γονεις και μικρα 😁
 
@Elli Σας ευχαριστώ πολύ, δεν υπάρχει περίπτωση ψείρας και σας μιλάω ειλικρινά και δεν χάνει πούπουλα, ορίστε η πρώτη γέννα της,και τώρα χτίζει, δε θα έβλεπα στη φωλιά ψείρες??
[automerge]1644605986[/automerge]
@Elli το τομπρεξ είναι κολλύριο η αλοιφή??
[automerge]1644606584[/automerge]
@Elli υπάρχει και αλοιφή υπάρχει και κολλύριο τη από τα δύο???
 

Συνημμένα

  • received_636667767551810.webp
    received_636667767551810.webp
    44,1 KB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:
Κολλυριο ειναι!Στο φαρμακειο το βρισκεις! Το παιδικο tobrex ομως να παρεις!

Οι ψειρες δεν φαινονται ετσι! Τις ψειρες θα τις δεις κατω απο την φωλια (δηλαδη αν σηκωσεις το υλικο της φωλιας θα ειναι απο κατω μαζεμενες) ή θα τις δεις στο πλαστικο της αυγοθηκης που σου ειπα πιο πανω ή στις πατηθρες απο κατω στο αυλακι ή εκει που κουμπωνουν!
Οταν θα μπορεσεις κανε μια αλλαγη στο κλουβι το βλεπω σκουριασμενο! Δεν θελω να με παρεξηγησεις σ' αυτο που σου λεω!Με ολο το σεβασμο και την αγαπη που εχουμε για τα καναρινακια μας!

Ειναι σκετη τρέλα τα μικρα 😍😁 Και παλι να τα χαιρεσαι ολα!
 
@Elli Ξέρω που θα βρω ψείρες, άλλωστε αλλάζω τη τσόχα στα μέσα της ανατροφής των μικρών,και κοιτάζω και κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης των μικρών νομίζω όλοι μας λίγο πολύ έχουμε δει στα πουλιά μάς, το κλουβί το άλλαξα απλά περίμενα να τελειώσει με τη γέννα, καμία παρεξήγηση όλα καλά, το σωστό είπατε.εδώ κάτι άλλα που τα έχω βγάλει να καθαρίσω τη φωλιά 4στα 4
 

Συνημμένα

  • received_2157415751066311.webp
    received_2157415751066311.webp
    28,8 KB · Προβολές: 32
@ΜΑΒΡΟΣ Τελεια!Ειναι απιστευτα! 😍
Οταν θα μπορεσεις (γιατι ξεφυγαμε απο το θεμα) να κανεις μια παρουσιαση, να βαλεις φωτογραφιες απ' ολα τα μικρα να τα καμαρωσουμε 😁

Καλη συνεχεια στην αναπαραγωγη των καναρινιων σου :)
 
@Elli Θα το κάνω κάτσε να μάθω πρώτα εδω το σύστημα γιατί δε το έχω και πολύ, θα πάρω αύριο το Τομπρεξ δε θέλω να έχουν το παραμικρό τα προσέχω τα αγαπώ ερασιτέχνης είμαι και δε θέλω να παθαίνουν τίποτα (αδύνατον)αλλα δε θέλω, καλο υπόλοιπο να χαίρεστε κι εσείς ότι έχετε.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δίνω πολυβιταμηνες δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη μάρκα, και δίνω και ειδικά βιταμίνη άλλης εταιρίας με βιταμίνη Α D2 C έχω κάνει προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή, εχω ενοχληθεί γιατι δεν θέλω να μου παθενουν τίποτα ,Σας ευχαριστώ θα την Αρχίσω σήμερα και πολυβηταμηνες
 
Απλά αν το πουλάκι είναι ολόλευκο, χρειάζεται έμφαση στη βιταμίνη Α, για αυτό και η ειδική μνεία.
δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη μάρκα
Ναι, μπορείς να αναφέρεις (και ίσως θα ήταν χρήσιμο) τις μάρκες των σκευασμάτων που δίνεις όπως και τη συχνότητα παροχής τους στην κανάρα που σε απασχολεί.
 
Απλά αν το πουλάκι είναι ολόλευκο, χρειάζεται έμφαση στη βιταμίνη Α, για αυτό και η ειδική μνεία.

Ναι, μπορείς να αναφέρεις (και ίσως θα ήταν χρήσιμο) τις μάρκες των σκευασμάτων που δίνεις όπως και τη συχνότητα παροχής τους στην κανάρα που σε απασχολεί.
Δίνω της Ταμπερνιλ τώρα τριτη μέρα βιταμίνη Α D2 C Η καναρα έκανε το πρώτο αυγό είναι στην ίδια κατάσταση και της έβαλα τομπρεξ που μου είπαν εδω για 2 μέρες 3 φορές τη μέρα, μόνο αυτό έχει κοιτάζω και τα πόδια της να δω αν έχει κάποιο σπυρί αλλά είναι πεντακάθαρα
 
Καλημερα σας,κατάφερα κι έβγαλα μία ποιο καλή φωτογραφία,πείτε σας παρακαλώ είναι κάτι σοβαρό?τομπρεξ του έβαλα, αν θέτε να σας αναφέρω τη γενική εικόνα του πουλιού ΆΡΙΣΤΗ,πουθενά αλλού κανένα σημάδι, σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους...
 

Συνημμένα

  • 20220214_132508.webp
    20220214_132508.webp
    53,9 KB · Προβολές: 16
,πείτε σας παρακαλώ είναι κάτι σοβαρό?
Η ύπαρξη φλεγμονής και η απώλεια πτερωματος γύρω από τα μάτια ενός πτηνού συνήθως υποδηλώνει ασθένεια.
Μια επίσκεψη σε ένα γιατρό θα βοηθούσε να μάθεις αν το πουλάκι χρειάζεται θεραπεία.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το post.

 
Καλημέρα. Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει στο κλουβί; Αν ναι, την έχεις δει να τρώει από αυτό; Αν όχι, μήπως να της έτριβες λιγάκι μέσα στην αυγοτροφή της ή σε μια μικρή ταϊστρούλα;
 
Back
Top