Γενικά Τι μπορεί να είναι ο ήχος σαν τρίξιμο που κάνει το ringneck μου ;

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
βρε παιδιά έχει κάποιες μέρες ακούω κάτι σαν τρίξιμο δοντιών ο ήχος τρρ τρρ τρρρ και μετά παραμιλαει με ήχους που δε κάνει πάντα..χαλαρώνει έτσι? τι μπορεί να είναι?

επίσης να συμπληρώσω ότι σήμερα οπότε πάω να τ χαϊδέψω στο ραμφος γιατί εκεί της αρέσει και όποτε πλησιαζω με το χέρι χαμηλώνει βγαζει έναν ήχο σαν λυγμός εστιάζουν τα μάτια δε ξέρω μικραινουν και τσιμπάει δυνατά με τα κέφια του πάει? χθες δεν είχε τέτοια...με αγχώνει παραπάνω μην από ήμερο μου καταλήξει αγριο...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
[automerge]1719498413[/automerge]

Why do parrots eyes pin?​

Eye pinning is that amazing sight when the pupils dilate and contract. Some parrots do this when they’re excited about something they like, such as a new toy or good food.

But a parrot whose pupils are pinning in and out is excited and that excitement may slide into bite mode.

It is said that birds who talk pin their eyes – but not all parrots who pin their eyes will talk.
[automerge]1719498436[/automerge]

Why do parrots bob their heads up and down? (Αναφερθηκε σε αλλο σχετικο ποστ με το καθρεφτακι και τι εκανε οταν τοποθετηθηκε ενα στο κλουβι)

Head-bobbing is baby bird behaviour.

Chicks bob their heads asking for food but it still can continue into adulthood to show general enthusiasm.

Head bobbing is also a sign of mating behaviour
 
Δες κ αυτό. Ένα πολύ καλό άρθρο του φόρουμ.
 
υπάρχει περίπτωση αυτό που αναγράφεται για το μάτι και τις κόρες που δεν συμπαθεί να είναι λόγο έλλειψης ύπνου? δεν είχα τέτοιο πρόβλημα σήμερα όμως συνέχεια μου το κάνει και ορμάει όπως και το ότι μ έβγαλε και ήχο..χθες ήταν μια χαρά παίζαμε έφαγε σήμερα όλα με το ζόρι όπου σταθεί κουρνιαζει να κοιμηθεί.. και ειναι νευρικό...θα το βάλω σήμερα για ύπνο νωρίς νωρίς να κλείσει ένα καλό 12ωρο....πολύ καλό άρθρο σας ευχαριστώ!!! 🥰
 
Αναφέρεται ακριβώς τι είναι και σίγουρα δεν είναι υπνηλία..έντονο ενδιαφέρον ή έξαψη ή πχ αν τρώει ένα κομμάτι φαγητό που του αρέσει. Τα δικά μου το έκαναν όταν τους έδινα θυμάμαι μικρό κομμάτι μπανάνα..προ 200 ετών περίπου.
Ψάξε YT ringneck various sounds και από τις συμπεριφορές θα δεις τι εννοώ.
 
@minaaaa γενικά όταν δεν υπάρχει σταθερότητα στο προγράμμα τους , προκαλείται νευρικότητα και στρες! Προσπαθήστε καθημερινά να υπάρχει η ίδια ρουτίνα ύπνου , δηλαδή να κοιμάται 9 με 9 για παράδειγμα η οποίες ώρες σας βολεύουν αρκεί να κλεινει 12ωρο και να είναι καθημερινά ίδιες
 
@φιλομαθης το θέμα είναι ότι δεν είχα δώσει κάτι και μου το έκανε όταν πλησιαζα και στεναχωρηθηκα τώρα που διάβασα ότι το κάνει σε άνθρωπο που πιθανών δεν συμπαθεί γτ έχω δεθεί μαζί της φαΐ παιχνίδι μιλαω ολη μερα...σε μια στιγμή μπορεί να αλλάξει αυτό? φοβάμαι μην από ήμερο γίνει αγριο τωρα θα γίνει 3 μηνών
 
Σε αυτά τα σημεία του άρθρου που επισυναψα και στο ίδιο το άρθρο που λέει ότι το κάνει επειδή αντιπαθεί?
Eye pinning is that amazing sight when the pupils dilate and contract. Some parrots do this when they’re excited about something they like, such as a new toy or good food.

But a parrot whose pupils are pinning in and out is excited and that excitement may slide into bite mode.
Μην τα μπερδεύουμε..και επίσης το ήρεμο και άγριο δεν είναι διαχωρισμός στους παπαγάλους και γενικά στα pet bird ανάλογα της συμπεριφοράς τους αλλά πώς διαχειρίστηκε την διαδικασία αναπαραγωγής μεταξύ των γονιών του παπαγάλου ο εκτροφέας και το αν το πήρε από αυτός μετά για να μεγαλώσει με κρέμα για να εξοικειωθεί με την ανθρώπινη παρουσία (ήμερο) ή το μεγάλωσαν αποκλειστικά οι γονείς του(άγριο)
Ένα ήμερο που το παρατήσω θα γίνει άγριο με κακή συμπεριφορά και ένα "άγριο" με πολλές ώρες σωστής ενασχόλησης μετά από μήνες ή και χρόνια να γίνει πολύ συνεργάσιμο και πράο αν θες
Και σε ένα ήρεμο σκυλάκι /κουτάβι αν το τρελάνω στα παιχνίδια και το τσιτωνω και το γυρίζω με την πλατη στο πάτωμα και το σπρώχνω στο στέρνο θα μου την κάτσει και ας είναι γλυκύτατο κατά τα άλλα
Τις λάθος συμπεριφορές τους εμείς τις δημιουργούμε.
Και τα επιθετικά ένστικτα τα τονίζουμε και τα αναπαραγωγικά και τα χωροκτητικα και πολλά άλλα. Χρειάζεται σταθερό κατά το δυνατόν πρόγραμμα με αρκετές ώρες σωστού ύπνου όπως σου έχουν γράψει όχι για να στρώσει επιδερμίδα αλλά για να μην γίνει hormonal. Έχουν που έχουν ιδιαίτερα διαπεραστικό call άμα ταιτωσει κιόλας δεν είναι και ευχάριστο να το ακούς
Το έχω αναφέρει πολλές φορές. Σημασία έχει και τι απαιτήσεις έχουμε και τι ορισμένες από τους παπαγάλους. Και για να μην απογοητευομαστε και για να μην ψάχνουμε σε λίγους μήνες ανάδοχη οικογένεια αλλά και να υπάρχει ένας κοινός Ρυθμός αν θες.
 
μαζί με τ δικό σας διάβασα και της κυρίας Μαίρης που απάντησε πιο πάνω και έλεγε αυτό με την εμπάθεια σε αυτό αναφέρομαι. κατά τ άλλα όταν βλέπει μήλο μου κάνει έτσι αλλά είναι διαφορετικό από αυτό που είδα σήμερα.
σε αυτό αναφέρθηκα. σας ευχαριστώ.
 
Back
Top