Διατροφή Τι μπορούν να φάνε τα καναρίνια;

Εγγραφή
23 Ιαν 2019
Μηνύματα
3
Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα καναρίνια μου. Εκτός απο (την τροφή τους, μαρούλι, αγγουράκι, μήλο, αυγό βρασμένο και ψωμάκι) μπορώ να τους βάλω και κάτι άλλο;
 
Καλησπερα

Ολα τα παραπανω περαν του ψωμιου ειναι αυτα που χρειαζεται ενα καναρινι στο σιτηρεσιο του.
Τα λαχανικα και τα φρουτα θα πρεπει να ειναι πλυμμενα και στεγνα και το αυγο καλα βρασμενο.

Ριξε μια ματια εδω Η διατροφή των καναρινιών
 
Σωστά... Το στεγνά στα λαχανικά γιατί Αντώνη;
Κύριε Γιάννη, θα το ανέφερε προς αποτροπή αποβολής πιο υδαρών περιττωμάτων, διότι τα λαχανικά περιέχουν αρκετή υγρασία.
 
Κύριε Γιάννη, θα το ανέφερε προς αποτροπή αποβολής πιο υδαρών περιττωμάτων, διότι τα λαχανικά περιέχουν αρκετή υγρασία.

Θεωριτικα δεν μας "συνέφερε" αυτό προς καλύτερη ενυδάτωση του πουλιού;
 
Θεωριτικα δεν μας "συνέφερε" αυτό προς καλύτερη ενυδάτωση του πουλιού;
Νεκτάριε, η υγρασία που εμπεριέχεται στα τρόφιμα αυτά είναι ικανοποιητική για τα πτηνά μας. Βέβαια για το στέγνωμα τους υπάρχουν αμφιλεγόμενες απόψεις. Εγώ προσωπικά, τα στεγνώνω πριν την βρώση τους. :)
 
Εγώ για άλλο λόγο είχα καταλάβει ότι τα στεγνωνουμε. Για να μην αναπτύσσονται βακτήρια κτλ, ιδιαίτερα αν έχει ζέστη..

Δηλαδή εμείς που τρώμε τις πλυμενες σαλάτες τις συσκευασμένα τύπου σουπερμάρκετ, οι οποίες είναι υγρές όταν τις πιάσεις αρρωσταινουμε; Το πουλί με το που βάλεις ένα φύλλο μαρούλι θα το εξαφανίσει σε ούτε μια ώρα. Πιστεύω με όλο το σεβασμό ότι αυτό δεν ισχύει.
 
Εγώ για άλλο λόγο είχα καταλάβει ότι τα στεγνωνουμε. Για να μην αναπτύσσονται βακτήρια κτλ, ιδιαίτερα αν έχει ζέστη..
Πολυ σωστα Γιωργο

Σωστά... Το στεγνά στα λαχανικά γιατί Αντώνη;
Για την αποφυγη αναπτυξης βακτηριων Γιαννη, εννοω καλο στεγνωμα μετα το πλυσιμο.

Δηλαδή εμείς που τρώμε τις πλυμενες σαλάτες τις συσκευασμένα τύπου σουπερμάρκετ, οι οποίες είναι υγρές όταν τις πιάσεις αρρωσταινουμε; Το πουλί με το που βάλεις ένα φύλλο μαρούλι θα το εξαφανίσει σε ούτε μια ώρα. Πιστεύω με όλο το σεβασμό ότι αυτό δεν ισχύει.
Οι ετοιμες σαλατες Νεκταριε πλενονται και στεγνωνονται καθως ακολουθειται διαδικασια κατα EN ISO 9001:2015 και ΕΝ ISO 22000:2005 και πιστοποιηση FSCC 22000.
Περνανε απο 4 φασεις πλυσιματος με νερο και με νερο υπο πιεση, κατοπιν μπαινουν στο στεγνωτηριο και στροβιλιζονται για να στεγνωσουν.

Η υγρασια που βλεπεις οταν ανοιγεις το σακουλακι ειναι η υγρασια του ιδιου του λαχανικου που προκυπτει κατα την κοπη του και οχι απο το νερο πλυσης.


Επισης βατηριακο φορτιο που μπορει να εχει ενα τροφιμο και να ειναι αβλαβες για τον ανθρωπινο οργανισμο, συναται να ειναι θανατηφορο για ενα πτηνο.
Το ιδιο ισχυει και με τα υπολειματα φυτοφαρμακων πανω στα λαχανικα.
 
Αντώνη πίστευα πως τα πουλιά έχουν και καλύτερο ανοσοποιητικο από μας. Σεβαστή η άποψη σου, φαινομενικά πιο διαβασμένος από μένα. Βέβαια δεν αντιμετώπισα ποτέ θέματα από μη στεγνωμενα λαχανικά, ίσως και τυχαίο.

Κάτι αλλο τώρα, είχα μαζέψει σπόρους πικραλιδας και φύτεψαν αλλά μείναν κάποιοι. Τους τρώνε τα πουλιά αν αφαιρέσουμε το χνουδι;
 
Αυτό με το στέγνωμα στα χορταρικά που δίνουμε στα πουλιά είναι για μένα "παραμύθι" και κακή αναμετάδοση που χρόνια διαβάζουμε σχεδόν παντού χωρίς πουθενά να αναφέρεται το είδος των βακτηριδίων που αναπτύσσονται κατά αυτή την άποψη.
Το έγραψε κάποιος... Το έγραψαν λίγοι ακόμη.. και έγινε κανόνας όπως και πολλά άλλα.

Γενικά όμως... αν υπάρχουν οι υπόλοιπες συνθήκες για να αναπτυχθούν βακτήρια πάνω στα χόρτα τότε είναι αρκετή η υγρασία του ίδιου του χορταρικού και δεν θα βοηθήσει το παραπάνω νερό.

Οι συνθήκες ανάπτυξης βακτηριδίων για όσους γνωρίζουν είναι πολύ διαφορετικές από αυτές που επικρατούν στο φρεσκοκομμένο και ξεπλυμένο χορταρικό και είναι τουλάχιστο χαζή η καθυστέρηση ώστε να περιμένουμε "στεγνώσει" γιατί χάνονται πολύτιμα συστατικά... μαζί με τη φρεσκάδα του.

Για μένα αρκεί ένα απλό τίναγμα ώστε να απομακρυνθεί το πολύ νερό από τα φύλλα όχι για τους πιο πάνω φόβους αλλά για να μην φορτίσει με περισσότερο υγρασία το υπόστρωμα του κλωβού και για να μη γίνει "αιτία" να κάνουν πάνω στα χόρτα μπάνιο τα πουλιά.
Μάλιστα... ίσως αυτό το παραπάνω νερό που τινάζουμε αν μείνει και βρέξει το υπόστρωμα και τις ακαθαρσίες στον πάτο του κλουβιού μπορεί να γίνει αιτία ανάπτυξης βακτηριδίων... αν ασφαλώς έχουμε και υψηλή θερμοκρασίας στο χώρο μας.

Τώρα αν αισθανόμαστε πως είναι ανάγκη τα χορταρικά να πλυθούν πολύ καλά για να καταναλωθούν από τα πτηνά μας τότε καλύτερα να μην μπουν στο σιτηρέσιο τους.
Άγρια χόρτα... από τον κήπο μας όταν βρούμε και τέλος.

πίστευα πως τα πουλιά έχουν και καλύτερο ανοσοποιητικο από μας.
Έχουν τα άγρια... και κινδυνεύουν αναλογικά το ίδιο... Όλα άπτονται του λόγου σωματικό βάρος προς την ποσότητα που θα καταναλωθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για μένα αρκεί ένα απλό τίναγμα ώστε να απομακρυνθεί το πολύ νερό από τα φύλλα

Για καθαρά στατιστικούς λογούς, θα παραθέσω ότι αυτό κάνω κι εγώ.
Δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα έως τώρα. Βεβαία δεν το έκανα επειδή ήθελα να τα δίνω βρεγμένα και όχι στεγνά για τον Α ή Β λόγο.. Άπλα το θεώρησα φυσιολογικό επειδή ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα, στεγνά λαχανικά :)
 
Τώρα αν αισθανόμαστε πως είναι ανάγκη τα χορταρικά να πλυθούν πολύ καλά για να καταναλωθούν από τα πτηνά μας τότε καλύτερα να μην μπουν στο σιτηρέσιο τους.
Άγρια χόρτα... από τον κήπο μας όταν βρούμε και τέλος.

Εσυ Γιαννη τα χορταρικα τα ωμα τα τρως απλυτα;



Αυτό με το στέγνωμα στα χορταρικά που δίνουμε στα πουλιά είναι για μένα "παραμύθι" και κακή αναμετάδοση που χρόνια διαβάζουμε σχεδόν παντού χωρίς πουθενά να αναφέρεται το είδος των βακτηριδίων που αναπτύσσονται κατά αυτή την άποψη.

Για εναν ανθρωπο που κανει και εκτροφη καρδερινας μονο ως "παραμυθι" δεν θα επρεπε να εκλαβει την εξτρα υγρασια στο σιτηρεσιο των πτηνων του.
[automerge]1548346000[/automerge]
Οι συνθήκες ανάπτυξης βακτηριδίων για όσους γνωρίζουν είναι πολύ διαφορετικές από αυτές που επικρατούν στο φρεσκοκομμένο και ξεπλυμένο χορταρικό και είναι τουλάχιστο χαζή η καθυστέρηση ώστε να περιμένουμε "στεγνώσει" γιατί χάνονται πολύτιμα συστατικά... μαζί με τη φρεσκάδα του.


Στο 2019 ειμαστε Γιαννη, δεν περιμενουμε το λαχανικο να στεγνωσει στον ηλιο :)
 
χορταρικα τα ωμα τα τρως απλυτα;
Είδες πουθενά το άπλυτα από μένα;
Άλλο άπλυτα, άλλο στεγνά.. κι άλλο τιναγμένα Αντώνη... μην παρερμηνεύεις αυτά που γράφω.

Κι εγώ εκτρέφω καρδερίνες... και εφαρμόζω την ίδια τακτική.

Μπορείς αν θέλεις να μας εξηγήσεις το μηχανισμό που δημιουργεί το πρόβλημα που περιγράφεις;
Πως δηλαδή το παραπάνω νερό πάνω στα χορταρικά θα μας κάνει "κακό";
 
Είδες πουθενά το άπλυτα από μένα;
Άλλο άπλυτα, άλλο στεγνά.. κι άλλο τιναγμένα Αντώνη... μην παρερμηνεύεις αυτά που γράφω.


Γιαννη μου εσυ ανέφερες οτι αν ειναι να πλενουμε τα λαχανικα πολυ καλα καλυτερα να μην τα προσφερουμε καν στα πτηνα.
Η αποψη αυτη δεν εδράζεται σε καποιο επιχείρημα και σε καμια λογικη.

Το πλυσιμο των λαχανικων και των φρουτων δεν ανηκει στην κατηγορια "ολιγον εγκυος",τα πλενουμε πολυ καλα.

Οι λογοι που πρεπει πλενουμε λαχανικα και φρουτα παραμενουν οι ιδιοι ασχετα με το ποιος θα τα καταναλωσει.
Εκτος αν εχεις εσυ καποια στοιχεια που αναφέρουν οτι τα ζωα εχουν μεγαλυτερη ανοχη σε ρύπους και φυτοφάρμακα.


Σε οτι αναφορα την υγρασία, τιποτα παραπανω δεν εχω προσθεσω απο αυτα που ολοι μαθαμε στο σχολειο και απο την τεχνολογια των τροφιμων.
Δυο ειναι οι κύριοι παραγοντες αλλοίωσης των τροφιμων, η υγρασια και η θερμοκρασία.

Σε οτι αναφορα τις καρδερινες συγκεκριμένα, νομιζω οτι ο μηχανισμος αναπτυξης των κοκκιδιων και ο ρολος της υγρασιας σε συναρτηση με την ταχυτητα αναπτυξης τους στο εντερο της καρδερινας ειναι γνωστος χρονια τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top