Γενικά Τι μπορω να κανω εαν μεγαλωνει το ραμφος των lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aoratos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aoratos

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
9
Αγαποιτη Φιλη για σας,
μενω μονιμα στο εξωτερικο και προσφατα αγορασα 2 ζευγαρια
love birds που ειναι πολυ χαριτωμενα, θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας αν ξερατε να μου πειτε εκτος απο τον κτηνιατρο, τι μπορω εγω να κανω σε περιπτωση που μεγαλωνει υπερβολικα το ραμφος των πουλιων και υπαρχει ο κυνδινος να τρυπισουν το στηθος τους.
Σας Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Να τους εχεις παντα την ειδικη πετρα για να ξυνουν το ραμφος τους
 
Και καλο ειναι επισης να τους παρεις και ξυλινα παιχνιδακια να ραμφιζουν σ'αυτα αλλα και να ασχολουνται!
 
Πάντως και σε ακραίες περιπτώσεις που το ράμφος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν "σώζεται" απο τις πέτρες και τα παιχνίδια κάποιος πτηνίατρος μπορεί να λιμάρει λίγο την άκρη.
 
σε περιπτωση που μεγαλωνει υπερβολικα το ραμφος των πουλιων και υπαρχει ο κυνδινος να τρυπισουν το στηθος τους.

Νομιζω οτι αυτο ακουγεται αρκετα σοβαρο! Ενα πουλι με τετοιο προβλημα μπορει να φαει;

Αν αντιμετωπιζεις κατι τετοιο νομιζω πρεπει αμεσα να τακτοποιηθει το ραμφος του πουλιου απο καποιον ειδικο κ μετα πετρα κ παιχνιδια

Βαλε αν μπορεις κ μια φωτο για να μπορεσουν κ τα πιο εμπειρα μελη να σου πουν τη γνωμη τους
 
Αγαποιτη Φιλη για σας,
μενω μονιμα στο εξωτερικο και προσφατα αγορασα 2 ζευγαρια
love birds που ειναι πολυ χαριτωμενα, θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας αν ξερατε να μου πειτε εκτος απο τον κτηνιατρο, τι μπορω εγω να κανω σε περιπτωση που μεγαλωνει υπερβολικα το ραμφος των πουλιων και υπαρχει ο κυνδινος να τρυπισουν το στηθος τους.
Σας Ευχαριστω εκ των προτερων

Όπως προαναφέρθηκε, μια πέτρα ασβεστίου, ή καποιο σουπιοκόκκαλο θα βοηθήσει να μείνει σε φυσιολογικές συνθήκες το ράμφος. Δυστηχώς δεν θα προλάβει να τρυπήσει το στήθος, αλλά θα πεθάνει απο ασιτία μιας και το πάνω ράμφος θα κλείσει με αποτέλεσμα το στόμα να μην ανοίγει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η ερωτηση μου δεν αφορα αληθινο περιστατικο αλλιως θα ημουν ηδει στον Κτηνιατρο της περιοχης μου, αλλα εχω την εντυπωση οτι απο τα τεσσερα στο ενα το ραμφος ειναι λιγο μεγαλυτερο.
Σας ευχαριστω παντως ολους σας.
 
Back
Top