Ασθένειες Τι μπορω να κανω που εχει black spot;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδια καλησπερα, ασχημα τα νεα, σμρ εσκασε μυτη ο πρωτος νεοσσος απο το τριτο ζευγαρι μου και παρατηρησα black spot... Οι αποριες μου ειναι 2:πρωτον τι μπορω να κανω τωρα στο συγκεκριμενω ζευγαρι και το πιο σημαντικο αν ειναι μεταδοτικο(μυκοπλασμα απο οτι ειδα στο foroum) στα υπολοιπα ζευγαρια του χωρου μου! Ευχαριστω
 
Σαν ασθένεια νομίζω πως βρίσκεται σε ύφεση τα τελευταία χρόνια...
Υπάρχουν αρκετά φάρμακα κυρίως με βάση την τυλοσίνη... όπως το Tylan και κάποια άλλα με άλλη σύνθεση όπως το black stop .
Σε τι έκταση είναι το πρόβλημα;
 
ειναι πολυ μικρη η τελεια στον νεοσσο... Διαβασα πως μπορει να επιβιωσει ο νεοσσος. Εαν αυτο συμβει αυτα τα πουλια πως τα μεταχειριζομαστε;εννοω μονα τους; Τα βαζουμε του χρονουσ ε αναπαραγωγικη διαδικασια; Ειναι φορεις της ασθενιας για παντα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πριν λίγες μέρες, σε κάποιες από τις τελευταίες φωλιές... ένας νεοσσός παρουσίασε μαύρη τελεία...
Τι έκανα; ότι κάνω τα τελευταία 6-7 χρόνια... Τίποτε...
Το φαινόμενο στην εκτροφή μου έχει περιοριστεί πάρα πολύ...
Ο συγκεκριμένος νεοσσός μεγαλώνει.. κι εγώ τώρα τον καμαρώνω..
Πιστεύω πως η απόκτηση φυσικών αντισωμάτων είναι το κλειδί για να νικηθεί κάθε νόσος...
Διαφορετικά θα χρειαζόμαστε στο τέλος να βουτάμε τα πουλιά στα φάρμακα για να έχουν ελπίδες να ζήσουν.
 
Στη θέση σου δεν θα απογοητευόμουν, καθώς όλα μπορεί να εξελιχθούν ομαλά και να μην συμβαίνει τίποτα. Το γεγονός ότι υπάρχει στη διάθεσή μας εκτενής αρθρογραφία για ασθένειες και για διάφορα άλλα, δεν σημαίνει ότι τα καναρίνια μας έχουν όλα τα μικρόβια του κόσμου. Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι πρόκειται για μυκόπλασμα; Έκανες εργαστηριακές εξετάσεις; Γιατί μπαίνεις στην διαδικασία να ενοχλείς ένα νεοσσό μόλις μιας ημέρας προκειμένου να δεις αν έχει μαύρη τελεία; Άφησε τα πουλάκια στην ησυχία τους και αν είναι να ζήσουν θα ζήσουν. Αν δακτυλιδώνεις τα πουλιά σου θα τα πιάσεις αναγκαστικά την 5η μέρα της ζωής τους. Αν όλα μέχρι τότε πάνε καλά γιατί να ανησυχείς; Και τον εαυτό σου στρεσάρεις και τα πουλιά. Φέτος σε μια από τις κανάρες μου κατάλαβα ότι είχε βγεί μόνο ένα πουλάκι από τα 5 αυγά συνολικά όταν ήρθε η ώρα του δακτυλιδώματος...
 
συμφωνω απολυτα με αυτα που λετε! Και δεν σκεφτηκα καν να χορηγησω φαρμακα γτ ειμαι αντιθετος! Απλα φοβαμαι μηπως ειναι κολλητικο για ολο το κοπαδι...
 
εχω τρια ζευγαρια τα 2 εχουν προχωρησει σε δευτερες γεννες με κανενα προβλημα στους νεοοσους! Αυτο το ζευγαρι ειναι στην πρωτη γεννα και εμφανιστηκε ο νεοσσος με τελεια... Τα εχω διαβασει τα θεματα απλά δεν βρηκα πουθενα αν ας πουμε τα πουλια που αντιμετωπισουν αυτο το προβλημα ειναι για παντα φορεις η καταπολεμουν το μικροβιο και αναρωνουν..
 
Εγώ ξέρω πως πολλές φορές με πολύ τάισμα και πολύ φροντίδα απ τους γονείς η μαύρη τελεία φεύγει από μόνη της! Ειδικά αν είναι μοναχοπαίδι δεν νομίζω πως πρέπει να αγχώνεσαι! Θα φύγει η τελεία σε λίγες μέρες από μόνη της! Πόσο ημερών είναι ο μικρός σήμερα;
 
Το black spot , κυκλοιος οπως το ειπε στο σεμιναριο η κτηνιατρος ε9ιναι μια πολυ ιδιαιτερη κατασταση στο εκτροφειο μας. Μολις κυκλοφορησει το βιντεακι και ακουσετε την αναλυση της θα παθετε πραγματικο σοκ. Αυτο που σας λεω κρατηστε το. Βεβαια η κτηνιατρος προτεινε κατι για την περιπτωση που μας εχει συμβει μαυρη τελεια αλλα δεν υπαρχει εκτροφεας που θα το ακολουθησει.
 
Back
Top