Φροντίδα Τι μπορώ να κάνω για να μην βαριέται εκτός κλουβιού;

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία και ήθελα να δω αν υπάρχει απάντηση γιαυτό και κάνω αυτό το ποστ. Η μικρή ακόμα δεν είναι φουλ εξοικειωμένη με εμάς γιαυτό κιόλας μερικές φορές οταν πάω να την πάρω από το κλουβί της δαγκώνει αλλά μετά όταν βγει έξω είναι Παναγία. Το θέμα μου είναι πως την νιώθω σαν να βαριέται έξω. Κάθετε καμπουριασμενη σαν να μου λέει αντε θα κάνουμε τίποτα άλλο ή απλά θα με αλλάζεις δάχτυλο και θα μου μιλάς; Την αφήνω και στο playground αλλά και πάλι κάθεται ακίνητη κια κοιτάει. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσα να της μάθω ή γενικά να κάνω μαζί της για να μην βαριέται; Ευχαριστώ
 
@Ροξ και Λάκης αν και ο δικός μου δεν έχει καμία επαφή μαζί μου προς το παρόν βρήκαμε ένα παιχνίδι που νομίζω πως του αρέσει. Λέγετε «peekaboo”, δηλαδή είναι σαν κρυφτό, σκεπάζω το πρόσωπο μου με μια πετσέτα η με τα χέρια μου και έπειτα τα ανοίγω και λέω peekaboo. Μετά από πολλές εβδομάδες έχει αρχίσει να σκύβει και αυτός μαζί με εμένα ή να με ψάχνει όταν κρύβω το πρόσωπο μου. (Στην αρχή το έκανα παρα πολύ αργά για να μην τρομάξει). Βέβαια υπάρχουν και στο Ίντερνετ πολλές ιδέες με βιντεάκια και εξηγούν την όλη διαδικασία.
 
Φαντάζομαι ακόμα είναι "ψαρωμενη". Σε λίγο (ιδιαίτερα τα πρωινά που ξυπνάνε με όρεξη), δε θα τη προλαβαίνεις.

Από τη μικρή μου εμπειρία έχω καταλάβει ότι θέλουν να δαγκώνουν και να καταστρέφουν. Χαρτόνια, ξυλάκια, κορδόνια (ο δικός μου έχει τρέλα), κρεμαστά...
Αν κάθεται στον ώμο σου, παρτην και κάνετε δουλειές μαζί, να αλλάζει δωμάτια και παραστάσεις.
Και με λιχουδιές σε ένα ταψακι εκτός κλουβιού, θα ασχολείται επίσης!
 
@fortunatos λιχουδιές σε ταξακι; Σαν; Το λέω γιατί ο εκτροφέας μου είπε πως επειδή είναι θυληκια, δεν πρέπει να της δίνω φρούτα κια λαχανικά καθώς θα είναι σαν να την προετοιμαζω αναπαραγωγικα οπότε μου είπε όχι τέτοια. Τι λιχουδιές; Ευχαριστώ
[automerge]1592482972[/automerge]
@christina07 πολύ ωραία ιδέα. Θα το κάνω για να δω εντυπώσεις. Ευχαριστώ
 
λιχουδιές σε ταξακι; Σαν; Το λέω γιατί ο εκτροφέας μου είπε πως επειδή είναι θυληκια, δεν πρέπει να της δίνω φρούτα κια λαχανικά καθώς θα είναι σαν να την προετοιμαζω αναπαραγωγικα οπότε μου είπε όχι τέτοια. Τι λιχουδιές; Ευχαριστώ
Λαχανικά νομίζω πρέπει να της δίνεις. Βρες τι της αρέσει και δίνε.
Όσο για λιχουδιες, έχει παρα πολλά που μπορείς να δώσεις, ωμά ή μαγειρεμένα. Από απλά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα, χωρίς αλάτι) μέχρι συνταγές για νόστιμα και υγιεινα κράντσι στικάκια, μπαλάκια κτλ. Ψάξε και εδώ και utube.
 
@fortunatos είδα ένα ποστ της @Sissy το κέικ λαχανικών αλλά όπως ξαναείπα δεν θέλω να την βάλω σε διαδικασία αναπαραγωγής και αυτό δεν θα είναι σαν προετοιμασία;
 
Καθημερινά για 5-6 χρόνια έδινα (στους Μάριο-Κάρλο) και δίνω (στους Πέπερ-Λήδα) φρέσκα λαχανικά και φρούτα.
Καθημερινά επίσης έδινα (έχω 1-2 χρόνια να φτιάξω) το κέικ λαχανικών...
Μόνο τα λαχανικά (φρέσκα ή όχι) δεν βάζουν τα πουλιά σε διαδικασία αναπαραγωγής...χρειάζεται ένας συνδυασμός ''κινήσεων'' ώστε να ενεργοποιηθούν τ΄αναπαραγωγικά ένστικτα (ώρες φωτός-θερμοκρασία χώρου - διατροφή με πρωτεΐνες- ίσως βιταμίνες κτλ).
Λαχανικά νομίζω πρέπει να της δίνεις. Βρες τι της αρέσει και δίνε.
Όσο για λιχουδιες, έχει παρα πολλά που μπορείς να δώσεις, ωμά ή μαγειρεμένα. Από απλά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα, χωρίς αλάτι) μέχρι συνταγές για νόστιμα και υγιεινα κράντσι στικάκια, μπαλάκια κτλ. Ψάξε και εδώ και utube.
Συμφωνώ με τον Γιώργο!όταν της δίνεις θα συνηθίσει σιγά σιγά να τα τρώει. Λαχανικά (και τα φρούτα), δεν ξεκινούν να τα τρώνε από τη μια μέρα στην άλλη...
 
Back
Top