Αναπαραγωγή Τι να βάζω για φαγητό στα νεογέννητα πουλάκια;

Μιχαλης Π

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2017
Μηνύματα
171
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλησπέρα στην ομαδα θα ήθελα τα φωτα σας. Απο αυριο περιμένω τα πρωτα πουλακια απο τα λευκα μου και καθε μερα απο τα αλλα ζευγαρια τι να τους βαζω για φαγητό για να μπορουν να ταΐζουν τα μικρα τους. Τωρα τους βαζω μπρόκολο. Αυγο. Και αυγοτροφη και τροφη πλουσιες σε σπορους. Και μηλο. Αυτα να τα συνεχισω η πρεπει να παρω κατι αλλο
 
Για τι πουλιά μιλάμε κ. Μιχάλη;Λευκά κυρίαρχα τα πρώτα;και τα άλλα;
Φρούτο αφου κλαρώσουν θα έλεγα.Λαχανικά κάποιοι δίνουν μετά τις 10 μέρες.
Το μερακλίδικο κλίκ είναι να υπάρχει φρέσκια αυγοτροφή ή αυγό πολύ πρωί (χάραμα) και καινούριο γέμισμα μετά το μεσημέρι.
Τις πρώτες μέρες δεν θα δείτε και καμιά σπουδαία κατανάλωση.
Σπόρια θα έλεγα, τα πάντα όλα.
Με το καλό!
 
Κοκκινα λιποχρωμικα λευκουτερα. Μωζαικ.Ιζαμπελ.Αχατες τοπαζιο κοκκινο. Κιτρινα ισπανικα. Μαυροκοκκινα και ενα ζευγάρι τυμπαρδο
Να υποθέσω γνωρίζετε πως διαμορφώνονται τα λευκόπτερα, τα μωσαικά και ποιές είναι οι διατροφικές διαφοροποιήσεις μεταξύ κίτρινων και κόκκινων; Ο σκοπός σας είναι κάποια έκθεση ή απλά ένα ωραίο αποτέλεσμα;
 
Δεν εχω σκοπο να παω σε εκθέσεις αλλα θα ηθελα τα πουλια που θα βγουν να ειναι οσο πιο τελεια γινεται γιατι εχω ψαχτει παρα πολυ για να τα βρω και οπως βλεπετε ψαχνω και αλλα. Οσο πιο περιεργα τοσο πιο πολυ μου κεντριζουν το ενδιαφέρον
 
Είναι πολύ ωραίο το ενδιαφέρον που καταβάλετε και κατανοώ το πάθος και την προοπτική που δίνετε στην ενασχόλησή σας. Το θέμα όμως είναι οτι με τόσες κατηγορίες πτηνών, η διαχείριση απλώνει πολύ και μαζί με αυτό, στο σημείο που είμαστε, λειτουργούμε με την πλάτη στον τοίχο λόγω της χρονικής συμπτώσεως,της οποίας θα έπρεπε να είμαστε κύριοι,όχι ακόλουθοι.
Με τι υλικά θα φτιάξουμε τον πίνακα; Πέρα απο το αυγό υπάρχει κάποια αυγοτροφή και ποια είναι αυτή; Σκευάσματα χρωστικών;
 
Προς το παρων μονο ουδετερη αυγοτροφη. Παντα ακολουθω αυτα που μου εχουν πει απο εκει που εχω αγορασει το καθε ζευγαρι. (το εχω καψι λιγο το μυαλο) αλλα νωμιζω οτι αξίζει
 
Προς το παρων μονο ουδετερη αυγοτροφη. Παντα ακολουθω αυτα που μου εχουν πει απο εκει που εχω αγορασει το καθε ζευγαρι. (το εχω καψι λιγο το μυαλο) αλλα νωμιζω οτι αξίζει
Οκ, εύχομαι τα καλύτερα. Θα πρότεινα να αποφύγετε τα πράσινα στα μωσαικού πτερώματος και τα λευκόπτερα για τις πρώτες 45 ημέρες. Ομοίως και τον κρόκο του αυγού, αν και στην θέση σας θα έβαζα μια ελάχιστη ποσότητα.
Στα ολοκίτρινα δώστε ότι θέλετε.
Έχετε 45 ημέρες να ενημερωθείτε και να γεμίσετε με καινούριες απορίες!
 
Back
Top