Γενικά Τι να βάλω στο φαρμακείο-κουτί πρώτων βοηθειών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spirit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

spirit

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2010
Μηνύματα
18
Πόλη
Βοιωτία
Γεια σας παιδιά,
εδώ και καιρό σκέφτομαι οτι πρέπει να φτιάξω κουτί πρώτων βοηθειών για τα καναρίνια.
Αυτή τη στιγμή τα σκευάσματα-φάρμακα που έχω είναι τα εξής:
1. aviomycine TAFARM
2.multi-vit BEAPHAR

Κατά τη γνώμη σας τι πρέπει επιπλέον να προμηθευτώ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Χτισε σιγα σιγα το φαρμακειο σου. Βιταμινες, μια δυο αντιβιωσεις, κρεμες κτλ..

Εγω πχ μεχρι στιγμης εχω μαζεψει epithol, aviomicyne, multivit, bayox, ostex, tabernil total, antistress, betadine, fucudin, fucicort. Αχρειαστα να ναι.
 
Μπορείς άνετα στο φαρμακείο να βάλεις...
Betadine σε κρέμα, Epithol, Almora (φακελάκια) βιταμίνες κάθε είδους και ασβέστιο. Πιθανόν να ξεχνώ και κάποια άλλα...

Τι δεν μπορείς να βάλεις και κυρίως να χρησιμοποιείς;
Δεν μπορείς να βάλεις...
Κανένα φάρμακο . Γιατί δεν θα έχει καμία δράση πάνω σε ασθένειες που πολύ πιθανά να μη γνωρίζεις ή να μην μπορείς να εξακριβώσεις.
Καμία αντιβίωση . Γιατί δεν βοηθά... αλλά καταστρέφει το ανοσοποιητικό σύστημα των πτηνών όταν χορηγείται "προληπτικά". Στην πραγματικότητα η καταστροφή της υγείας των πουλιών είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αποτέλεσμα κάθε "προληπτικής" και αναίτιας χορήγησης αντιβιοτικών.

Φάρμακα χορηγούμε μόνο όταν μας πουν οι ειδικοί, αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν...

Διαφορετικά κάθε τυχαία πρόταση για φαρμακοδοσία είναι το ίδιο εγκληματική με την εσφαλμένη απόφαση για ευθανασία
 
Ζώντας για κάποια χρονικά διαστήματα στις Σπέτσες, οφείλω να ομολογήσω πως αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια διότι αν τυχόν συμβεί οτιδήποτε στα πουλιά, (σίγουρα) δεν θα βρω το παραμικρό στην τοπική αγορά.
Ενώ έχω την δυνατότητα να επικοινωνήσω με τον γιατρό μας στην Αθήνα και μπορώ να έχω οδηγίες του, καταλήγει δώρον άδωρον. Σε ανάλογες περιπτώσεις δικαιολογώ να υπάρχει ένα φαρμακείο-κουτί πρώτων βοηθειών το οποίο θα περιέχει και κάποια φάρμακα, με την έννοια πως όταν δεν ζεις σε κάποια μεγάλη πόλη, είναι πιθανό να μη βρίσκεις πάντα αυτά που χρειάζονται την ανάλογη στιγμή...
 
γιαννη το aviomicyne μεσα στις οδηγιες εχει και προληπτηκη δοση δεν συμφωνης με αυτο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: spirit
γιαννη το aviomicyne μεσα στις οδηγιες εχει και προληπτηκη δοση δεν συμφωνης με αυτο;
Δε διαφωνώ με καμία πρόταση - κρίση ειδικών. Για την κατάλληλη στιγμή φαρμακοδοσίας...

Διαφωνώ όμως σε κάθε "επιστημονικά" αυτόκλητη, αδόκιμη, αδιάβαστη και αβάσιμη "ιατρική" πρόταση...

Και για να το εξηγήσω πως εγώ πως το βλέπω ...
"Ας φανταστούμε πως στέλνουμε μια καλή φωτογραφία της κοιλιάς μας στον καλύτερο γιατρό του κόσμου εξηγώντας αναλυτικότατα κάθε σύμπτωμα της ασθένειας που έχουμε και περιμένοντας την κατάλληλη διάγνωση της ασθένειας που έχουμε"...

Φυσικά μπορώ να καταλάβω πως προσπαθούμε ως μοναδική πηγή βοήθειας κάποιες φορές... Να σώσουμε τη ζωή ενός πουλιού.. Που κινδυνεύει.
Κι αυτό κάποιες φορές από μόνο του αρκεί.
Γιατί ακόμη και το 0,1% να σωθεί... αξίζει να συνεχίσουμε.
 
Μπορείς άνετα στο φαρμακείο να βάλεις...
Betadine σε κρέμα, Epithol, Almora (φακελάκια) βιταμίνες κάθε είδους και ασβέστιο. Πιθανόν να ξεχνώ και κάποια άλλα...
+Ultra Levure ή Liviferm που είναι προβιοτικά και δεν χαλάνε ή λήγουν πολύ άμεσα!
Να πω πως και οι βιταμίνες λήγουν οπότε να έχετε το νου σας!

Και ό,τι ανοίγουμε (από αντιβίωση μέχρι betadine) αμέσως διατήρηση στο ψυγείο ώστε να μείνει δραστικό μέχρι να λήξει! 👍
 
και τις πολυβιταμίνες στο ψυγείο;
Αναλόγως.. αν είναι σκόνη (Mutavit, fertivit κτλ) νομίζω σε δροσερό μέρος είναι μια χαρά.. αλλά αν είναι σταγόνες εγώ τις διατηρώ στο ψυγείο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
alicedros, εγώ δίνω τώρα σταγόνες και τις έχω δύο μέρες που τις άνοιξα και τις έβαλα σε δροσερό μέρος(η δεύτερη μέρα είναι η σημερινή) να τις βάλω στο ψυγείο σήμερα ή ότι έγινε έγινε;

επίσης μετά το άνοιγμα ισχύει η ημερομηνία λήξης ή αλλάζει π.χ. ενα μήνα
 
alicedros, εγώ δίνω τώρα σταγόνες και τις έχω δύο μέρες που τις άνοιξα και τις έβαλα σε δροσερό μέρος(η δεύτερη μέρα είναι η σημερινή) να τις βάλω στο ψυγείο σήμερα ή ότι έγινε έγινε;

επίσης μετά το άνοιγμα ισχύει η ημερομηνία λήξης ή αλλάζει π.χ. ενα μήνα
Εγώ τις βάζω όλες τις υγρές στο ψυγείο... εμένα γιατρός μου έχει πει ότι άπαξ και ανοίξει μετά από ένα μήνα δεν έχει δράση.. Ούτε η αντιβίωση ούτε τίποτα.. εγώ κοιτάω την ημερομηνία λήξης πάντως!
 
Back
Top