Αναπαραγωγή Τι να δωσω στους γονείς για τα ταίζουν τα μικρα cockatiel;

kostas makris

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα φίλοι μου. Σήμερα το πρωί έβγαλα μικρά κοκατίλ. Τη μπορώ να βάλω στους γονείς για τα ταίζουν εκτος απο την παπαγαλίνη και ηλιόσπορο.😕
 
βαλέ αβγό και αβγοτροφή και αργότερα βαζε και κανενα φρουτο!

*το αβγο θα το βγαλεις στο τρειωρο γιατι αλοιωνετε
 
θελω να ροτησω κατι. Γιατι εχω αρκετα πουλια αλλα δεν ξερω το συγκεκριμενο... Μπορω να αγορασω κοκατηλ και να τα εχω ελευθερα στο σπιτι σε σταντ; Ενοω οτι θα καθοντε ή θελουν και κλουβι ή μονο κλουβι; Περιμενω απαντησεις απο εμπειρους 🙂😛
 
Στάθη όλα τα πουλιά μπορούν να βγουν απ' το κλουβί, να τα έχεις ελεύθερα για κάποιες ώρες, να παίζεται κλπ με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχουν εξοικειωθεί με σενα και τα έχεις εξημερώσει. :)
 
θελω να ροτησω κατι. Γιατι εχω αρκετα πουλια αλλα δεν ξερω το συγκεκριμενο... Μπορω να αγορασω κοκατηλ και να τα εχω ελευθερα στο σπιτι σε σταντ; Ενοω οτι θα καθοντε ή θελουν και κλουβι ή μονο κλουβι; Περιμενω απαντησεις απο εμπειρους 🙂😛
αν δεν ειναι εξημερωμενο δεν θα καθεται στο σταντ.
 
αν δεν ειναι εξημερωμενο δεν θα καθεται στο σταντ.

Αυτο ειναι λαθος. Το σταντ δεν ειναι απαραιτητα για εξημερωμενα πουλια.

Το σταντ ειναι ενας χωρος που εχει παιχνιδια κι εκει τα πουλια μπορουν να διασκεδασουν. Κι ενας αγριος παπαγαλος παιζει με παιχνιδια οποτε καθεται μια χαρα.
 
Αν τηρείς ολους τους κανόνες για την ασφάλεια και την προστασία των πουλιών, μπορείς, οταν ελευθερο χρόνο και διάθεση να τα βγάζεις και εκτός κλουβιου για όση ώρα μπορέις και θέλεις. Εκέινη την ώρα μπορείς να τα εκπαιδεύεις και αν κουραστειτε ολοι απο την εκπαιδευση μπορείς να τα βαλεις στο σταντ το οποίο θα έιναι ενας χωρος δημιουργικής απασχόλησης για να απασχολούνται με τα παιχνίδια τους μονα τους υπο την επιτηρησή σου πάντα
 
Πριν απ' όλα τ' άλλα, θα πρέπει να ξέρεις, ότι εξημερωμένος ή μη, ο κάθε παπαγάλος πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχει κλουβί. Είναι ο χώρος που θα μπορεί να ηρεμήσει ή να κοιμηθεί νοιώθοντας ασφάλεια! Από κει και πέρα, το αν θα κάθεται ή όχι στο σταντ, εξαρτάται από πολλόυς παράγοντες, που θα τους ανακαλύψεις σιγά σιγά, ανάλογα αν το πουλί θα είναι ήμερο, αν πετάει κανονικά, αν του αρέσει να παίζει με παιχνίδια κλπ. Ξεκίνα από τα βασικά και κυρίως τα απαραίτητα, και καθώς θ' αναπτύσεται η σχέση σου μαζί του, ανάλογα και με τον χαρακτήρα του (εξαρτώνται πάρα πολλά απ' αυτό!), θα κρίνεις και το πώς θα τον έχεις μέσα στο σπίτι...
 
ευχαριστω για τις συμβουλες. 🙂... Εχω και ενα ζευγαρι Lovebirds και εχουν μαθει στο μπαλκονι οταν τα βγαζω απο το κλουβι πανε μια βολτα σε ολο το χωριο γτ μενω στα ιωαννινα:) και μολις τελειωσουν την βολτα επιστρεφουν πισω στο κλουβι απλα τωρα δεν διακυνδινευω να τα βγαλω γιατι εχουν μικρο να μεγαλωσουν...).. Ακου γνωμες για αυτην την συνηθεια.. Καλη η κακη; 😛
 
συγνωμη; βγαζεις βολτα εξω τα παπαγαλακια σου ετσι; και δεν φοβασαι;



το θεωρω απαραδεκτο αυτο! Χιλια δυο μπορουν να παθουν μονα τους ςκις εξω και που ξεριες μετα οτι θα ξαναγυρισουν την επομενη φορα που θα τα βγαλεις; Εσυ τους το μαθες αυτο; δεν το θεωρω καθολου σωστο αυτο!
 
συγνωμη; βγαζεις βολτα εξω τα παπαγαλακια σου ετσι; και δεν φοβασαι;



το θεωρω απαραδεκτο αυτο! Χιλια δυο μπορουν να παθουν μονα τους ςκις εξω και που ξεριες μετα οτι θα ξαναγυρισουν την επομενη φορα που θα τα βγαλεις; Εσυ τους το μαθες αυτο; δεν το θεωρω καθολου σωστο αυτο!

Θα συμφωνησω με την Μαριλενα αλλα...
Κατι παρομοιο κανουν και οι εκπαιδευτες με το λεγομενο "Free flight", σωστα...
Το οτι τα παπαγαλακια σου γυρνανε ειναι πολυ σημαντικο...
Εγω δεν θα κατεκρινα αυτην την πραξη μονο αν τα παπαγαλακια ηταν παντα υπο επιβλεψη πραγμα που ειναι απιθανο αφου απο οτι καταλαβα δεν ειναι εξημερωμενα... Και θα φευγουν μακρια...
Προσεχε λοιπον περισσοτερο...
🙄
 
ευχαριστω για τις συμβουλες. 🙂... Εχω και ενα ζευγαρι Lovebirds και εχουν μαθει στο μπαλκονι οταν τα βγαζω απο το κλουβι πανε μια βολτα σε ολο το χωριο γτ μενω στα ιωαννινα:) και μολις τελειωσουν την βολτα επιστρεφουν πισω στο κλουβι απλα τωρα δεν διακυνδινευω να τα βγαλω γιατι εχουν μικρο να μεγαλωσουν...).. Ακου γνωμες για αυτην την συνηθεια.. Καλη η κακη; 😛
εισαι πολυ τυχερος που γυρνανε πισω αν τα φοβισει κατι μπορει να τρομαξουν και να φυγουν μακρια η μπορει να τα φαει κανενα αρπαχτικο.
κατα την γνωμη μου κανεις λαθος.
 
ευχαριστω φιλοι μου, απλα αυτη την μεθοδο μου την ειχε συστησει ο κτινιατρος και ο ιδιοκτητης του πετ σοπ που επισκεπτομε... Ολο αυτο ειχε αρχισει οταν μια μερα επεσε το κλουβι (δεν ξερω πως μαλλον απο τον αερα)και τα παπαγαλακια το εσκασαν μετα απο 2 ημερες τα παπαγαλακια μου ειχαν επιστρεψει ειχαν ανοιξει το κλουβι και ειχαν μπει μεσα το θεωρησα απιστευτω αυτο και θεωρισα σωστο να τηλεφωνισω στον κτηνιατρο... Και μετα στον ιδιοκτιτη πετ σοπ και οι 2 μου ειπαν οτι αυτο δεν συμβενει συχνα και οτι αφου εγινε 1 φορα και ξααγυρισαν μπορω να το ξανακανω... Ετσι απο εκεινη την ημερα αρχισα να τ αφινω κανε εβδομαδα... Ο κτηνιατρος μου ειπε πως αυτο εγινε επειδη ο παπαγαλος εχει το ενστικτο και ξαναγυριζει εκει που μενει η μεγαλωσε... Και επειδη τα ειχα απο μικρα μαλλον γιαυτο... Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλες...
 
Back
Top