Φροντίδα Τι να κάνουμε για να βοηθήσουμε το Ringneck να μας συνηθίσει;

ΙΩΣΗΦ ΚΑΡ

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Ρέθυμνο
Την καλημέρα μου και από μένα στην όμορφη παρέα σας, έχω και ασχολούμαι χρόνια ερασιτεχνικά με καναρινάκια, πριν από 15 ημέρες χάρισαν στον γιό μου ένα παπαγάλο Ringneck πάνω από 1,5 χρόνων.
Οι γνώσεις μου πάνω στου παπαγάλους είναι ελάχιστες και κοντά σας ψάχνοντας στην ιστοσελίδα σας μαθαίνουμε με τον γιό μου ώστε το παπαγαλάκι μας να έχει τις ιδανικότερης συνθήκες διαβίωσης μαζί μας.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την συμπεριφορά του και πια θα πρέπει να είναι η δικιά μας, υπόψη ότι το παιδί που το είχε και το έδωσε στον γιό μου θεωρώ ότι εκτός από το να του ανοίγει την πόρτα να πετά στο δωμάτιο του και μετά να του βάζει λιχουδιές για να μπει πάλι μέσα δεν πρέπει να ασχολήθηκε καθόλου, έτσι λοιπόν το πουλί με το που πάμε κοντά στο κλουβί του μας γυρνά την πλάτη και εφόσον βάλουμε το χέρι μας μέσα για να του βάλουμε φρούτα ή λαχανικά το ζωάκι τρομάζει πολύ.

Εκτός από υπομονή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε να το βοηθήσουμε να μας συνηθίσει, υπόψη ότι όλα τα πρωινά είναι μόνο του με ένα ραδιοφωνάκι να παίζει χαμηλόφωνα μουσική.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Συνημμένα

  • PAPAGALOS.webp
    PAPAGALOS.webp
    12,2 KB · Προβολές: 22
Καλησπέρα ΙΩΣΗΦ,

Να σας ζήσει να το χαίρεστε! Όπως ο ίδιος ανέφερες "υπομονή" η λέξη κλειδί. Ξεκινήστε να του μιλάτε με χαμηλή φωνή, πλησιάστε το κλουβί με λίγο μίλλετ και δώστε του καθώς του μιλάτε, λιγο λίγο κάθε μέρα θα σας εμπιστευθεί σιγά σιγά. 15 ημέρες είναι πολύ νωρίς να δεις αποτελέσματα. Επίσης βάλτου και κάποια παιχνίδια να έχει να ασχολείται όσο λείπετε. Εσείς το βγάζετε εκτός κλουβιού η όχι ακόμα.
 
Να τον χαίρεστε Ιωσήφ! Με υπομονή και με το περνάτε πολύ χρόνο δίπλα του όντας μέσα στο κλουβί θα καταφέρετε πιστεύω κάτι. Επίσης να του προσφέρετε με το χέρι φαγητά που του αρέσουν πολύ αρχικά έξω απο τα κάγγελα και έπειτα απο μέσα. Χωρίς πίεση, αργές κινήσεις κι αν βλέπεις ότι τρομοκρατείται σταματάς και ξαναδοκιμάζεις άλλη φορά.
 
Καλησπέρα ΙΩΣΗΦ,

Να σας ζήσει να το χαίρεστε! Όπως ο ίδιος ανέφερες "υπομονή" η λέξη κλειδί. Ξεκινήστε να του μιλάτε με χαμηλή φωνή, πλησιάστε το κλουβί με λίγο μίλλετ και δώστε του καθώς του μιλάτε, λιγο λίγο κάθε μέρα θα σας εμπιστευθεί σιγά σιγά. 15 ημέρες είναι πολύ νωρίς να δεις αποτελέσματα. Επίσης βάλτου και κάποια παιχνίδια να έχει να ασχολείται όσο λείπετε. Εσείς το βγάζετε εκτός κλουβιού η όχι ακόμα.
Ευχαριστώ όχι δεν τον βγάζει ο πιτσιρικάς έξω για να μην τον στρεσάρει στην προσπάθεια του να το ξαναβάλει στο κλουβί, να δοκιμάσουμε τι λέτε;
 
Για εμένα, σωστά το σκέφτεστε Ιωσήφ. Δεν έχει κανένα νόημα το να αφήνει κάποιος ένα πουλί να πετάει ελεύθερο αλλά φοβισμένο μέσα σε ένα δωμάτιο, να τρακάρει πιθανότατα σε τοίχο ή κάτι άλλο απο τον φόβο του κι έπειτα να το κυνηγήσεις για να το πιάσεις για να το ξαναβάλεις μέσα και στο τέλος να νομίζεις κι ότι ευχαριστήθηκε τη "βόλτα". Σιγά σιγά, αφήστε τον να ηρεμήσει, να σας συνηθίσει και προσπαθήστε να τον εξημερώσετε μέσα στο κλουβί.
 
Back
Top