Αναπαραγωγή Τι να κάνω για να έχω επιτυχημένη αναπαραγωγή;

OmarTheYelow

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
kalamata
Καλώς σας βρήκα! Πριν από χρόνια μου έδωσαν ένα αρσενικό καναρίνι. Το αγάπησα. Αγόρασα και ένα θηλυκό να γίνουν ζευγάρι. Δοκίμασα, από περιέργεια, να τα βάλω να αναπαραχθούν. Πέτυχε αμέσως. Δύο χρονιές είχα νέα καναρίνια, μέχρι που δέχτηκα επίθεση από πουλί. Δεν έμεινε κανένα ζωντανό... Εδώ και δύο χρόνια έχω τον Omar και περίπου 1,5 χρόνο και την Ελευθερία. Ο Omar τραγουδάει χαμηλόφωνα και μάλλον είναι απαρατήρητος στους γείτονες όμως εγώ τον λατρεύω. Θέλω να κάνει παιδιά με την Ελευθερία αλλά δεν τα καταφέρνουμε. Η κανάρα γεννά όλο το χρόνο, είτε μόνη είτε μαζί με τον Omar, αλλά τα αυγά της πάντα είναι κλούβια.
 
Το σίγουρο είναι ότι κάτι γίνεται λάθος! Διαβάστε προσεκτικά το κάτωθι άρθρο του κυρίου Γερολυματου που είναι αναλυτικοτατο και οδηγεί βήμα-βήμα! Και εάν έχετε απορίες εδώ είμαστε! https://petbirds.gr/article/pairing-canaries/
 
Η κανάρα γεννά όλο το χρόνο
Η κανάρα γεννάει όλο το χρόνο γιατί το περιβάλλον που ζει μοιάζει με αυτό της άνοιξης και του καλοκαιριού. Υπάρχει δηλαδή διάρκεια ημέρας 14 ώρες τουλάχιστον, είτε με φυσικό φωτισμό είτε με τεχνητό (φωτιστικά) και η θερμοκρασία είναι πάντα πάνω από 20 βαθμούς. Αν αρχίσουν τα πουλάκια να ζουν σε περιβάλλον που ξημερώνει και βραδιάζει με το φως του ήλιου, όλα θα διορθώσουν.
 
@Stavros Ευχαριστώ για την πληροφορία! Την κανάρα την έχω στο μπαλκόνι (στα μεγάλα κρύα την έβαζα μέσα είναι η αλήθεια όμως χωρίς φως). Έξω στο μπαλκόνι ο φωτισμός είναι χαμηλός, από απέναντι διαμερίσματα, σχετικά μακρινά. Θα ήταν λάθος εάν τα βράδια κάλυπτα το κλουβί της με κάποια πετσέτα;
 
Έχει δαχτυλίδι το πουλί . Και αν ναι είναι της αλλοδαπής ο μάγκας ;
 
Καλησπέρα.
Η κανάρα γεννά όλο το χρόνο, είτε μόνη είτε μαζί με τον Omar,
Πόσα είναι τα περισσότερα αυγά που έχεις δει στην φωλιά ?
Ο Omar τραγουδάει χαμηλόφωνα και μάλλον είναι απαρατήρητος στους γείτονες
Μήπως ο Ομάρ δεν είναι τόσο αρσενικός ?
Ένα πυρωμένο αρσενικό όταν θέλει να ζευγαρώσει σίγουρα δεν περνάει απαρατήρητο.
Αν θέλεις ανέβασε ένα video την ώρα που κελαηδάει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Πέρσι που τα είχα βάλει να ζευγαρώσουν η κανάρα έκανε τέσσερα αυγά, δύο φορές, γιατί τα έβαλα δύο φορές στη ζευγαρώστρα. Από το καλοκαίρι που η κανάρα είναι στο πάνω κλουβί και ο Ομάρ στο κάτω, η θηλυκιά κάνει κατά διαστήματα αυγά, ένα με δύο. Επίσης, παρότι είναι μόνη, κόβει την εφημερίδα και βάζει και στην ποτίστρα και στην ταϊστρα, σαν να θέλει να φτιάξει εκεί φωλιά
 
η θηλυκιά κάνει κατά διαστήματα αυγά,
Προφανώς είναι πυρωμένη.
Δώσε μας μερικές επιπλέον πληροφορίες.
1. Έχεις ζευγαρώστρα ?
2. Αυγοτροφή ή αυγό πόσο τακτικά δίνεις ?
3. Η διατροφή τους περιλαμβάνει λαχανικά ?
4. Οι σπόροι είναι επώνυμοι συσκευασμένοι ?
5. Τα πουλιά είναι κοινά ή κάποια ιδιαίτερη ράτσα ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
1. Δύο ζευγαρώστρες. Στη μία ο αρσενικός, στην άλλη η θηλυκιά. Δεν βλέπονται
2. Μία φορά την εβδομάδα αυγό, μία φορά την εβδομάδα αυγοτροφή
3. Μαρούλι δύο φορές την εβδομάδα τον τελευταίο μήνα, πιο πριν είχα αρκετό καιρό να δώσω λαχανικά.
4. Σπόροι από το μαγαζί που τους φτιάχνει το ίδιο
5 Τα πουλιά κοινά
 
Η κανάρα σου δείχνει με την συμπεριφορά της ότι είναι έτοιμη.
Αν και είναι λίγο νωρίς στην θέση σου θα τα έβαζα σε ζευγαρώστρα με τοποθετημένο το διαχωριστικό (κάγκελο).
Οι 2 ακριανές πατήθρες στην μέση (όσον αφορά το ύψος) της ζευγαρώστρας και 1 χαμηλά στο κέντρο.
Έλεγχος στα νύχια του αρσενικού και κόψιμο αν χρειάζονται πριν τον βάλεις στην ζευγαρώστρα.
Με το κάγκελο τοποθετημένο ελέγχεις συμπεριφορές, αν δεις τον κάναρο να την ταΐζει και να της κελαηδάει και την κανάρα να τον ακούει και να γέρνει το κορμί της χαμηλά θα βάλεις φωλιά (με τσόχα στον πάτο) και θα δώσεις νήμα φωλιάς.
Όταν η κανάρα έχει μισοφτιάξει την φωλιά τραβάς το διαχωριστικό και τα αφήνεις στην ησυχία τους.

Πριν τα βάλεις στην ζευγαρώστρα να πάρεις άμμο καθαριότητας για πουλιά και να στρώσεις ένα στρώμα στον πάτο του κλουβιού, βοηθά στην καθαριότητα του κλουβιού.
Υπάρχουν και άλλα υποστρώματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για το ίδιο λόγο, οι κουτσουλιές στεγνώνουν γρήγορα και δεν μυρίζουν.
Η εφημερίδα είναι τελείως ακατάλληλη για πολλούς λόγους.
Μαρούλι δύο φορές την εβδομάδα τον τελευταίο μήνα,
Μπορείς να δίνεις και άλλα όπως μπρόκολο και άγρια.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε πάντα τοποθετημένο στο κλουβί.
Επίσης εφοδιάσου με 5-6 πλαστικά αυγά (ομοιώματα) για καναρίνια και να έχεις πάντα διαθέσιμο υγρό ασβέστιο.
 
Μπορείς να δίνεις και άλλα όπως μπρόκολο και άγρια.
Σκεφτόμουν να ανοίξω νέο θέμα για κάποιες απορίες σχετικά με τη διατροφή και συγκεκριμένα τα λαχανικά κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγής αλλά παίρνοντας πάτημα από εδώ θα θέσω το ερώτημα μου σε αυτό το θέμα μιας και είναι σχετικό.
Διαβάζοντας αρκετά για την αναπαραγωγή και την προετοιμασία των καναρινιών, μιας και σκέφτομαι να κάνω και εγώ μια προσπάθεια, διάβασα για κάποια λαχανικά που επηρεάζουν το μεταβολισμό και την απορρόφηση του ασβεστίου.
Μέσα σε αυτά είναι και το μπρόκολο αν θυμάμαι καλά.
Όποτε πόσο ασφαλές είναι να δίνουμε αυτά τα λαχανικά κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγής;
Ποια λαχανικά θα λέγατε ότι μπορούμε να δίνουμε με ασφάλεια κατά την αναπαραγωγική προετοιμασία;

Ζήτω συγνώμη αν είναι λάθος το ερώτημα μου σε αυτό το θέμα και αν κρίνουν οι διαχειριστές ότι πρέπει να απομακρυνθεί ας το πράξουν.
 
διάβασα για κάποια λαχανικά που επηρεάζουν το μεταβολισμό και την απορρόφηση του ασβεστίου.
Μέσα σε αυτά είναι και το μπρόκολο αν θυμάμαι καλά.
Όχι το μπρόκολο, το σπανάκι.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ στο σπανάκι το κάνει ξεκάθαρο ότι καλό είναι να το αποφεύγουμε κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου.
Στο μπρόκολο από την άλλη αναφέρει ότι περιέχει και αυτό οξαλικά.
Γι'αυτό έχω μπερδευτεί λίγο και όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.
Μπρόκολο
 
Στο μπρόκολο από την άλλη αναφέρει ότι περιέχει και αυτό οξαλικά.
Εμπειρικά θα σου απαντήσω ότι δίνω μπρόκολο όλες τις περιόδους μαζί με τριμμένο καρότο και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
 
@OmarTheYelow , Δεν ειναι μυστικο το τι χρειαζετε για μια σωστη παραγωγικη περιοδο φιλε μου, οπως ειπαν και τα παιδια εδω σωστη διατροφη καθ’ολην την διαρκεια του χρονου , παραπανω αυγουλακη(πρωτεινη)κατα την περιοδο ζευγαρωματος και σταδιακη αυξηση της φωτοπεριοδου στης 13,5~14 ωρες ημερησιως.Η Θερμοκρασια παιζη και αυτη τον ρολο της αλλα σε πιο δευτερο επιπεδο(18 με 23 βαθμους) ειναι μια ιδανικη θερμοκρασια.Το μπροκολο , μηλο ,μαρουλι παντα ειναι καλοδεχουμενα απο τα πουλια αλλα κατα την γνωμη μου οχι πανω απο δυο φορες την βδομαδα για να αποφευχθουν τυχον εντερικα (Παντα καλο πλυσιμο)Kαλη επιτυχια σου ευχομαι
 
Back
Top