Ασθένειες Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπάτζι μου, αρρωστησε

vassilis29

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2009
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδία..
Δυστυχώς ο λόγος που γράφω δεν είναι καλος.. Το εγγλεζάκι μου εδώ και δέκα μέρες δεν είναι καλά, είναι κακόκεφο, είχε νερουλές κουτσουλιές και φουσκώνει τα φτερά του.. Τρώει και πίνει νερό αλλά χάνει την ισσοροπία του λιγάκι.. Πήρα απο πετ ένα αντιβιοτικό και μου ειπαν να το βάζω στο νερό για επτά ημέρες.. Περασαν τρεις.. Οι κουτσουλιές έγιναν λιγακι πιο σφιχτές αλλα δεν το βλέπω και πολύ καλύτερα.. Τι να κάνω για να το βοηθήσω; Ο πετσοπας μου ειπε πως κάποιο αναπνευστικό πρέπει να είναι αφού φουσκώνει το πουλί.. Εσεις τι λέτε;
 
Να το πάς αμέσως σε έναν πτηνίατρο!
Πως του έδωσες αντιβίωση χωρίς να ξέρεις την αιτία του προβλήματός του; Εχεις αργήσει ήδη πάρα πολύ... Καθε ωρα που περνάει είναι κρίσιμη για το πουλάκι...

Σκέψου, θα εμπιστευοσουν ποτέ σε έναν μπακάλη την υγεία το παιδιού σου;:)

Δες αυτο https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Δσυστυχώς χθες αργα το βράδυ η μικρή κίκι έφυγε.. Δεν προλαβα να τη βοηθήσω..στεναχωρεθηκα πολύ.. Τώρα το άλλο μπάτζι έχει μείνει μόνο του.. Δεν δείχνει να έχει κολλήσει απο το άλλο κάτι, πως μπορώ να το προφυλλάξω για να μην αρρωστήσει και αυτό? να συνεχίσω να βάζω στο νερό αντιβίωση(tabernil) προληπτικά για να μην έχει κολλήσει;
 
Λυπαμαι για την απωλεια σου...
να μη βαλεις αντιβιωση αφου δεν ξερεις αν κ τι εχει!
Μπορεις να το πας σε πτηνιατρο για μια προληπτικη εξεταση
 
Tο είδα το μηνυμα αυτό Κωνσταντίνε, ελεγα μήπως ξέρει η ανατολή κανέναν πιο κεντρικά γιατί αυτός στον Εύοσμο έίναι αρκετά μακρυά. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.. Να στε καλά..
 
Back
Top