Φροντίδα Τι να κάνω για να με γνωρίσουν τα cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melirito
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melirito

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Πόρτο Ράφτη
γειά σας παιδιά και γώ έχω δύο κοκατιλ τη Λάρα και τον Σπύρο. το θηλυκό το έχω 5 μήνες και το αρσενικό τρίς βδομάδες. Πριν μια εβδομάδα άνοιξε η πόρτα που δεν ήταν καλά κλησμένη και βγήκαν για πρώτη φορά. Από τότε τα έχω βγάλει ακόμα δύο αλλά πάνε και κουτουλάνε στο τζάμι πριν προλάβ να τραβίξω τις κουρτίνες. μετά τα αφήνω να ξεμουδιάσουν λίγο να ηρεμίσουν και προσπαθώ σιγά σιγά να τα ξαναβάλω στο κλουβί. Η Λάρα κάθίσε μία φορά στο δάκτηλό μου αλλά δεν το ξαναέκανε. Τους μιλάω πολύ και προσπαθώ να τα ακουμπίσω αλλά δεν μ 'αφήνουν. Τρομάζουν και δεν ξέρω τι να κάνω για να με γνωρίσουν. τρώνε από το χέρι μου αλλά δεν με ακουμπάνε.
 
εμενα φιλε ο αρσενικος καθεται πανω στο κλαδι που του κραταω και με το δαχτυλο του αλλου χεριου του ακουμπαω την κοιλιτσα κι ανεβαινει αλλα φευγει γρηγορα παει στο θηλυκο μου..σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα χωρισω για ενα διαστημα. Παντως προσπαθησε μεσα στο κλουβι οταν ειναι να βαλεις το χερι σου στην κοιλιτσα του.. Ακομα κι οταν φευγει να επιμενεις αλλα σιγα σιγα.. Εγω μια βδομαδα τον εχω τον αρσενικο και καθησε αμεσως μετα απο 3 μερες αλλα οταν εφευγε επεμενα μεσα στο κλουβι μεχρι να κατσει. Τωρα καθεται κι εξω αλλα επηρεαζεται απο το θηλυκο μου αυτο ειναι πλεον το προβλημα προσπαθησε κι εσυ και πες μας. Ας μας πει καποιος που ξερει αν ειναι καλο να μην τα δωσουμε φαγητο για καποιες ωρες για να φανε απο το χερι μας!



αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα με το να βαζεις το κλαδακι κατω απο την κοιλιτσα τους για να μαθουν οταν νιωθουν κατι στην κοιλιτσα τους ν ανεβαινουν και μετα βαλε το χερι σου!
 
κάθε πράγμα στον καιρό του. Καταλαβαίνω πόσο πολύ θες να κάθονται πάνω σου, αλλα με επιμονή,υπομονή και αγάπη θα τα καταφέρεις. Τρώνε απο το χέρι σου, σε λίγο θα αρχίσουν να ανεβαίνουν κ πάνω, μν τα πιέζεις να σε αγαπήσουν,θα το κάνουν μόνα τους όταν νιώσουν πως μπορούν να σε εμπιστευτούν κ είναι σίγουρα πως δε θα τους κάνεις κακό
καλο κουράγιο
 
ωραία τα λέτε και θα προσπαθίσω . όταν προσπαθώ να την ακουμπίσω φεύγει και δεν επιμένω πολύ γιατί μετά πάει πισω πισω στο κλουβί της και καταλαβαίνω πως δεν θέλει όσο για το Σπύρο αυτός ακόμα και στο φαί όταν του δίνω από το χέρι όπως σήμερα με το αυγό που του αρέσει πολύ δεν ερχόταν να τσιμπίσει όπως έκανε η Λάρα αλλά περίμενε να του το αφήσω μέσα στο κλουβί για να ορμήξει. Κάτι άλλο, θέλω να τους πάρω μεγαλήτερο κλουβί για να ζευγαρώσουν αλλά είναι πολύ ακριβά. Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ κάτι οικονομικό;
 
πές μας μια τιμή maximum που θέλεις, γιατί το ακριβό είναι επίσης σχετικό για τον καθένα μας. Και όσο για το Σπύρο που δεν έρχεται... Περιμενε κ θα έρθει, δεν έχουν όλα τα πουλια την ίδια προσωπικότητα
 
οχ δεν μου απάντησε κανείς μάλον ζητάω πολλά έ; κάτι άλλο να ρωτήσω ; χθες έκανε πολύ ζέστη και πήρα το ψεκαστηράκι και τα κατάβρεξα λίγο. Το είχα ξανακάνει και το καλοκαίρι αλλά όχι τόσο πολύ γιατί δεν είξερα αν της άρεσε. χθες πάντως είδα ότι ερχόταν κοντά και μάλιστα και ο Σπύρος που δεν μέχει συνηθίσει ερχόταν μπροστά. Κάποια στιγμή ήταν αρκετά βρεγμένα και γλιστρούσαν, έκανα καλά;
 
κάτι άλλο να ρωτήσω ; χθες έκανε πολύ ζέστη και πήρα το ψεκαστηράκι και τα κατάβρεξα λίγο. Το είχα ξανακάνει και το καλοκαίρι αλλά όχι τόσο πολύ γιατί δεν είξερα αν της άρεσε. χθες πάντως είδα ότι ερχόταν κοντά και μάλιστα και ο Σπύρος που δεν μέχει συνηθίσει ερχόταν μπροστά. Κάποια στιγμή ήταν αρκετά βρεγμένα και γλιστρούσαν, έκανα καλά;
Δεν είναι κακό αυτό που έκανες. Υπάρχουν πουλιά μάλιστα που τρελαίνονται για μπάνιο με το ψεκαστήρι. Χρειάζεται προσοχή μόνο για να μην κρυώσουν και ειδικά όταν είναι κρύος ο καιρός.
 
Back
Top