Διατροφή Τι να κάνω για να μην τρώει μόνο καναβούρι;

dimitrios.f

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
217
Πόλη
Βόλος
Kαλησπερα σε ολους.
Απ οτι βλεπω απο την συντομη εμπειρία μου, οτι θελουν αυτα
τρώνε. Εδω ο κύριος στην φωτογραφια εχει επιλεξει κι εχει φαει μονο τα καναβούρια
και κανενα δυο σκόρπια σποράκια απ τα υπολοιπα.
Επειδη αντιλαμβάνομαι οτι δεν ειναι σωστο,τι να κανω;
να τον αφησω να πεινάσει μεχρι να φαει και τ αλλα;☹
Κι ενταξει αυτος που ειναι μονος... Με τα ζευγαρια που εχουν αυγα και κανουν κι
αυτα το ιδιο τι γινεται;
 

Συνημμένα

  • thumbnail_20170430_174006_resized.webp
    thumbnail_20170430_174006_resized.webp
    41,8 KB · Προβολές: 24
Αλλαζω καθε τρείς μερες και γεμιζω την μιση τα'ί'στρα περιπου
 
Μια κουταλιά του γλυκού την ημέρα. Θα την αλλάζεις κάθε μέρα. Θα μάθει να τρώει έτσι όλους τους σπόρους.
ευχαριστω
το εκανα και αυτο, απλα οταν τελειωσουν αυτα που τους αρεσουν καθονται στην τα'ί'στρα
και την κοιτανε.. Δεν τρωνε.φοβαμαι οτι μένουν νηστικα
 
ευχαριστω
το εκανα και αυτο, απλα οταν τελειωσουν αυτα που τους αρεσουν καθονται στην τα'ί'στρα
και την κοιτανε.. Δεν τρωνε.φοβαμαι οτι μένουν νηστικα
Για πόσες μέρες το δοκίμασες αυτό;
Εγώ λέω να το κάνεις απλώς σταδιακά. Να αρχίσεις κάθε φορά να βάζεις λιγότερη ποσότητα έως ότου να φτάσεις να του βάζεις μια κουταλιά του γλυκού. Εγώ έτσι κάνω, ενώ στην αρχή γέμιζα όλη την ταΐστρα. Δοκίμασε το. Και να μην φάνε την πρώτη μέρα, θα φάνε τη δεύτερη. Δεν νομίζω να κάτσουν να μείνουν νηστικά.
 
Αν το μείγμα που τους δίνεις έχει περισσότερο από το κανονικό κανναβούρι (σχεδόν απίθανο) τότε ίσως θα πρέπει να αραιώσεις το μείγμα, σε διαφορετική περίπτωση συνεχίζεις όπως περιγράφεις.
Πάντα τα πουλιά τρώνε πρώτα τους "καλούς" και "νόστιμους" σπόρους και μετά σιγά σιγά πάνε και στους υπόλοιπους.
Λάθος πάντως στην τροφοδοσία δεν κάνεις. Για το μείγμα αν θέλεις μπορούμε να το δούμε.
 
Για πόσες μέρες το δοκίμασες αυτό;
Εγώ λέω να το κάνεις απλώς σταδιακά. Να αρχίσεις κάθε φορά να βάζεις λιγότερη ποσότητα έως ότου να φτάσεις να του βάζεις μια κουταλιά του γλυκού. Εγώ έτσι κάνω, ενώ στην αρχή γέμιζα όλη την ταΐστρα. Δοκίμασε το. Και να μην φάνε την πρώτη μέρα, θα φάνε τη δεύτερη. Δεν νομίζω να κάτσουν να μείνουν νηστικά.

θα το εφαρμόσω σιγα σιγα... Θα ειναι καλυτερο γι αυτα να τρωνε απ ολα...
ευχαριστω...
 
Αν το μείγμα που τους δίνεις έχει περισσότερο από το κανονικό κανναβούρι (σχεδόν απίθανο) τότε ίσως θα πρέπει να αραιώσεις το μείγμα, σε διαφορετική περίπτωση συνεχίζεις όπως περιγράφεις.
Πάντα τα πουλιά τρώνε πρώτα τους "καλούς" και "νόστιμους" σπόρους και μετά σιγά σιγά πάνε και στους υπόλοιπους.
Λάθος πάντως στην τροφοδοσία δεν κάνεις. Για το μείγμα αν θέλεις μπορούμε να το δούμε.

Καλησπέρα αγαπητέ Γιάννη.
στην αρχη πριν μπω στο σάιτ εδω, επαιρνα χύμα τροφες απο τα πετ σόπ.
οταν αρχισα να διαβαζω εδω τα διαφορα ποστ δια την διατροφη, πηγα και πηρα
versele laga premium... Που εχει πολυ λιγο καναβουρι μεσα απ οτι εχω προσεξει...
ε... Ουτε στις ταίστρες δεν καθονται... Το κοιτανε και φευγουνε. 🙂
 
ε... Ουτε στις ταίστρες δεν καθονται... Το κοιτανε και φευγουνε...
Θα το μάθουν...
Να τους πεις "αυτού που ήξεραν... Να τα ξεχάσουν"
Τα επώνυμα μείγματα είναι προσεγμένα.. και συνεπώς καταλληλότερα.
 
Θα το μάθουν...
Να τους πεις "αυτού που ήξεραν... Να τα ξεχάσουν"
Τα επώνυμα μείγματα είναι προσεγμένα.. και συνεπώς καταλληλότερα.

😀... Ενταξει Αρχοντα...
θα πεσει νηστεία αλλα θα μαθουνε...
οχι τιποτ' αλλο, αλλα ειναι καλο και για την τσεπη μας να υπαρχει ισορροπια...
 
Καλό για την τσέπη μας και ακόμα καλύτερο για αυτά.
Πρέπει να τρώνε από όλους τους σπόρους και όχι ότι τους αρέσει περισσότερο.
 
Και εμείς πάνω κάτω το ίδιο θα κάναμε αν μας έβαζαν διάφορα φαγητά κάθε μέρα στην κουζίνα μας, όπως πίτσες, σουβλάκια, φακές και μπάμιες. Πρώτα θα ξεπαστρεύαμε τη σαβούρα και μετά θα έπρεπε να κάνουμε λιτανεία για να φάμε τα λαχανικά.
 
Back
Top