Διατροφή Τι να κάνω για να φυτρώσουν οι σπόροι και τι να κάνω με τις βιταμίνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αγόρασα αυτό το φακελάκι με σπορους από το pet shop, θεωρώντας ότι εάν τους βάλω σε βαμβάκι με νερό θα φυτρώσουν, όμως τίποτα. Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω; Οι οδηγίες είναι στα γερμανικά!
Επίσης, ζήτησα πόσιμες βιταμίνες, και μου έδωσαν το μπουκαλάκι της φωτογραφίας, λέγοντάς μου να προσθέτω 5 σταγόνες στην ποτίστρα. Τους το δίνω εδώ και 4-5 μέρες. Να το σταματήσω; Τους προσφέρει κάτι; Σας ευχαριστω
13296036_1043757019025177_1465025750_n.webp
 
Αγόρασα αυτό το φακελάκι με σπορους από το pet shop, θεωρώντας ότι εάν τους βάλω σε βαμβάκι με νερό θα φυτρώσουν, όμως τίποτα.
Αυτό νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη, πως είναι ανταλλακτικό φακελάκι και το βασικό σκεύασμα περιέχει ένα πλαστικό με πετραδάκια σαν υπόστρωμα για φύτρωμα. Το βαμβάκι δεν είναι κατάλληλο υλικό πάντως.
Οι βιταμίνες είναι συγκεκριμένες. Όταν θέλουμε απλά ως εκ περισσού να προσφέρουμε κάποιο συμπλήρωμα στα πουλάκια μας, δίνουμε ένα πολυβιταμινούχο που να έχει βέβαια και D. Τα καλύτερα είναι οι σκόνες, που ή διαλύονται σε νερό και προστίθενται στην αυγοτροφή για υγρασία ή μπαίνουν στην αυγοτροφή στεγνά ως είναι. Διάλεξε από εδώ ένα συμπλήρωμα διατροφής για πτηνά.
 
@maria p, Ευχαριστώ πολύ Μαρία μου. Βέβαια, είναι τόσα πολλά που θέλει διάβασμα... Όσον αφορά τους σπόρους, δεν το ήξερα. Θα τους δίνω τις φύτρες με φακή που φτιάχνω ήδη.
 
Το αρχικό υπόστρωμα που πουλάνε, υποτίθεται είναι αποστειρωμένο αλλά δεν έχουν καλή βλαστικότητα και με τον καιρό γίνεται χάλια. Εγώ κάποτε που το πήρα το φοβήθηκα. Φύτρα κάνεις αυτά που ξέρεις από το άρθρο καθώς και από τους ίδιους τους σπόρους των πουλιών.
 
Επίσης, ζήτησα πόσιμες βιταμίνες, και μου έδωσαν το μπουκαλάκι της φωτογραφίας, λέγοντάς μου να προσθέτω 5 σταγόνες στην ποτίστρα. Τους το δίνω εδώ και 4-5 μέρες. Να το σταματήσω; Τους προσφέρει κάτι;
.. Οι βιταμίνες ή οποιοδήποτε άλλο συμπλήρωμα διατροφής δίνουμε στα πτηνά μας,τους προσφέρει μόνο όταν ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες της εκάστοτε εταιρείας στο σκεύασμα!
εγώ χρησιμοποιώ της landmark,τα κάτωθι..
l1.webp
l2.webp
 
Θα τους δίνω τις φύτρες με φακή που φτιάχνω ήδη.
Μπορείς να δοκιμάσεις και σιτάρι! Εγώ σήμερα θα δοκιμάσω σιτάρι πρώτη φορά! 😉

Επίσης, ζήτησα πόσιμες βιταμίνες, και μου έδωσαν το μπουκαλάκι της φωτογραφίας, λέγοντάς μου να προσθέτω 5 σταγόνες στην ποτίστρα. Τους το δίνω εδώ και 4-5 μέρες. Να το σταματήσω; Τους προσφέρει κάτι;
Επειδή είμαι σίγουρη πως τους παρέχεις τα πάντα με φυσική διατροφή (λαχανικά, φρούτα, φύτρα, αυγό, αυγοτροφή κτλ) όχι δεν τους προσφέρουν τίποτα! 😛
 
Το αρχικό υπόστρωμα που πουλάνε, υποτίθεται είναι αποστειρωμένο αλλά δεν έχουν καλή βλαστικότητα και με τον καιρό γίνεται χάλια. Εγώ κάποτε που το πήρα το φοβήθηκα. Φύτρα κάνεις αυτά που ξέρεις από το άρθρο καθώς και από τους ίδιους τους σπόρους των πουλιών.
Μαρία μου, εγώ πήρα τους σπόρους για ποικιλία μήπως και ενισχύσω την διατροφή τους παραπάνω. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω, θα συνεχίσω αυτό που ήδη κάνω. Έχω διαβάσει το άρθρο για τις φύτρες. Όταν λες τους σπόρους, εννοείς από την τροφή τους;

.. Οι βιταμίνες ή οποιοδήποτε άλλο συμπλήρωμα διατροφής δίνουμε στα πτηνά μας,τους προσφέρει μόνο όταν ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες της εκάστοτε εταιρείας στο σκεύασμα!
εγώ χρησιμοποιώ της landmark,τα κάτωθι..
View attachment 41725
View attachment 41726
Και πάλι Δημήτρη, παίζει ρόλο εάν είναι μεγάλη ή μικρή η ποτίστρα, άλλα λένε τα Pet shop και άλλα οι οδηγίες κλπ... Καλύτερα φυσική διατροφή πλούσια σε βιταμίνες και ασβέστιο, και ενίοτε κανένα συμπλήρωμα...

Μπορείς να δοκιμάσεις και σιτάρι! Εγώ σήμερα θα δοκιμάσω σιτάρι πρώτη φορά! 😉


Επειδή είμαι σίγουρη πως τους παρέχεις τα πάντα με φυσική διατροφή (λαχανικά, φρούτα, φύτρα, αυγό, αυγοτροφή κτλ) όχι δεν τους προσφέρουν τίποτα! 😛
Αλίκη μου, σιτάρι συσκευασμένο εννοείς που πουλάει το super market? Τα υπόλοιπα τους τα παρέχω...
 
Πείτε - πείτε :)
😀 Ο. Κ ΑΠΛΑ και εύκολα.
Ενα φλυτζανάκι του Ελληνικού καφέ σπόρια (οικονομικα στην αρχή) σ' ένα μικρό σουρωτήρι. Γεμίζουμε ένα ποτήρι νερό μέχρι ψηλά και βάζουμε το σουρωτηράκι με τους σπόρους, να κάτσει ώστε οι σπόροι να είναι βυθισμένοι στο νερό. Βέβαια η διάμετρος του ποτηριού πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη απο αυτήν του σουρωτηριού. Τους αφήνουμε όλη την νύχτα. Την επόμενη το πρωί ξεπλένουμε με άφθονο νερό για 1 λεπτό. Απο εδώ και μετά αφήνουμε το σουρωτήρι πλέον εκτός νερού ξεπλένοντας μόνον τους σπόρους κάτω απο την βρύση 3-4 φορές την ημέρα για μερικά δευτερόλεπτα. Σε δυο -τρείς μέρες θα έχουμε τα πρώτα μας φύτρα!
 
😀 Ο. Κ ΑΠΛΑ και εύκολα.
Ενα φλυτζανάκι του Ελληνικού καφέ σπόρια (οικονομικα στην αρχή) σ' ένα μικρό σουρωτήρι. Γεμίζουμε ένα ποτήρι νερό μέχρι ψηλά και βάζουμε το σουρωτηράκι με τους σπόρους, να κάτσει ώστε οι σπόροι να είναι βυθισμένοι στο νερό. Βέβαια η διάμετρος του ποτηριού πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη απο αυτήν του σουρωτηριού. Τους αφήνουμε όλη την νύχτα. Την επόμενη το πρωί ξεπλένουμε με άφθονο νερό για 1 λεπτό. Απο εδώ και μετά αφήνουμε το σουρωτήρι πλέον εκτός νερού ξεπλένοντας μόνον τους σπόρους κάτω απο την βρύση 3-4 φορές την ημέρα για μερικά δευτερόλεπτα. Σε δυο -τρείς μέρες θα έχουμε τα πρώτα μας φύτρα!
Κάπως έτσι έκανα και τις φακές! Σε βάζο με νερό για 5 ώρες, μετά τις ξέβγαλα, και συνέχισα έτσι με τα ξεβγάλματα (σούρωνα τα νερά μη μένουν και μυρίσουν) ώσπου βλάστησαν.
 
Ελεαννα κοίταξε στείλε αν μπορείς μια φωτογραφία τις οδηγίες να σου πω τι λένε ξέρω από γερμανικά !
Στέλιο καλημέρα, τώρα είδα το μύνημά σου! Θα στις στείλω, αλλά τελικά μάλλον δεν κάνουν, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω...
 
Επειδή ψάχνω και ξαναψάχνω,υπάρχει κάποια αναφορά σε συγκεκριμένο σκεύασμα στην αγορά, με 3-4 σπόρους και καλά αποτελέσματα; Τελευταία με σπόρια απο βιολογικά είχα αποτυχίες. Σε άλλο site-σπόρων διάβασα πως πρέπει να τα βλέπει και ο ήλιος,ισχύει;
Έχω βρεί αυτό http://www.birdmarket.gr/trofes-pouliwn/sporia-memonomena/Versele- Laga -Germitation- Seeds - Σπόροι -Βλαστώματος- 1kg αλλά νομίζω έχει μπόλικο ρούπσεν, πράγμα που δεν πολυθέλω.
 
Η αλήθεια Δημήτρη είναι οτι περιέχει 56 % rapeseed
ομως δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει.
"Εχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο που δε το θές;
Μη νομίζεις οτι τα πουλιά θα τρέφοντε αποκλειστικά με αυτόν το σπόρο
ΑΛΛΑ ούτε και εσύ θα φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα.
Θα υπολογίζεις να τους πέφτει απο λίγη ποσότητα ετσι ώστε να την καταναλώνουν γρήγορα και
να μην χαλάει στην ταίστρα. Ενα καλό τρικ είναι να την αναμιγνύεις με την αυγοτροφή.
Δεν είναι εύκολο πράγμα η φύτρα. Είναι μια δύσκολη και επίπονη διαδικασία που απαιτεί
συνέπεια και πρόγραμμα.
Το μείγμα που έβαλες στο λίνκ έχει πολύ μεγάλο ποσοστό βλάστησης και σχεδόν όλα τα σπόρια
σκάνε ταυτόχρονα.
Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις.
 
Και να σκεφτείς Μπάμπη, οτι είχα δεί αναφορά σου σε άσχετο θέμα και ήθελα έσενα συγκεκριμένα να ρωτήσω:D.
Θα πάρω αύριο ένα μεγάλο σουρωτήρι όπως του κυρίου Μάκη και θα δοκιμάσω και το παραπάνω προιόν.
Για το ρούπσεν το είπα γιατί αρκετοί είναι κάπως σκεπτικοί απέναντί του. Επίσης έχω κόκκινο πουλάκι, αλλά δε με νοιάζει και πολύ η συνέπειά του στο χρώμα βάσης του την συγκεκριμένη στιγμή.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top