Ασθένειες Τι να κάνω για το στραβό πόδι νεοσσού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roti

PB Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Κασσανδρεία
Γεια σας!

Μόλις διαπίστωσα ότι ένας νεοσσός 10 ημερών έχει στραβά το ένα το πόδι.
Όπως κάθεται, το ένα του ποδαράκι δεν είναι κάτω από την κοιλιά του αλλά προεξέχει, κάθεται στραβά.

Μπορώ να κάνω κάτι;
Ευχαριστώ.
 
Μια φωτογραφία θα βοηθήσει σίγουρα, όποτε μπορέσεις ανέβασε μας. Δεν ξέρω εάν στην προκειμένη περίπτωση ισχύει αυτό αλλά έχω δει ότι σε νεοσσούς με στραβά/σπασμένα πόδια κάνουν έναν "γύψο". Από οδοντογλυφίδα και γάζα τύλιγμα.
 
Βασικά θα ξεκινήσουμε με την πάγια άποψη πως αν υπάρχει γιατρός ειδικός καλύτερα να το πας να το δει και να σας βοηθήσει... και το θεωρώ εφικτό να βελτιωθεί η εικόνα του...
Αν υπάρχει κίνηση στα δάχτυλα που έχει μαζεμένα τότε ίσως είναι πιθανόν να βελτιώσουμε την εικόνα και τη λειτουργικότητα του ποδιού.
Αν ναι.. Τότε θα χρειαστεί νάρθηκας που θα ευθυγραμμίζει τα τρία μπροστινά δάχτυλα του ποδιού με την κνήμη του.
Θεωρώ πως η τομή από ένα καλαμάκι του καφέ μπορεί χωρίς προβλήματα να συγκρατηθεί στην κνήμη του πουλιού και με προσοχή να ανασηκωθούν τα δάχτυλα προς τα πάνω και να συγκρατηθούν.
2.webp
Κάπως έτσι.
Αν μάλιστα χρειαστείς περισσότερες λεπτομέρειες και βοήθεια μη διστάσεις να ρωτήσεις και μεις ως μη "ειδικοί" θα προτείνουμε λύσεις που θεωρούμε πως θα σας βοηθήσουμε...

Μάλλον οι αρχικές φωτό με μπέρδεψαν.. με την τελευταία βλέπω πως μόνο splay leg έχει (στραβά πόδια) και το πρόβλημα διορθώνεται με το να βρεις ένα κομμάτι σκληρό αφρολέξ.. (από στρώμα γυμναστικής ίσως) που ανοίγοντας δυο τρύπες στη σωστή απόσταση θα περάσεις τα δύο ποδαράκια του μέσα και σε σύντομο χρονικό διάστημα εικάζω πως θα έρθουν στη θέση τους...
2-jpg.33647

Αναλυτικές "οδηγίες" μπορείς να δεις κι εδώ στα βίντεο που υπάρχουν https://community.petbirds.gr/threads/Νεοσσός-με-πρόβλημα-στο-πόδι.32426/#post-421031
 
Τελευταία επεξεργασία:
ευχαριστώ πάρα πολύ...

Η πιο ενημερωμένη και ψαγμένη παρέα είστε εδώ..
Συγχαρητήρια!

Υποκλίνομαι στο ενδιαφέρον που δείχνετε και στην επιθυμία που έχετε να βοηθήσετε άλλους, με την συσσωρευμένη εμπειρία σας!
 
Έβαλα τον νάρθηκα στα πόδια εδώ και 2 μέρες...
Δε μας ανεβάζεις μερικές φωτογραφίες να δούμε τι έκανες;
Πόσες μέρες να τον κρατήσω για ολοκληρωμένο αποτέλεσμα;
Αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από το μέγεθος της ζημιάς.
Κάθε βδομάδα που υπολογίζω πως θα πρέπει να αλλάξεις το νάρθηκα με νέο καθαρό.. Θα εκτιμάς και την κατάσταση.
Χωρίς να είμαι ειδικός... υποθέτω πως θα χρειαστούν τρεις βδομάδες...
 
Σήμερα ο νεοσσός είναι 13 ημερών. Έβαλα τον νά
ρθηκα στα πόδια εδώ και 2 μέρες...
Πόσες μέρες να τον κρατήσω για ολοκληρωμένο αποτέλεσμα;

Διευκρίνηση παρακαλώ.
Ο νάρθηκας μπήκε μεταξύ γονάτου και δακτύλων..
Είναι σωστό;
Μήπως πρέπει πάνω από το γόνατο, στο μπούτι; μπερδεύτηκα με την παραπάνω φώτο...
 
Δυστυχώς το πουλάκι πέθανε.
Κάτι δεν έκανα σωστά...
Ίσως ήτανε πιο παχιή το φελιζόλ που έβαλα.
Δεν μπορούσε να διπλώσει τα ποδαράκια του από κάτω. Τα είχε τεντωμένα πίσω..

Ευχαριστώ για την βοήθεια..
 
Ευχαριστώ για την βοήθεια..
Με τόσο άσχημα αποτελέσματα, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί βοήθεια..
Αν ανέβαζες ίσως μια φωτογραφία να αποφεύγαμε τα τραγικά αυτά αποτελέσματα.
 
Εγώ δεν το έκανα σωστά..
Ήτανε πιο παχύ το φελιζόλ.
Έπιανε από το γόνατο μέχρι τα δάχτυλα. Το πουλάκι δεν μπορούσε να το ελέγξει.
Ήτανε μπρούμυτα με τεντωμένα τα ποδαράκια πίσω.
Αν και μέχρι εχθές βράδυ έτρωγε, σήμερα πρωί ήτανε νεκρό..
 
Κρίμα. Τωρα ό,τι έγινε, έγινε. Θα πρεπει να προχωρήσεις πέρα απο αυτο το γεγονός. Στο εξης όμως, καλό θα ήταν στον βαθμό του δυνατού να ελέγχεις καθημερινά τα μικρά στη φωλιά
Όταν επισης νιώσεις καλύτερα, πες μας σχετικά... Πόσα πουλακια ήταν μέσα στη φωλιά.
 
Ήτανε το μοναδικό.
Η μητέρα ήτανε πρωτάρα στη γέννα.

Υπάρχει πιθανότητα να έκανα κάτι λάθος καθώς περνούσα το δαχτυλίδι στο ποδαράκι του; Γιατί στο συγκεκριμένο πόδι με το βραχιόλι παρουσίασε πρόβλημα.

Πρώτη φορά στις γέννες το συναντώ..
 
Ήτανε το μοναδικό.
Εννοείς μοναδικό μικρό που επέζησε ή το μοναδικό που βγήκε;
Ρωτάω κι εγώ μαζί με το Γιάννη.. μέσα στη φωλιά όσο μεγάλωνε είχε αυγά κι αν ναι πόσα;
Είχε άλλα αυγά (έστω ψεύτικα) στη φωλιά, όσο αυτό μεγάλωνε;
 
Η μητέρα ήτανε πρωτάρα.
Είχε τρία αυγά από τα οποία τα 2 ήτανε άσπρα..

Το ερώτημα μου είναι.
Ο νάρθηκας μπαίνει πάνω ή κάτω από τα γόνατα του πουλιού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επείγει η απάντηση στο ερώτημα γιατί σε φίλο που έχει το ιδιο πρόβλημα η κανάρα του, πρότεινα να βάλει νάρθηκα..

Μπαίνει από το γόνατο και πάνω ή από τα γόνατα και κάτω δηλαδή στις κνήμες;
 
Back
Top