Αναπαραγωγή Τι να κάνω με τα αυγά που δεν εκκολάφθηκαν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panosnio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panosnio

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
2
Καλησπέρα σας είμαι ο Πάνος και θέλω τι βοήθεια σας. Έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια το οποίο ζευγάρι τα έχω βάλει για ζευγάρωμα και μου έχουν κάνει 5 αυγα. Μόλις έκανε και το τελευταίο αυγό άρχισα να αμετραω 14 μερες. Μέσα σε αυτές τις 14 μερες έχουν εκκολάπτει τα 2 αυγά. Τώρα τα πουλάκια μου είναι 7 ημερων. Τι να κάνω με τα άλλα τρία αυγα; Να τα βγάλω; Αν τα βγάλω υπάρχει περίπτωση να αφήσει η κάμαρα τα μικρά της;
Σας ευχαριστώ.
 
Τι να κάνω με τα άλλα τρία αυγα;
Βγάλε τα δύο αυγά, το τρίτο άστο για δυο τρείς μέρες ακόμα και μετά το βγάζεις και αυτό.
Το τρίτο αυγό θα το χρησιμοποιήσουν οι νεοσσοί σαν στήριγμα την ώρα που τεντόνονται για να ζητήσουν φαί απο τους γονείς.
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να το πετάξει η ίδια η κανάρα.
Έυχομαι καλή συνέχεια!
 
Όσο ήταν πιο μικροί οι νεοσσοί είχε νόημα να υπάρχει ζυγός αριθμός πουλιών-αυγών...
Τόσο για στήριγμα όσο και για ομοιόμορφη κατανομή του βάρους της κανάρας...
Τώρα στις 7+ ημέρες, ιδιαίτερα αν είναι πολύ ανεπτυγμένοι οι νεοσσοί, αφού ταίζονται μόνο δύο, ίσως δεν είναι απαραίτητο να παραμείνουν τα αυγά στην φωλιά...
Κατά την γνώμη μου τα αφαιρείς με την πρώτη καθαριότητα που θα κάνεις στην φωλιά, αύριο-μεθαύριο...
 
ίσως δεν είναι απαραίτητο να παραμείνουν τα αυγά στην φωλιά
Συμφωνώ κι εγώ και απλά έγραψα για να προσθέσω πως τα "χαλασμένα" αυγά ίσως πλέον αποτελούν κίνδυνο και για τους νεοσσούς.
 
Back
Top