Αναπαραγωγή Τι να κάνω με τα αυγά που δεν εκκολάφτηκαν

nickkartalis

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Αιγίνιο
Καλησπερα,
Εβαλα ενα ζευγαρι καναρινια να ζευγαρωσει και εχουν περασει 12 μερες απο τη μερα που η καναρα γεννησε το τελευταιο αυγο και ακομα τα αυγα δεν εκκολαφτηκαν. Πολυ αμφιβαλλω οτι τα αυγα εχουν νεοσσους και λογικα θα πρεπει να τα βγαλω απο τη φωλια. Ομως βλεπω οτι η καναρα καθεται ακομα στη φωλια παρολο που κλωσαει τα αυγα πολλες μερες. Γι αυτο θελω να ρωτησω αν πρεπει απλα να βγαλω τα αυγα απο τη φωλια ή πρεπει να κανω κατι αλλο για να μην κανω καμια ζημια στην καναρα.
 
Περίμενε ακόμα μέχρι τη 14η μέρα. Θα μπορούσες να κάνεις ωοσκοπιση αλλά αν δεν εχεις την εμπειρία δεν είναι τόσο καλή ιδέα
 
εβαλα τα αυγα μπροστα σε λαμπα και δεν φαινοταν κατι να "μαυριζει" μεσα. Μονο ασπρο.
 
Δεν πειράζει υπάρχει όλος ο χρόνος για δεύτερη προσπάθεια, άφησε της τα 2-3 μέρες ακόμα και της τα παίρνεις μετά. Δώσε βάση στη προετοιμασία του αρσενικού.
 
Καλησπερα,
Εβαλα ενα ζευγαρι καναρινια να ζευγαρωσει και εχουν περασει 12 μερες απο τη μερα που η καναρα γεννησε το τελευταιο αυγο και ακομα τα αυγα δεν εκκολαφτηκαν. Πολυ αμφιβαλλω οτι τα αυγα εχουν νεοσσους και λογικα θα πρεπει να τα βγαλω απο τη φωλια. Ομως βλεπω οτι η καναρα καθεται ακομα στη φωλια παρολο που κλωσαει τα αυγα πολλες μερες. Γι αυτο θελω να ρωτησω αν πρεπει απλα να βγαλω τα αυγα απο τη φωλια ή πρεπει να κανω κατι αλλο για να μην κανω καμια ζημια στην καναρα.
Όπως σωστά προείπαν τα παιδιά μπορείς να περιμένεις μια δυο μέρες παραπάνω πριν απομακρύνεις τη φωλιά από το κλουβί και να πετάξεις τα αυγά που έχει μέσα.
΄Το πρόβλημα όμως είναι να εντοπιστεί η αιτία που αυτά δεν είναι ένσπερμα...
Αν δεν εντοπίσεις τους λόγους πολύ πιθανόν και η επόμενη γέννα αυγών να ακολουθήσει την πρώτη.
Κατά τη γνώμη μου θέλει να κάνεις τον κόπο και να διαβάσεις για το Ζευγάρωμα καναρινιών και https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-τα-γκλόστερ-μου-έκαναν-3-άσπορες-γέννες.19970/
Φυσικά είμαστε μια παρέα έτοιμη να απαντήσει σε κάθε απορία...
Όλοι ρωτάμε... όλοι μαθαίνουμε... όλοι συμμετέχουμε.
 
Θα περιμενω οσο χρειαζεται. Διαβασα τα αρθρα που μου εστειλες και θελω να ρωτησω αν οντως τα καναρινια δεν μπορουν να ζευγαρωσουν επειδη εχουν φτερωμα στα γεννητικα οργανα. Επισης θελω να ρωτησω αν ειναι καλο το γεγονος οτι ο αρσενικος κελαηδουσε ενω ηταν με τη θηλυκια γιατι εγω ξερω οτι τα αρσενικα δεν κελαηδαν οταν ειναι μαζι με τα θηλυκα.
 
Θα περιμενω οσο χρειαζεται.
Σοφή κίνηση.
θελω να ρωτησω αν οντως τα καναρινια δεν μπορουν να ζευγαρωσουν επειδη εχουν φτερωμα στα γεννητικα οργανα.
Σε πολλές περιπτώσεις το πυκνό φτέρωμα στις γενετήσιες περιοχές των πτηνών μπερδεύουν το ζευγάρι που άλλωστε δεν έχουν οπτική επαφή με την επίμαχη περιοχή και τελικά δεν μπορούν να ζευγαρώσουν. Μπορείς να διαβάσεις μια απάντηση σε σχετικό ερώτημα Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά;
Επισης θελω να ρωτησω αν ειναι καλο το γεγονος οτι ο αρσενικος κελαηδουσε ενω ηταν με τη θηλυκια γιατι εγω ξερω οτι τα αρσενικα δεν κελαηδαν οταν ειναι μαζι με τα θηλυκα.
Όχι...
Σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά σταματούν το κελάηδημα σε άλλες το μειώνουν και σε κάποιες "παράξενες" ίσως και να το αυξάνουν..
Κάθε πουλί.. Έχει διαφορετική και ξέχωρη συμπεριφορά.
 
Σημερα ειναι η 15η μερα και τα αυγα δεν εκκολαφθηκαν και δεν νομιζω οτι θα το εκκολαφθουν. Υποθετω οτι θα πρεπει να τα παρω απο τη φωλια αλλα απο περιεργεια ρωταω αν υπαρχει καποια προετοιμασια για να βγαλλω τα αυγα γιατι οταν αφαιρεσα τη φωλια για την ωοσκοπιση η καναρα ηταν πολυ ανησυχη.
 
Σημερα ειναι η 15η μερα και τα αυγα δεν εκκολαφθηκαν και δεν νομιζω οτι θα το εκκολαφθουν. Υποθετω οτι θα πρεπει να τα παρω απο τη φωλια αλλα απο περιεργεια ρωταω αν υπαρχει καποια προετοιμασια για να βγαλλω τα αυγα γιατι οταν αφαιρεσα τη φωλια για την ωοσκοπιση η καναρα ηταν πολυ ανησυχη.
Αφαιρεις τη φωλιά. Σπας τα αυγά. Κάνεις μια απολύμανση του κλουβιου και πάμε για άλλα.
 
Μα πρωτον ειπε οτι εινια ασπορα και δευτερον δεν ανεφερες πουθενα τη νεκροψια 😎
 
Μα πρωτον ειπε οτι εινια ασπορα και δευτερον δεν ανεφερες πουθενα τη νεκροψια 😎
Δε νομιζω να δηλωσε σιγουρος οτι ειναι ασπορα. Αλλωστε αρκετες φορες ωοσκοπησεις που δεν εγιναν σωστα ηταν λανθασμενες. Λεγοντας να τα σπασει δεν εννοουσα σιγουρα για να τα κανει ομελετα αλλα τουλαχιστον να γνωριζει αν υπηρχε σε καποιο σπορος και υπηρξε εμβρυακη νεκρωση.
 
Οχι ενταξει δεκτον, απλα ειπε οτι δεν ειδε μαυρο πουθενα, ισως αυθαιρετα καταλαβα οτι ειναι ασπορα σιγουρα. Η νεκροψια θα δειξει λοιπον 😉
 
Σήμερα (16η μέρα) αφαίρεσα τα αυγά και τα έσπασα. Όταν τα έσπασα τα αυγά είχαν μόνο τον κρόκο και το ασπράδι μέσα. Να ξαναβάλω το χώρισμα στο κλουβί και να περιμένω ή να αφήσω το ζευγάρι μαζί και να γίνει όλη η διαδικασία αναπαραγωγής από την αρχή.
 
εγώ φέτος αποφάσισα να τα κρατήσω τα άσπορα και μετά να τα μετρήσω για στατιστικά στοιχειά.
 
Σήμερα (16η μέρα) αφαίρεσα τα αυγά και τα έσπασα. Όταν τα έσπασα τα αυγά είχαν μόνο τον κρόκο και το ασπράδι μέσα. Να ξαναβάλω το χώρισμα στο κλουβί και να περιμένω ή να αφήσω το ζευγάρι μαζί και να γίνει όλη η διαδικασία αναπαραγωγής από την αρχή.
Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί, να βγάλεις φωλιά και νήμα για καμιά βδομάδα, να δίνεις καθημερινά αυγό ή αυγοτροφή και λαχανικά/φρούτα και μετά δίνεις ξανά καθαρή φωλιά και νήμα ώστε να ξαναστρώσει η κανάρα! Μαλώνουν καθόλου;
 
Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί, να βγάλεις φωλιά και νήμα για καμιά βδομάδα, να δίνεις καθημερινά αυγό ή αυγοτροφή και λαχανικά/φρούτα και μετά δίνεις ξανά καθαρή φωλιά και νήμα ώστε να ξαναστρώσει η κανάρα! Μαλώνουν καθόλου;
οχι ιδιαιτερα
 
Back
Top