Γενικά Τι να κάνω με το θηλυκό μου Budgie που έχασε την παρέα του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Calliope
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Calliope

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Αρχικά χάρηκα πολύ όταν βρήκα το site αυτό. Πριν λίγες μέρες έχασα το παπαγαλάκι μου ενώ ήταν μόνο 1.5 έτους. Ενώ παρατηρούσα για περίπου 2 εβδομάδες ότι ήταν λίγο νωθρός και φούσκωνε τα φτερά του πίστεψα ότι ήταν καλά, διότι αλληλεπιδρούσε με την παπαγαλίνα του (budgie και αυτή) περισσότερο από τους προηγούμενους μήνες και έτρωγε αρκετά. Αυτό που με ανησυχούσε ήταν ότι κάθονταν και στο πάτο του κλουβιού κάποιες φορές. Δυστυχώς μια μέρα ξαφνικά πήρε την κάτω βόλτα και ώσπου να κανονίσω να τον δει ειδικός, έφυγε. Οι τύψεις μου δεν έχουν προηγούμενο. Για αυτό θα ήθελα τώρα να σιγουρευτώ ότι το θηλυκό παπαγαλάκι θα επιβιώσει και δε θα νιώθει μόνο του.
Γενικά μετά την απώλεια αυτή φαίνεται λίγο πιο απόμακρη κάποιες στιγμές, ενώ άλλες φωνάζει και ηρεμεί όταν την πλησιάζω. Επίσης δαγκώνει το κλουβί της και κάθεται κάποιες φορές λίγο "αμυντικά" και ανοιγοκλείνει το ράμφος της ή κάνει έναν ήχο σαν να το τρίζει. Ευτυχώς έχει όρεξη για φαγητό. Να πω εδώ ότι δεν έχει εκπαιδευτεί ιδιαίτερα διότι την πήραμε ώριμη για να κάνει παρέα στο αρσενικό και δεν έχω κάποια εμπειρία στο πώς να τα εκπαιδεύσω. Μου είπαν να πάρω νέο αρσενικό, αλλά ψυχολογικά δεν μπορώ να το κάνω αυτό ακόμα.
Ευχαριστώ που με ακούσατε!
 
Καλησπέρα, καλώς ήρθες, λυπάμαι για την απώλεια!
Καλό θα είναι να κάνεις ένα προληπτικό έλεγχο στο θηλυκό επισκεπτόμενη ένα Πτηνίατρο.
Αν είναι όλα καλά με την υγεία της θηλυκιάς καλό θα είναι να πάρεις ένα αρσενικό για παρέα για να είναι χαρούμενη και να έχει παρέα στο κλουβί.
Διαβάζοντας τα αντίστοιχα θέματα θα μάθεις να αναγνωρίζεις τυχόν προβλήματα και να προλαβαίνεις άσχημες καταστάσεις.
 
Καλησπέρα, καλώς ήρθες, λυπάμαι για την απώλεια!
Καλό θα είναι να κάνεις ένα προληπτικό έλεγχο στο θηλυκό επισκεπτόμενη ένα Πτηνίατρο.
Αν είναι όλα καλά με την υγεία της θηλυκιάς καλό θα είναι να πάρεις ένα αρσενικό για παρέα για να είναι χαρούμενη και να έχει παρέα στο κλουβί.
Διαβάζοντας τα αντίστοιχα θέματα θα μάθεις να αναγνωρίζεις τυχόν προβλήματα και να προλαβαίνεις άσχημες καταστάσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις περίπου έναν μήνα απο τον χαμό του προηγούμενο αρσενικού ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν θα εκδηλώσει κάποια ασθένεια και το δεύτερο πουλί. Έπειτα μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά ενός νέου πουλιού στο οποίο επίσης θα κρατήσεις καραντίνα σε άλλο κλουβί, σε άλλο δωμάτιο με άλλα σκέυη κτλ και θα κάνεις κατάλληλη γνωριμία με το θηλυκό σου. Αν απλά πάρεις ένα άλλο πουλί κι ανοίξεις το κλουβί του τωρινού και το "ρίξεις" μέσα, όντας και θηλυκό αυτό που έχεις (πιο δυναμικό φύλο στα μπάτζι) υπάρχει ο κίνδυνος να μαλώσουν με πιθανά άσχημα αποτελέσματα.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις περίπου έναν μήνα απο τον χαμό του προηγούμενο αρσενικού ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν θα εκδηλώσει κάποια ασθένεια και το δεύτερο πουλί. Έπειτα μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά ενός νέου πουλιού στο οποίο επίσης θα κρατήσεις καραντίνα σε άλλο κλουβί, σε άλλο δωμάτιο με άλλα σκέυη κτλ και θα κάνεις κατάλληλη γνωριμία με το θηλυκό σου. Αν απλά πάρεις ένα άλλο πουλί κι ανοίξεις το κλουβί του τωρινού και το "ρίξεις" μέσα, όντας και θηλυκό αυτό που έχεις (πιο δυναμικό φύλο στα μπάτζι) υπάρχει ο κίνδυνος να μαλώσουν με πιθανά άσχημα αποτελέσματα.
Έχεις δίκιο. Και γω φοβάμαι να εκθέσω κάποιο άλλο πουλί τώρα. Δεν ήξερα για τη μέθοδο αυτή, νόμιζα ότι έβαζες κοντά τα δύο κλουβιά. Αλλά αυτό μου φαίνεται πιο λογικό για να χτίσουν το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Σε ευχαριστώ!
 
Έχεις δίκιο. Και γω φοβάμαι να εκθέσω κάποιο άλλο πουλί τώρα. Δεν ήξερα για τη μέθοδο αυτή, νόμιζα ότι έβαζες κοντά τα δύο κλουβιά. Αλλά αυτό μου φαίνεται πιο λογικό για να χτίσουν το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Σε ευχαριστώ!
Καλλιόπη (?) διάβασε το άρθρο στον λινκ που σου έβαλα πιο πάνω και θα καταλάβεις περισσότερα. :) Ο λόγος της καραντίνας είναι για να αφήσεις να περάσει ένα ικανό διάστημα (40 ημέρες) για να εμφανιστεί κάποια πιθανή ασθένεια που ίσως να βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση και λόγω του στρες της αλλαγής εκδηλώνεται.
 
Back
Top