Φροντίδα Τι να κάνω με το lovebird μου που δαγκώνει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Ενω ειναι πολυ καλουλης και τον υπερλατρευω πολλες φορες δαγκωνει. Καθεται στον ωμο μου και μου τσιμπαει με μανια πολλες φορες το αυτι. Μαλιστα στο αριστερο χτες μου κανε πληγη. Επισης δαγκωνεικαι τα δαχτυλα μου. Γιατι; Τον αφηνω καθε μερα για 3-4 ωρες να πεταει σ ολο το σαλονι που ειναι ενιαιο με την τραπεζαρια και την κουζινα. Οποτε καταλαβαινετε για τι μεγαλο χωρο μιλαμε. Επισης βλεπει καθε μερα και τηλεοραση.. 😀 Εχω σκεφτει να του ψαλιδισω τα φτερα αλλα τον λυπαμαι γιατι η καλυτερη του ειναι οταν πεταει. Κανει και ελιγμους στον αερα και δεν θελω να του στερησω αυτη την χαρα του. Τι να κάνω; Οι πιο εμπειροι τι προτεινετε;Ισως ενα λαθος που κανω και το αναγνωριζω ειναι οτι οταν κανει κατι καλο δεν τον ανταμιβω γιατι οταν παω να του δωσω κατι με το χερι μου φοβαται και φευγει.Λετε αυτο να φταιει; Αλλα τι να κανω που οταν κραταω κατι φευγει; Αντιθετως οταν του δινω το δαχτυλο μου για να ανεβει πανω μου ανεβαινει που αυτο σημαινει οτι δεν με φοβαται.
 
Φωτη αφου δαγκωνει οταν καθεται στον ωμο σου σημαινει οτι διεκδικει εκεινο το σημειο. Εγω απο αυριο το πρωι δεν θα τον ξαναφηνα να ανεβει στον ωμο μου. Να φανταστεις ο Φοιβος δεν κανει ποτε κινηση να παει στον ωμο μου ακομη και να εχω το χερι μου τεντωμενο ευθεια και αυτο διοτι δεν τον αφησα να μαθει ετσι. Δεν λεω οτι δεν τον βαζω ποτε να καθισει στον ωμο μου αλλα πηγαινει εκει οταν τον βαλω εγω κι οχι επειδη ετσι θελει εκεινος. Αν δε φευγει οταν του δινεις το δαχτυλο σου να ανεβει αλλα μονο οταν κρατας κατι τοτε αυτο δειχνει οτι μαλλον φοβαται αυτο που κρατας η το κανει απλα σαν παιχνιδι διοτι αφου πεταει ελευθερος μεσα στο σπιτι και προσγειωνεται παντου δε νομιζω να φοβαται τοσο τα αντικειμενα του σπιτιου η τα τροφιμα. Αυτο ισως ειναι θεμα κοινωνικοποιησης και με ποσα πραγματα τον εφερνες σε επαφη καθως μεγαλωνε. Παιζει βεβαια ρολο και το γεγονος οτι δεν εχει ψαλιδισμενα φτερα πτησης. Επειδη ξερω πως πετανε τα Lovebirds και ποσο γρηγορα μπορουνε να πεταξουνε δε θεωρω πως μπορεις να τον εκπαιδευσεις ευκολα χωρις να του ψαλιδισεις τα φτερα εστω για μια φορα μεχρι την επομενη πτερορροια. Εαν δε θελεις να του τα κοψεις κανε κατα τη γνωμη μου αυτο που σου προτεινα. Μην τον αφηνεις να καθεται σε ωμους, οχι μονο εσυ αλλα κανεις μεσα στο σπιτι και να του δινεις οτι θελεις να του δωσεις μολις τον βαζεις μεσα στο κλουβι του.

Τα δαχτυλα σου ποτε και γιατι τα δαγκωνει; Οταν σε δαγκωνει εσυ τι κανεις;
 
Τα δαχτυλα τα δαγκωνει ετσι στο ασχετο. Μπορει να γραφω και να ρχεται και να τα δαγκωνει. Η αμα παω να τον ξυσω τα δαγκωνει. Οταν μου δαγκωνει τα δαχτυλα κανω υπομονη και τα αφηνω για να του διξω οτι δεν ποναω.Αυτος οπως συνεχιζει μεχρι που θα πιασει ενα μικρο κομματακι και θα του ριξει μια δαγκωνια που θα πονεσει και θα τραβηχτω. Εκει τα καταφερνει.

Εγω θα του ψαλιδισω τα φτερα λιγο ομως ισα ισα να μπορει να προσγειωθει. Ελπιζω να μην με πιασουν οι τιψεις μου αλλα αμα ειναι αυτο το σωστο θα το κανω...

Κατι αλλο... Οταν πεταει ψηλα και καθεται καπου ψηλα παλι νιωθει οτι υπερισχυει αυτος;
 
Εχω την εντυπωση πως δαγκωνει για να τραβηξει την προσοχη σου. Ισως θελει να ασχολεισαι περισσοτερο μαζι του, οχι απλα να βρισκεσαι κοντα του μεσα στο ιδιο δωματιο. Βαλε τον να κανει κατι. Δωστου κατι που θα τον κραταει απασχολημενο οπως το να σκισει ενα χαρτινο κουτι που μεσα θα εχεις βαλει μια λιχουδια, κανε το λιγο δυσκολο ωστε να κρατησει λιγη ωρα οχι να χασει ομως και το ενδιαφερον του, η παρε μια κολλα λευκο χαρτι ανοιξε τρυπες και βαλε μεσα μικρα κομματακια απο σπασμενο αμυγδαλο. Ανοιξε τρυπες στο χαρτι περασε ενα σχοινι και κανε το μια μπαλιτσα. Ετσι καθως παιζει με την μπαλιτσα θα βρισκει κατα διαστηματα και μια λιχουδια και θα τον κραταει απασχολημενο. Αυτα που σου λεω τα κανω κι εγω και ειναι μια χαρα απασχοληση. :)
Οσο για το δαγκωμα μην τον αφηνεις να σε δαγκωνει. Μολις σου δωσει την πρωτη τσιμπια απομακρυνε τον η βαλε τον σε ενα μικρο κλουβακι για 10 λεπτα. Καλυτερα οχι στο κλουβι του διοτι εκεινο πρεπει να ειναι ο ευχαριστος χωρος διαμονης και ασφαλειας και οχι τιμωρια. Αν το κανεις αυτο σταθερα θα καταλαβει πως αυτη η συμπεριφορα του δεν ειναι αποδεκτη και θα τη διορθωσει.
Η ψηλοτερη θεση οπως εχει γραφτει πολλες φορες στο φορουμ δειχνει και κυριαρχια. Ισως να μην πειραζει τοσο για ολα τα πουλια και οταν αυτο γινεται σποραδικα και για λιγο αλλα οταν ενα πουλι καθεται εκει με συχνα και με τις ωρες αυτο συνηθως του δινει εξουσια.

Τα δαχτυλα τα δαγκωνει ετσι στο ασχετο. Μπορει να γραφω και να ρχεται και να τα δαγκωνει. Η αμα παω να τον ξυσω τα δαγκωνει. Οταν μου δαγκωνει τα δαχτυλα κανω υπομονη και τα αφηνω για να του διξω οτι δεν ποναω.Αυτος οπως συνεχιζει μεχρι που θα πιασει ενα μικρο κομματακι και θα του ριξει μια δαγκωνια που θα πονεσει και θα τραβηχτω. Εκει τα καταφερνει.

Εγω θα του ψαλιδισω τα φτερα λιγο ομως ισα ισα να μπορει να προσγειωθει. Ελπιζω να μην με πιασουν οι τιψεις μου αλλα αμα ειναι αυτο το σωστο θα το κανω...

Κατι αλλο... Οταν πεταει ψηλα και καθεται καπου ψηλα παλι νιωθει οτι υπερισχυει αυτος;
 
Οκ...Ανεστη σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα κανω πραξη οσα μου ειπες και θα επιστρεψω να ενημερωσω για τα αποτελεσματα. 😉Θα τον βαλω σ ενα μεγαλυτερο κλουβι που περισευει και θα κρατησω ενα μικρο που χω στην αποθηκη για την "τιμωρια".
 
επισης μπορει να βοηθισει ενα σταντ-παιχνιδοτοπος...
αν πιανουν τα χερια σου κατοι σας του λευτερη...
αν οχι... Κατι σαν του κωσταντινου-παρη... 😉
 
επισης μπορει να βοηθισει ενα σταντ-παιχνιδοτοπος...
αν πιανουν τα χερια σου κατοι σας του λευτερη...
αν οχι... Κατι σαν του κωσταντινου-παρη... 😉

Με την καμια ομως.Ισως κατι απλο να καταφερω να του φτιαξω. Θα κοιταξω στα πετ σοπ να βρω κατι μικρο κι ωραιο. Θα του βαλω και πολλα παιχνιδια στο κλουβι. Τωρα εχει 2 που τα βαρεθηκε μαλλον.
 
το μονο που θελει ειναι φαντασια... Κοιτα αυτο του κωσταντινου... https://community.petbirds.gr/threads/Βίντεο-απο-τη-νέα-περιοχή-παιχνιδιού-του-Πάρη.8461/
ενας παιχνιδοτοπος το κανει να ασχολιτε με κατι εξω απο το κλουβι και να μην βαρυετε τοσο ευκολα τα παιχνιδια στο κλουβι αφου εξω θα παιζει με αλλα... https://community.petbirds.gr/threads/Βίντεο-απο-τη-νέα-περιοχή-παιχνιδιού-του-Πάρη.8461/
 
Με την καμια ομως.Ισως κατι απλο να καταφερω να του φτιαξω. Θα κοιταξω στα πετ σοπ να βρω κατι μικρο κι ωραιο. Θα του βαλω και πολλα παιχνιδια στο κλουβι. Τωρα εχει 2 που τα βαρεθηκε μαλλον.

Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπε ο Αγγελος. Αυτη η συμπεριφορα οπως σου ειπα και πιο πριν ισως οφειλεται στην προσπαθεια του να σε κανει να σχοληθεις μαζι του. Ειναι περιεργα πουλια οι παπαγαλοι και θελουν αρκετη δραστηριοτητα. 2 παιχνιδακια ειναι λιγα και σιγουρα τα εχει βαρεθει αν τα εχει πολυ καιρο. Υπαρχουν σε πετ σοπ καποια μικρα σταντ για τετοιου μεγεθους παπαγαλους. Μπορεις σε αυτα να κανεις καθε μηνα τροποποιησεις, να εναλλασσεις τα παιχνιδια κτλ ωστε να μη βαριεται. 😉
 
ετσι θα εχει και ενα λογο να μην θελει ντε και καλα τον ωμο σου για δικο του.. Αφου θα εχει καλτερη περιοχη, αλλα και να μην ανεβενει ψηλα...
οπως ειπε και ο ανεστης κατι του εμποριου και μορφοποιισε το γιατι δυνιθως ειναι πολυ απλα και σκετα...
 
ετσι θα εχει και ενα λογο να μην θελει ντε και καλα τον ωμο σου για δικο του.. Αφου θα εχει καλτερη περιοχη, αλλα και να μην ανεβενει ψηλα...
οπως ειπε και ο ανεστης κατι του εμποριου και μορφοποιισε το γιατι δυνιθως ειναι πολυ απλα και σκετα...

ΕΚανω μερικες αναζητησεις στο google και περνω ιδεες. Συντομα ελπιζω θα του φτιαξω ενα σταντ... Ηδη αρχισα κι εκανα ενα προχειρο σχεδιο.
 
Μετα απο τις συμβουλες του Ανεστη και του Αγγελου τα αποτελεσματα με τον Κικικι ηταν πολυ καλα. Την επομενη μερα κι ολας μετα απο αυτο το ποστ του εκοψα τα φτερακια. Νομιζω οτι στην αρχη το πηρε πολυ κατακαρδα και δεν ηθελε να ναι πανω πω για πολυ ωρα. Μεσα σε λιγες μερες ομως η συμπεριφορα του αλλαξε. Πλεον ειναι σαν να εχω ενα διαφορετικο πουλι. Οι αλλαγες ειναι απιστευτες. Εχω δεθει παρα πολυ μαζι του κι αυτος το ιδιο πιστευω. Καθε φορα που ανοιγω την πορτα ερχεται αμεσως στο χερι μου. Εχω ανεβασει και μερικες φωτογραφιες να τον δειτε.

Περασε και πτερροροια προσφατα κι εβγαλε τα καινουργια του φτερα. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

ΥΓ1:Οι φωτο ειναι στο αλμπουμ του προφιλ μου.
ΥΓ2:Σταντ δεν του εχω φτιαξει ακομα μιας και δεν βρηκα καποιο καλο κορμο για βαση
ΥΓ3:Συντομα θα αποκτησει και ταιρι:D
ΥΓ4:Ανεστη και Αγγελε σας ευχαριστω πολυ.:)
 
Φωτη μπραβο που τα καταφερες με τον Κικικι! Εχει γινει πολυ ομορφος! Να περνατε ομορφες στιγμες μαζι και συντομα να καλοδεχτεις και την υποψηφια νυφη! Θελουμε και αλλες φωτογραφιες μετα! Μας εχεις καλομαθει!:D
 
Δεν χρειαζονται ευχαριστιες Φωτη αφου εσυ εισαι αυτος που εκανε ολη τη δουλεια. :)

Ειδα τις φωτογραφιες σου και φαινεται να ειναι ενα πολυ χαρουμενο πουλακι και νομιζω οτι στο τελος αυτο ειναι το μονο που μετραει.
 
μπραβο σας φωτη! Να χαιρεσε τον κενουργιο κικικι...
το ταιρι θα ειναι ημερο ή αγριο;
 
μπραβο σας φωτη! Να χαιρεσε τον κενουργιο κικικι...
το ταιρι θα ειναι ημερο ή αγριο;

Aγρια θα ειναι αλλα πιστευω οτι βλεποντας τον Κικικι που ειναι ετσι ηρεμο θα ημερεψει κι αυτη καπως,
 
Back
Top