Διατροφή Τι να κάνω που δεν βρίσκω γλυστρίδα;

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Γλιστριδα είναι φοβερή αν μπορείς να βρεις είναι θαυματουργή για τα πουλάκια
Τα πουλάκια μου στην Ελλάδα τρώνε συνέχεια γλιστριδα από τον κήπο της μητέρας μου κι εγώ εδώ δεν έχω βρει πουθενά 😡
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με το ζόρι έχω βάλει σε ένα γλαστράκι άνηθο που του αρέσει πολύ. Χωρίς μπαλκόνια περιοριζομαστε σε ό,τι βρίσκουμε στην αγορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η γλυστρίδα βρίσκεται για την ακρίβεια αυτοφύεται παντού... σε κάθε επιφάνεια γης που είναι με χώμα. Αν βρει νερό γίνεται εκπληκτικά μεγάλη και αν κόβεις κλαδάκια θα συνεχίσει να βγάζει νέους βλαστούς.
Υποθέτω πως μιλάς για την Κωνσταντινούπολη που είναι εξαιρετικά τσιμεντοποιημένη με απουσία χώρων πρασίνου.
Αν όμως μιλήσεις σε κάποιον με κήπο θα σου φέρει σίγουρα...
Άλλωστε μιλάμε για ένα μικρό κλαδάκι τη βδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει ένας κύριος μόνο που μένει έξω από την Πόλη και κάθε εβδομάδα φέρνει δικά του αυγά και γάλα για τα εγγόνια του που μένουν δίπλα μου και από αυτόν παίρνω αυγά όμως γλιστρίδα δεν έχει δει στον κήπο του. Τσουκνίδες μου είπε έχει για να βάζουν στις πίτες τους αλλά δεν δοκίμασα να δώσω τσουκνίδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με κότες είναι λογικό να μην έχει..
Πρώτα τη γλυστρίδα θα φάνε...
Κάποιος με κήπο (ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες κλπ.)

αλλά δεν δοκίμασα να δώσω τσουκνίδα
Να δοκιμάσεις
Είναι πολύ καλή και θα τη φάει όταν τη δοκιμάσει.
Ειδικά αν έχει σπόρους (μπαλίτσες)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα έρθει η μητέρα μου σε λίγες μέρες. Στον κήπο της έχει αυτή τη στιγμή γλιστρίδες, τσουκνίδες και ζωχους πέρα από τα λαχανικά. Υπάρχει τρόπος να μου τα φέρει και να μην χαλάσουν; Ξέρω ότι οι γλιστριδες και οι τσουκνίδες χαλάνε εύκολα. Αν βγάλει με τη ρίζα; Έστω για να δώσω από μια φορά μόνο.
 
Υπάρχει τρόπος να μου τα φέρει και να μην χαλάσουν;
Θα ξεριζώσει μια ρίζα γλυστρίδας με λίγο χώμα, θα τυλίξει της ρίζες και το χώμα σε ένα αλουμινόχαρτο... και όταν με το καλό φτάσει να το φυτέψεις σε μια γλάστρα.
Έτσι θα έχεις συνεχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ξεριζώσει μια ρίζα γλιστρίδας με λίγο χώμα, *θα τυλίξει της ρίζες και το χώμα σε ένα αλουμινόχαρτο... και όταν με το καλό φτάσει να το φυτέψεις σε μια γλάστρα.
Ακόμα καλύτερα, αφού *πρώτα τις τυλίξει σε νωπό χαρτί κουζίνας (3-4 φύλλα), ώστε να τους προσφέρει κάποια υγρασία.
Μετά βάλε τις ρίζες 2-3 ημέρες στο νερό (ώστε να αναζωογονηθούν) και μετά τις φυτεύεις 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εμενα ολος μου ο κηπος ειναι γεματος με βασιλικο, και ομως ουτε τα καναρινια ουτε οι καρδερινες ουτε να τον αγγιξουν. Καθε εμδομαδα αγοραζω αντιδια και γλιστριδα.
 
Και τα δικά μου δεν τρώνε βασιλικό 😵
Μόνο τα παραδεισια τον τιμανε κάπως.
Χορταρικά δεν βρίσκω ούτε στην αγορά. Και όταν βρίσκω δεν αναγνωρίζω το είδος τους ώστε να ξέρω αν ανήκουν στα επιτρεπόμενα, οπότε δεν παίρνω. Με πιπεριτσες, άνηθο, καρότο και κολοκύθι τη βγάζει ο καημένος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στον κήπο της έχει αυτή τη στιγμή γλιστρίδες, τσουκνίδες και ζωχους
Επίσης ζήτησε από τη μαμά σου να φέρει και μια φουντίτσα σπόρους (κλέφτες) από ζωχό. Πιάνουν πάρα μα πάρα πολύ εύκολα και τα καναρίνια τρελαίνονται για αυτούς.
 
Χορταρικά δεν βρίσκω ούτε στην αγορά. Και όταν βρίσκω δεν αναγνωρίζω το είδος τους ώστε να ξέρω αν ανήκουν στα επιτρεπόμενα, οπότε δεν παίρνω.
καλα και εγω μην φανταστεις, με το ονομα το αγοραζω, αν πω στον πωλητη βαλε αντιδια και μου βαλει κλαδια ελιας, δε θα βρω καμια διαφορα.:D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επίσης ζήτησε από τη μαμά σου να φέρει και μια φουντίτσα σπόρους (κλέφτες) από ζωχό. Πιάνουν πάρα μα πάρα πολύ εύκολα και τα καναρίνια τρελαίνονται για αυτούς.
Θα της το πω. Ποιο μήνα βάζουμε τον σπόρο στις γλάστρες για όλα αυτά; Μπορώ να το κάνω και τώρα;
 
Back
Top