Αναπαραγωγή Τι να κάνω τώρα που γέννησε η κανάρα;

Kwntantinos pngt

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά εχθές η καναρα γέννησε το 1ο αυγό αλλά το είδα στο πάτο του κλουβιού σπασμένο, δύστυχος Εγώ φταίω μάλλον γτ την στρεσαρα της άλλαξα θέση διότι εκεί που ήταν το κλουβί δεν ήταν ασφαλής(μου είχαν κάνει επίθεση αρπακτικά στα προηγούμενα πουλιά μου )
Από εχθές τους έβαλα ψηλά σε ένα ασφαλής μέρος και έχω σκοπό να τα αφήσω εκεί
Σήμερα είδα ότι έκανε και άλλο αυγό αυτή την φορά μέσα στην φωλιά (πάλη καλα)
Θέλω της συμβουλές τώρα που αρχίζει και γεννάει αυγα τι πρέπει να κάνω;
πρέπει να τους βάλω βιταμίνες στο νερό?(ποιο πριν δν είχα βάλει ποτέ)
Μήπως να τους αυξήσω την τροφή; υπάρχει κάτι που πρέπει να δώσω τώρα που χρειάζεται βιταμίνες και ασβέστιο η όχι;
Επίσης όταν με το καλό βγουν και η νεοσσοι από τα αυγά τους, τι πρέπει να κάνω τι τροφές να βάζω μέσα στο κλουβί για να τα ταΐζει η καναρα και να είναι υγιείς;
 
Από εχθές τους έβαλα ψηλά σε ένα ασφαλής μέρος και έχω σκοπό να τα αφήσω εκεί
Αν δεν έχεις προστασία από τα αρπακτικά καλό θα είναι να αγοράσεις ή να φτιάξεις, είναι απαραίτητο όταν τα πουλιά βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο.
Το κλουβί πρέπει να παραμείνει σε σταθερό σημείο και να τα ενοχλείς όσο μπορείς λιγότερο.
Θέλω της συμβουλές τώρα που αρχίζει και γεννάει αυγα τι πρέπει να κάνω;
Πλούσια διατροφή με βραστό αυγό (12-15 λεπτά βράσιμο), αυγοτροφή (επώνυμη συσκευασμένη), σπόρους (όχι χύμα αλλά επώνυμους συσκευασμένους).
Μπορείς να δώσεις υγρό ασβέστιο για 4-5 ημέρες σύμφωνα με τις οδηγίες.
Μπορείς να δίνεις καλοπλυμένα λαχανικά όπως μπρόκολο, σπανάκι, άγρια τα οποία θα σταματήσεις όταν γεννηθούν οι νεοσσοί και θα ξαναδώσεις μετά την 10-15 ημέρα των νεοσσών.
Στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο.
Αν έχεις grit (σπασμένα όστρακα) ή άμμο στο κλουβί τα αφαιρείς γιατί αν οι γονείς ταΐσουν τα μικρά θα υπάρχουν άσχημα αποτελέσματα.
Επίσης όταν με το καλό βγουν και η νεοσσοι από τα αυγά τους, τι πρέπει να κάνω τι τροφές να βάζω μέσα στο κλουβί για να τα ταΐζει η καναρα και να είναι υγιείς;
Συνεχίζεις την πλούσια διατροφή χωρίς τα λαχανικά για τις πρώτες 10-15 ημέρες.

Καλή επιτυχία!
 
Να συμπληρώσω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, τα καναρίνια γεννούν τα αυγά τους μέσα στο πρώτο 2ωρο από την ώρα που ξημερώνει, οπότε σε αυτόν τον χρόνο δεν πρέπει να υπάρχει, κατά το δυνατό, καμία όχληση στο πουλάκι, ώστε να μην τρομάξει και βγει από τη φωλιά.
Αν μου δημιουργεί κάποια άλλη απορία σας την λέω 😁
Φυσικά. Απλά διάβασε και το άρθρο που σου επισύναψε ο Αντώνης, γιατί θα πάρεις πολλές πληροφορίες
 
Back
Top