Γενικά Τι να κανω για να απωθησω τα αρπακτικα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, θέλω την βοήθειά σας γιατί με προβληματίζουν πολύ οι επιθέσεις αρπακτικών στα κλουβιά μου... Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω παρατηρήσει 4 επιθέσεις! Εκτός απο τα προστατευτικά που έχω ώστε να μην μπορούν να τα βλάψουν μπορώ να τα απωθήσω κάπως; Γιατί και απο άποψη στρες μπορεί να μου τα βλάψει αυτή η κατάσταση αλλά και απο υλικές ζημιές...
τι λέτε να κάνω;

*Υποθέτω πως το αυξημένο ποσοστό επιθέσεων αυτόν τον καιρό οφείλεται στον χειμώνα και στην έλλειψη τροφής.
 
Δηλαδη εννοες τα επιασες να προσπαθουν παρα τα προστατευτικα; 😵
 
Τι προστατευτικά έχεις Γιώργο; Μπορείς να βάλεις φωτογραφία του μπαλκονιού; Μέρα ή βράδυ αντιμετωπίζεις πρόβλημα;
 
Δηλαδη εννοες τα επιασες να προσπαθουν παρα τα προστατευτικα; 😵
φαντάσου να ξυπνάς πρωί και να βλέπεις στο περβάζι σου ένα γεράκι σχεδόν μισό μέτρο ύψος! ή ένα γεράκι όπως πετάει να καρφώνεται με φόρα πάνω στο κλουβί !
Τι προστατευτικά έχεις Γιώργο; Μπορείς να βάλεις φωτογραφία του μπαλκονιού; Μέρα ή βράδυ αντιμετωπίζεις πρόβλημα;
την νύχτα πιο σπάνια αλλά την ημέρα με τα γεράκια γίνεται χαμός... έχω προστατευτικά απο πλέξι-γκλάς που έφτιαξα μόνος μου γιατί αυτά με το σύρμα και τις σίτες δεν μου άρεσε να μην βλέπω καλά τα πουλιά (στην μια πλευρά έχω σίτα για να παίρνουν αέρα)
 
Βέβαια αυτά τα πουλιά έχουν άριστη όραση αλλά σου είπα να βάλεις φωτογραφίες μήπως μπορούσες να τα καλύψεις με τίποτα φυτά μπροστά. Τέντες δεν έχεις;
 
Βέβαια αυτά τα πουλιά έχουν άριστη όραση αλλά σου είπα να βάλεις φωτογραφίες μήπως μπορούσες να τα καλύψεις με τίποτα φυτά μπροστά. Τέντες δεν έχεις;
όχι δεν εχω τέντες και το μπαλκόνι είναι στενό... Τα φυτά είναι στα πλάγια των κλουβιών αν μπούν μπροστά δεν θα μπορούμε να περάσουμε να μπούμε στο σπίτι...
 
Μήπως θα μπορούσες να βάλεις από την κουπαστή του μπαλκονιού μέχρι το ταβάνι τέτοια πέργκολα;
Χωρίς τα δοκάρια οροφής φυσικά. Στηρίζεται με σιδερογωνίες άνετα και δεν σου δεσμεύει καθόλου χώρο.
p-14-500.jpg

Υπάρχει και ένα αναρριχόμενο φυτό ταχείας ανάπτυξης με λεπτό και ευχάριστο άρωμα όταν ανθίζει λέγεται ρυγχόσπερμο, μπορείς και από πλάι να το περάσεις μπροστά.
P6020049.JPG
 
καλημέρα, αγαπητέ φίλε Γιώργο! Εχεις την καλοσύνη να ανεβάσεις μία φωτογραφία α) του σημείου που έχεις τα πουλιά και β)του χώρου που βρίσκονται γενικότερα ως επόπτευση, για να δούμε λίγο καλύτερα τα τρωτά σημεία στην βεράντα σου και να σου προτείνουμε ότι καλύτερο μπορούμε; 👍
 
Δύσκολα αποθαρρύνεις ένα πεινασμένο ζώο από ένα "εύκολο θήραμα".
Μόνο τα σωστά μέτρα προστασίας θα σώσουν τα πουλιά σου.
Ευτυχώς όπως γράφεις είναι προστατευμένα από τα αρπακτικά...
Ίσως ένα δίχτυ σκίασης (αυτό το πράσινο που βάζουν στους κήπους) να είναι μια καλή, φτηνή και πρακτική προστατευτική λύση.
 
ήλπιζα να υπάρχει κάτι που να τα τρομάζει... αλλά δύσκολα...

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις από την κουπαστή του μπαλκονιού μέχρι το ταβάνι τέτοια πέργκολα;
Χωρίς τα δοκάρια οροφής φυσικά. Στηρίζεται με σιδερογωνίες άνετα και δεν σου δεσμεύει καθόλου χώρο.
Καταγραφή.webp
κάπως έτσι είναι το μπαλκόνι μου πίσω το κλουβί, απο αριστερά δεν περνάνε και μπαίνουν απο μπροστά που έχω το ερωτηματικό... και μάλλον δέν γίνετε να κάνω όλο το μπαλκόνι ένα τεράστιο κλουβί... Πρέπει να απλώνουμε και ρούχα

Υπάρχει και ένα αναρριχόμενο φυτό ταχείας ανάπτυξης με λεπτό και ευχάριστο άρωμα όταν ανθίζει λέγεται ρυγχόσπερμο, μπορείς και από πλάι να το περάσεις μπροστά.
σως ένα δίχτυ σκίασης (αυτό το πράσινο που βάζουν στους κήπους) να είναι μια καλή, φτηνή και πρακτική προστατευτική λύση
αν βάλω κάτι απο αυτα μπροστά στο κλουβί τα πουλιά δεν θα μελαγχολήσουν που δεν θα βλέπουν τίποτα εκτός απο το κλουβί τους που θα γίνει αν δωμάτιο με 4 τοίχους;
 
η πιο απλή λύση, κατά την ταπεινή μου γνώμηκαι παρακαλώ πολύ όποιος φίλος καλός θέλει ας με διορθώσει, είναι να μπεις στο
birdmarket.gr και υπάρχει έτοιμο περίφραγμα που το καρφώνεις στον τοίχο, γύρω γύρω από το κλουβί, κρατά μία πολύ καλή απόσταση ασφαλείας και τα καναρίνια σου δεν χάνουν καθόλου μα καθόλου από το οπτικό τους πεδίο!
 
η πιο απλή λύση, κατά την ταπεινή μου γνώμηκαι παρακαλώ πολύ όποιος φίλος καλός θέλει ας με διορθώσει, είναι να μπεις στο
birdmarket.gr και υπάρχει έτοιμο περίφραγμα που το καρφώνεις στον τοίχο, γύρω γύρω από το κλουβί, κρατά μία πολύ καλή απόσταση ασφαλείας και τα καναρίνια σου δεν χάνουν καθόλου μα καθόλου από το οπτικό τους πεδίο!
έχω τέτοιο απλά απο πλέξι-γκλας για να τα βλέπω! Μπορούσα να το κάνω με σύρμα το ίδιο θα ήταν και όπως είπα και πιο πάνω
τα προστατευτικά που έχω ώστε να μην μπορούν να τα βλάψουν μπορώ να τα απωθήσω κάπως;
 
Εμενα Γιωργο που τα εχω σε εσοχη του τοιχου (3 πλευρες τοιχος) και η μπροστινη εχει πλεγμα ντυμενο με ναυλον, ουσιαστικα δε βλεπουν τιποτα και μια χαρα ξεπατωνονται στο τραγουδι... Δε νομιζω να μελαγχολουν..
 
σως ένα δίχτυ σκίασης (αυτό το πράσινο που βάζουν στους κήπους) να είναι μια καλή, φτηνή και πρακτική προστατευτική λύση.
φίλε μου Γιώργο, η ιδέα του κου Μισαλούρη πως σου φαίνεται; γιατί κρίνοντας από τα λεγόμενα σου.. Είναι ίσως μία καλή λύση..
 
φίλε μου Γιώργο, η ιδέα του κου Μισαλούρη πως σου φαίνεται; γιατί κρίνοντας από τα λεγόμενα σου.. Είναι ίσως μία καλή λύση..
για εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα απλά φοβόμουν μήπως τους πειράξει που θα κλειστούν... αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλημα οκ !
 
Γνώμη μου είναι να το μελετήσεις λίγο καλύτερα. Η ιδέα με το διχτυωτό δεν μου φαίνεται και τόσο καλή. Κάπου είδα ένα αρπακτικό να έχουν μπλέξει τα νύχια του και να έχει παγιδευτεί. Αυτό αν συμβεί είναι πρόβλημα και για τα δικά σου πουλιά που όσο αυτό θα κοπανιέται θα περάσουν τεράστια ταραχή αλλά και πως θα αποδεσμεύσεις εσύ μετά τέτοιο άγριο πλάσμα με γαμψά νύχια;
Ίσως πρέπει να ακολουθήσεις εν μέρει την πρότασή μου και εν μέρει ένα κομμάτι τέντας στο σημείο που απλώνετε τα ρούχα.
Όσο για την αίσθηση κλουβιού του μπαλκονιού, όταν είναι αρκετά στενό, είναι προτιμότερο να είναι γεμάτο πράσινο, κατά την γνώμη μου βέβαια.
 
Συμφωνώ με την Μαρία, το δίχτυ είναι επικίνδυνο αλλά και το πλεξιγκλάς επίσης αν είναι διάφανο. Αν δεν το αντιληφθεί κάποιο αρπαχτικό θα τραυματιστεί πέφτοντας πάνω του. Το πλέγμα ή κάποια πέργκολα ίσως να είναι η καλύτερη λύση τόσο για τα πτηνά σου όσο και για τα όμορφα αρπαχτικά τα οποία οφείλουμε να προστατεύουμε επίσης.
Ίσως μια ανοιγόμενη κατασκευή να είναι πρακτική στο καθάρισμα και για να βλέπεις τα πουλιά καθαρά όταν είσαι στο μπαλκόνι.
 
Τώρα το χειμώνα είναι καλά.. αλλά το καλοκαίρι; Θερμοκήπιο! Θα έχεις θέμα... ☹
Το ίδιο μου είπε και ο πατέρας μου οπότε προνόησα να βγαίνει και μέχρι τότε θα φτιάξω ένα παρόμοιο με σήτα για το καλοκαίρι που δεν θα έχουμε και θέμα με το κρύο
 
Back
Top